Kanal Tedavisi Sonrası | Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

05.09.2021
592
Kanal Tedavisi Sonrası | Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Kanal tedavisi sonrası bakım ve tedbir konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Kanal tedavisi çürümüş ve hasar almış olan dişlerin sinirlerinden ve iç dokusundan arındırılarak kurtarılmasını kapsamaktadır. Bu arındırma adımının hemen sonrasında diş sağlığının yeniden kazandırılması için gerekli tedavi yapılır ve dişin iç dokusu doldurulur. Bu şekilde dişi kaybetmeden ömrünü uzatma imkanı elde edilmiş olur. Bu tedavinin sadece konunun uzmanları tarafından uygulanması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Kaç Gün Ağrır?

Kanal tedavisi sonrası dişin bir hafta kadar sızlaması normaldir. Bunun sonrasında hala ağrımaya ve sizin için hayatı zorlaştırmaya devam ediyor ise doktorunuza yeniden görünmeniz gerekmektedir. Diş sağlığınızın uygulamalar sonrasında ağrısız bir şekilde devam etmesi gerekir. Kanal tedavisi sonrasında bir hafta geçmesine rağmen keskin ağrılar yaşıyorsanız dişin iç dokusunun temizlenmesi konusunda sorunlar yaşanmış olabilir. Kanal tedavisi diş ağrısı yaşayan kişilerin gerekli kontroller yapılarak kanal tedavisine tamamlayıcı adımlar uygulanması da mümkün kılınmaktadır.

Kanal Tedavisi Yapılan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Kanal tedavisi sonrası kişilerin çok soğuk ve çok sıcak besinlerden uzak durması gerekmektedir. Ortalama 7 saat boyunca da herhangi bir şeyin yenmemesi tavsiye edilmektedir. Bu saat aralığının dolmasının sonrasında ılık ve yumuşak besinler ile sürece başlayabilirsiniz. Beslenme sırasında dişinizde ağrı hissederseniz ilk bir hafta bu ağrı normal karşılanabilir. Fakat daha sonrasında kişilerin diş ağrısını dikkate alması gerekmektedir.

Kanal tedavisi yapılan kişi özellikle beslenme ve günlük bakım alışkanlıkları konusunda dikkatli olmalıdır. Bu aşamada çok sıcak ve soğuk besinlerden yana tercihinizi kullanmanız durumunda özellikle sinirlere büyük ölçüde zarar verme ve dişte de hassasiyete sebep olma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası Neden Ağrı Olur?

Kanal tedavisi sonrası kişilerin özellikle diş etlerinde ve dişin iç dokusunda ağrı hissetmesi oldukça normaldir. İç doku temizlenirken zaman zaman diş etine zarar verilebilmektedir. Bu noktada tedaviyi destekleyecek ve diş etine yeniden güç kazandırabilecek ek destekler de uygulanabilmektedir. Kanal tedavisi sonrası ağrı meydana gelmesi durumunda tedavinin oldukça hızlı bir biçimde yinelenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda uzmanların diş içinde yer alan sinirlerin temizlenmesi konusunda net bir tablo oluşturamamaları ve net bir başarı elde edememeleri sebebi ile dişin kurtarılmasında sorun yaşanabilmektedir.

Dişe Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrası düzenli olarak diş sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak ağız ve diş sağlığı kontrol edildiği zaman çürüme ya da diğer sorunların tespit edilmesi daha kolay olmaktadır. Bu şekilde tedavi sürecinin hem efektifliği artırılmaktadır hem de diş sağlığını geri kazanmak daha kolay bir hal alacaktır. Diş sağlığı kontrollerini yaptırmanın yanı sıra olabildiğince asitli içeceklerden, kahveden, sigaradan uzak durmanız gerekmektedir.

Dişe kanal tedavisinden sonra ağrı yaşayan kişilerin bu ağrı ile mücadele etmeleri için ağrı kesicilerden de yardım almaları mümkündür. Tabi ki sadece diş hekiminizin belirtmiş olduğu ağrı kesicilerini kullanmalısınız. Reçetesiz ilaç kullanımının hiçbir zaman tavsiye edilmediği belirtilmelidir.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kanal tedavisi sonrası sigara kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Sigara direkt olarak kanal tedavisi için değil aynı zamanda diş etkilerinin sağlığını korumak için de büyük sıkıntı meydana getirebilmektedir. Bu alanda sorun yaşanmaması için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Kanal tedavisinden sonra diş ağrısı yaşamamak için günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Belirli bir süre asitli içeceklerden, dişi yoracak olan sakız çiğneme gibi unsurlardan uzak durmanız gerekmektedir. Kanal tedavisi sırasında sorun meydana gelmemesi için gerekli olan tüm önlemler alınmalıdır. Doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ve ağrı kesicinin kullanımına da dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde diş ağrısını olabildiğince ortadan kaldırma fırsatını elde edebilirsiniz.

Kanal Tedavisinden Sonra Hassasiyet Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrası kişilerin dişlerinde ve diş etlerinde hassasiyet meydana gelebilmektedir. Tedavinin tamamlanmasının sonrasına bir haftaya kadar bu tür hassasiyetlerin meydana gelmesi oldukça normal şekilde yorumlanmaktadır. Fakat tedavinin üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen hala rahatsızlıklarınız ve şikayetleriniz devam ediyorsa sorun meydana gelebilmektedir.

Kanal tedavisinden sonra hassasiyet meydana gelmemesi için sizin de kişisel alışkanlıklarınızı revize etmeniz gerekmektedir. Bu noktada diş etinize zarar verecek sigara, asitli içecekler ve aşırı kahve-çay tüketiminden de büyük ölçüde uzak durmanız istenmektedir. Ancak bu şekilde kanal tedavisinin olumlu etkisini uzun bir süre hissetme imkanını yakalayabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Olan Diş Neden İltihaplanır?

Kanal tedavisi olan dişte iltihaplanma meydana gelmesinin nedeni diş eti dokusunun zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Dişinizde herhangi bir sızı, diş etinizde ağrı ya da renk değişikliği fark edildiği anda bunun diş hekiminize bildirilmesi istenmektedir. Kanal tedavisinin başarılı olması için dişin içinde yer alan siniri dokusundan büyük ölçüde kurtarılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kanal tedavisinin başarılı şekilde sonuçlanması mümkün kılınır.

Kanal tedavisi acı verir mi?

Kanal tedavisi öncesinde diş eti uyuşturulmaktadır. Bu nedenle operasyonu hissetmeyeceksiniz.

Ne kadar aralıklar ile kontrol edilmelidir?

Herhangi bir olağanüstü durum meydana gelmemesi durumunda, 2 haftada bir kontrol adımının tamamlanması yeterli olacaktır.

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi çürümüş dişin içindeki sinir dokusundan büyük ölçüde arındırılmasının sağlanmasıdır.

İlginizi Çekebilir;

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.