Doğal Sağlık

Tırnak Mantarı Tedavisi | Tırnak Mantarını Ne Öldürür?

02.10.2021
482
Tırnak Mantarı Tedavisi | Tırnak Mantarını Ne Öldürür?

Tırnak Mantarı Tedavisi; Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıktığı görülür. Yaygın olarak tırnak uçlarında sarı bir nokta olarak belirir ve ardından renk değişikliği ile iyice belirgin hale gelir. Hatta devamında tırnakta kalınlaşma dahi ortaya çıkabilir.

Ayak Tırnak Mantarı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı tedavisi olarak öncelikle doğal yöntemlerin üzerinde durulabilir. Öyle ki bazı doğal yağların mantar tedavisinde etkili olduğu bilinir. Bunlar arasında öne çıkanlar:

  • Çay ağacı yağının mantar bulunan tırnaklara uygulanması fayda sağlar.
  • Çay ağacı kadar kekik yağı da antiseptik özelliğinden dolayı iyi gelecektir.

Ayak tırnak mantarı tedavisi evde nasıl ele alınır merak edenlere Hindistan cevizi yağından da söz etmek gerekir. Pamuk yardımı ile tüm bu doğal yağları mantar olan bölgelere uygulamak gerekir. 10 dakika kadar bekletmeniz ve ardından durulamanız yeterli olacaktır.

Tırnak Mantar Hastalığı Nasıl Geçer?

Hastalığa dair önceliğiniz bu alanda uzman olan doktorlara başvurmak olmalıdır. Tırnak mantarı tedavisi sırasında hastanın genel durumuna göre ayrı yöntemlere değinilir.

Öncelikle sadece oral olarak alınan ilaçlardan söz edilebilir. Bunun gibi topikal antifungal şeklinde ilaçlara da yer verilir. İlaçların direk olarak tırnağa uygulanması ve düzenli kullanılması üzerine sonuç alınabilir. Tırnak mantar hastalığı için diğer yandan doğal yöntemlere de başvurarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Sirkeli Su Tırnak Mantarına İyi Gelir Mi?

Tırnak mantarı için sirkeli su tavsiyelerine de değinilir. Söz konusu enfeksiyon olduğu zaman ilk akla gelen sirkeli su oluyor. Yine tırnak mantarı da bu sebepten dolayı ortaya çıkar ve sirkeli su takviyesi ile iyileşme söz konusu olabilir. Tırnak mantarı tedavisi için bu yönde seçimini yapanlar:

  • Beyaz sirkeyi su ile seyrelterek mantar olan tırnağa nüfus ettirmelidir.
  • Ortalama 10 – 15 dakika kadar sirkeli suya nüfus ettirilmesi uygun görülür.

Sonrasında bolca su ile durulmayı da ihmal etmemek gerekir. Son olarak iyice kurulamalı ve bu uygulamayı gün içerisinde 2 kez tekrar ettirmelisiniz.

Tırnak Mantarının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak mantarı tedavisi öncesinde gerek sebeplere değinilir gerekse mantarın boyutuna göre ayrı tedavi yöntemlerine yer verilir. Yaygın olarak tırnak mantarına yüzme havuzlarından kaynaklı olarak yakalananlar görülüyor. Öyle ki nemli ortamlardan kapılması kaçınılmaz oluyor.

Tırnak mantarının sebepleri olarak ılık ortamlar da göz önünde bulundurulabilir. Özellikle de aynı ayakkabı içerisinde saatlerce kalkmak ve de ayakların serin kalmaması üzerine yaşanabilir. Yaygın olarak herkesin ortak kullanımında olan ılıca ve havuzlardan dolayı mantar riskinin artış gösterdiği açık durumda.

Tırnak Mantarı Tedavisi; Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Temizlenir?

Temizlemek isteyenlerin önceliği doktora başvurmak ve en uygun ilaçları temin etmek olmalıdır. Tırnak mantarı tedavisi adına yaygın olarak antifungal kremlerden ve de merhemlerden söz edilir. Reçetesiz olarak da alabileceğiniz bu ürünler:

  • Her gün düzenli kullanım üzerine mantardan kurtulmanızı sağlar.
  • Krem ve losyon uygulamalarına karşı tırnaklar eski rengine kavuşabilir.

Ayak tırnak mantarı temizleme için törpülere de sık sık değinilir. Ancak mantar temizliği için tekrarlı olarak kullanılan törpüleri dezenfekte etmek önem arz eder. Hatta bunun yerine tek kullanımlık olanlara dahi yönelebilirsiniz. Genel anlamda doktorların tavsiye ettiği krem ve merhemler içerisinde de tek kullanımlık birkaç adet törpü yer almaktadır.

Tırnak Mantarı Tedavisi; Tırnak Mantarı Kesilir Mi?

Tırnak mantarı tedavisi yaygın olarak ilaçlar, kremler ve de merhemler üzerinden gerçekleşir. Ancak uzun vadede geçmemesi halinde cerrahi operasyonların üzerinde durulabilir. Bunun gibi tırnak mantarı kesme işlemleri hasta tarafından da ele alınabilir. Öyle ki törpüleme kadar kesme de mantarın sona ermesini mümkün kılabilir.

Mantarın bulunduğu tırnak zamanla şekil değiştirmeye başlayabilir. Daha katmanlı hale gelebilir ve kesilmesi güçleşebilir. Bu gibi durumlarda törpüleme işlemlerine geçerek tırnağın katmanlı yapısına son vermeniz en doğrusu olacaktır. Ardından kesme işlemlerine geçerek doktorunuzun verdiği krem ya da losyonları uygulamaya devam etmelisiniz. Öyle ki düzenli kullanım neticesinde mantarın sona ermesi mümkün olabilir. Kötü tırnak görünümlerini ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Tedavisi; Tırnak Mantarı Nasıl Belli Olur?

Tırnak mantarı tedavisi öncesinde hastanın genel muayenesine yer verilir. Öncelikle tırnak rengine bağlı olarak teşhise geçilir. Tırnak mantarı belirtileri olarak yaygın bir şekilde renk değişimleri dikkate alınır. Bunun üzerine:

  • Sarı rengi ile başlar ve tırnak üzerinde noktalar belirebilir.
  • Zaman içerisinde siyah rengine bürünmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gerek yatay gerekse dikey olacak şekilde çizgiler oluşmaya başlayabilir. Bununla birlikte deri döküntülerinin de mantar belirtileri olduğunu unutmamak gerekir. Tırnak etrafında bulunan derilerin dökülmeye başlaması mantarın habercisi niteliğindedir. Bir de kalınlaşma gözle görülür hale gelmeye başlar. Tırnak şeklinde bağlı olarak mantar teşhis edilir ve tedaviye geçilir.

Tedavinin ilaçla ya da kremler üzerinden uygulanması esas alınır. Düzenli kullanıma karşı birkaç ay içerisinde sonucu gözlemlemeye başlarsınız. Ortalama 2 – 3 aylık tedavi süreci yeterli olur ve tırnak eski haline kavuşur.

Tırnak mantarını tetikleyen kronik hastalıklar hangileri?

Diyabet bunlar arasında gösterilir ve bağışıklığı tehdit eden her türlü hastalık mantara neden olabilir.

Tırnak mantarının rengi nasıl olur?

Doğal renk ortadan kalkar ve yerine sarı ile kahve tonlarında ayrı bir renge büründüğü görülür.

Tırnak mantarının türü nasıl tespit edilir?

Mantar türüne netlik kazandırmak adına tırnaktan alınan parçanın incelenmesi uygun görülür.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.