Doğal Sağlık

Boyun Tutulması Nasıl Geçer | Boyun Tutulması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

14.03.2021
215
Boyun Tutulması Nasıl Geçer | Boyun Tutulması Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hepimiz, bir sabah uyandığımızda ya da gün sonunda işten eve döndüğümüzde boynumuzu hareket ettirmekte zorlandığımız anlar yaşamışızdır. Ve bazılarımız da bunu sıklıkla yaşamaya devam etmektedir. Özellikle ağır işlerde çalışanlar, boynun sürekli hareketsiz kalmasını gerektirecek işlerle uğraşanlar ( masa başı çalışanlar) bu duruma daha sık maruz kalır. Oldukça can sıkan ve hareketi kısıtlayan boyun tutulması nasıl geçer? Merak edenler için bu yazıda doğal çözüm önerileri paylaştık.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması nasıl geçer sorusundan önce ilk olarak boyun tutulmasının ve belirtilerinin ne olduğuna göz atalım. Boyun tutulması, boynun hareket kabiliyetini kısıtlayan ve hareket esnasında ağrı ya da acı hissedilmesine neden olur bir durum olarak tanımlanabilir. Bu da başımızı bir yönden bir yöne çevirmemize dahi olanak sağlamaz çoğu zaman. O yüzden oldukça can sıkıcıdır. Belirtileri arasında, tanımda yer alan durumlar bulunur. Yani hareket ettirdikçe bir ağrı ya da acı hissederiz.

Boyun Tutulmasının Sebepleri Nedendir?

Boyun tutulması genelde kasların gerilmesi sebebi ile meydana gelir. Uzun süre boynumuzun aynı pozisyonda kalması, uyurken tutulmaya sebep olacak pozisyonlarda kalmak ya da uzun süre bilgisayar başında çalışmak boyun tutulmasını tetikleyen sebeplerdendir.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer; Boyun Tutulmasının Geçmesi İçin Ne Yapabilirim?

Boyun tutulması nasıl geçer sorusu için sizlere bazı kolay önerilerde bulunacağız.

  • İlk olarak gün içerisindeki duruş pozisyonlarınıza dikkat edin. Fazla hareketsiz kalmamaya özen gösterin.
  • Boyun tutulmasını nasıl geçeririm sorusu için bir diğer öneri de çalışanlara geliyor. Eğer uzun süre hareketsiz kalmanızı ya da ağır işler yapmanızı gerektirecek bir meslek grubundaysanız, çalışma esnasında ufak molalar vermeye ve boynunuzu dinlendirmeye gayret gösterin.
  • Boyun bölgesine sıcak ya da soğuk kompresler uygulamak boyun tutulmasının geçmesi adına en etkili yöntemlerden biridir.
  • Çeşitli masaj yağları ile ya da ağrı kesici kremler yardımıyla boynunuza masaj yapabilirsiniz.
  • Ilık bir duş almak da ağrınızı hafifletmek adına iyi gelecektir.
  • Ne yaparsanız yapın bu durumun en iyi çözümü istirahat etmektir. O yüzden mümkünse o an ya da işten döndüğünüz zaman dinlenmeye çalışın.
Boyun tutulması en hızlı nasıl geçer
Boyun tutulması yaşayan kişilerin bu ağrıyı geçirmeleri için piyasa özel krem ve bazı losyonlar bulunmaktadır. Ağrılar tutulma yaşanan bölgeye yapılan masaj ile beraber de azaltılabilinmektedir. Bu tedaviye en hızlı çözümlerden bir tanesi de boyunlarını germe ve döndürme hareketi yapmalarıdır. Ancak bu yöntemi yaparken kişilerin boyunlarına nazik bir şekilde davranmaları gerekmektedir.
Boyun tutulmasına ne iyi gelir evde çözüm?
Boyun tutulmasına evde müdahale edilebilmektedir. Bu müdahalelerden bir tanesi soğuk komprestir. Bölgeye hafifçe soğuk kompres yaparak ve masaj yardımıyla kişilerin kaslarının gevşemesine yardımcı olunabilmektedir. Ayrıca yetkili yerlerde satılan krem ve losyonların kullanımıyla bu ağrıların önüne geçilebilmektedir. Ancak kişilerin ağrıları arttığı takdirde işinde yetkin bir hekime gözükmeleri gerekmektedir, aksi takdirde kişiler daha kötü sonuçlarla karşılaşabilir.
Sag boyun tutulması nasıl geçer?
Boyun tutulması kasın ani ve güçlü bir şekilde kasılması sebebiyle ortaya çıkar. Bu kişilerin boyunlarına sert davranmaları olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple kişilerin boyunlarını çok fazla zorlamadan bir masaj yardımıyla kaslar gevşeyebilecektir. Buna ek olarak kişiler ağrıyan bölgelere losyon ve kremler sürerek bu süreci daha kolay bir şekilde atlatabileceklerdir.
Boyun tutulması ne kadar sürer?
Boyun tutulması genellikle kasların aniden çekmesi ya da doku zedelenmeleri sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu süreç kişilere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bir hafta içerisinde geçmesi mümkün olsa da bazı durumlarda dokularda oluşan hasara bağlı olarak bu süreç uzayıp kısalabilir. Bu sürecin daha az hasarla atlatılabilmesi için kişilerin gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaları yararlarına olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Boyun Fıtığı Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Baş Ağrısı İçin Doğal Yöntemler


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.