Doğal Sağlık

Covid-19 Negatif Ne Demek | COVID-19’un Tanı Testlerinden Hangisi Daha Güvenilir?

05.05.2021
596
Covid-19 Negatif Ne Demek | COVID-19’un Tanı Testlerinden Hangisi Daha Güvenilir?

Covid-19 hayatımızın pek çok alanını etkileyen bir sürecin başlamasına yol açmıştır. Özellikle, gündelik hayatımızın büyük bir bölümünü değiştirmemize yol açan pandemi sürecinde, PCR testleri hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiştir. Özellikle işi yurtdışı ile ilişkili olan ve sürekli başka bir ülkeye gitmek zorunda olan kişiler için en önemli gerekliliklerden biri haline gelmiştir. İnsanlar, başka bir ülkeye gitmek için PCR testi yaptırmalıdır. Bu noktada, bilmeyenler için Covid-19 negatif ne demek olduğu da akılları meşgul eden sorulardan biri olmuştur.

Covid-19 Testi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Covid-19 süresi boyunca belirtisi olan ya da aktif olarak çalışan insanlarda uygulanmak amacıyla hazırlanan Covid-19 testi, Covid-19 virüsü enfekte olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu noktada, Covid-19 negatif ne demek ve Covid-19 pozitif ne demek olduğu konusunda da farklı aramalar yapılmaktadır. Bu aşamaya geçmeden önce, Covid-19 testinin ne amaçla yapıldığına değinmek gereklidir. Covid-19 antikor testi ve PCR testi, Covid-19 olma şüphesi taşıyan, eğlence ve spor sektöründe çalışan, yurtdışına seyahat eden ya da temaslı olunan herhangi birinin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu yapılmaktadır.

Covid-19 Testinde Pozitif ve Negatif İbarelerinin Anlamı

Covid-19 testi yaptıran bir kişi iki ihtimalle karşılaşmaktadır. Bu ihtimallerden bir tanesi pozitif bir tanesi de negatif yönündedir. Bu noktada, Covid-19 negatif ne demek sorusu akıllara gelmektedir. Bakıldığı zaman Covid-19 testi yapılan bir kişide Covid-19 tespit edilmemesi sonucunda Covid-19 negatif ibaresi koyulmaktadır. Dolayısıyla, kişi Covid-19 testi pozitif çıkan bir kişi ile aynı evde yaşamıyorsa karantinada kalmak zorunda değildir anlamına gelmektedir.

Covid-19 Testi Negatif Çıkan Kişiler

Covid-19 testi negatif çıkmasının ardından Covid-19 negatif ne demek olduğuna dair bir fikir sahibi olan kişiler herhangi bir engele takılmadan seyahat edebilir ya da maske takma gibi genel kurallara uyarak günlük hayatını devam ettirebilir. Ancak Covid- testi pozitif çıkan bir kişi ile aynı alanda yaşıyorsa ya da belirli bir süre önce görüştüyse tedbir amacı ile belirli bir süre karantina da kalması gerekmektedir.

Yeni Koronavirüs (SARS-CoV-2) nedir?
Yeni Koronavirüs, 2019 yılında Çin’in Vuhan şehrinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan solunum yolu enfeksiyonu oluşmasına neden olan virüstür. Bu virüs hastalığına Covid-19 adı verilir. Solunum yolu ile bulaş gösterdiği için hızlı bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilir. Hızlı etkisi nedeni ile kısa süre içerisinde tüm dünyada görülmüştür.
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nasıl bulaşır?
Yeni koronavirüs hastalığının temel bulaşma yöntemi solunum yoludur. Aynı ortam içerisinde bulunan ve virüs ile teması olmuş olan kişinin hapşırması, öksürmesi ve konuşması gibi eylemlerinde havaya damlacıklar saçılır. Bu damlacıkları soluyan bir birey solunum yolu ile damlacıkları edinmiş olacaktır. Aynı şekilde virüsün bulunduğu bir alana dokunan birey ellerini yeterince temizlemeden göz, burun ya da ağzına temas ettirirse virüsten etkilenecektir.
COVID-19'un tanısı nasıl konulur?
Covid-19 tanısının konulması için kişilerin profesyonel ortamlarda yapılan moleküler testler yapılır. Bu testin yapılması ve tanının konulması için kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunması gerekir. Başvurunun ardından boğaz ve burun sürüntüsü alınır. Alınan sürüntü özel cihazlar ile incelenerek virüsün genetik materyaline rastlanıp rastlanmadığına bakılır. Bu sonuca göre kişilere Covid-19 tanısı konulur.
COVID-19'u tedavi etmek veya hastalığın oluşmasını önlemek için bir ilaç var mıdır?
Covid-19 hastalığını önlemek için kullanılan herhangi bir ilaç bulunmuyor. Kişiler sağlıklı beslenerek, mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyarak korona virüsten korunabilir. Virüsü kapmış bir hastanın tedavi edilmesi için ise hidroksiklorokin ya da faviprair içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar doğrudan korona virüs için geliştirilmiş ilaçlar olmasa da tedavi için oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir;

Vegan Olmak Ne Demek? | Vegan Nedir?

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 Olduğunu Nasıl Anlarsın

Detoks Çayı Zayıflama | Detoks Çayıyla Kilo Verme

Covid-19 Antikor Testi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.