Doğal Sağlık

Kanal Tedavisi Acıtır mı | 1 Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

28.09.2021
512
Kanal Tedavisi Acıtır mı | 1 Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisi Acıtır mı; Kanal tedavisi, ağız ve diş sağlığı alanında en fazla karşılaşılan ve en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Enfekte olmuş, çürümeye başlayan ya da çürüyen dişler için yapılabilen bu tedavi için özellikle kanal tedavisi acıtır mı sorusu fazlasıyla gündeme getirilmektedir. Bu sorunun yanıtına geçmeden önce ilk olarak anal tedavisinden biraz daha bahsedelim.

Dişin içerisinde bulunan sert dokuda pulpa adı verilen kök kanalları (diş özü ) yer almaktadır. Enfeksiyonu temizlemek için buradaki yumuşak doku ve diş siniri çıkarılmakta, sonrasında da dişin içi temizlenmektedir. Bu işlem arkasından açılmış olan boşluklar da uygun malzemeler ile yeniden doldurulmaktadır.

Anlatıldığında sanki bir miktar acı verici gibi gözüken Kanal tedavisi acıtır mı sorusunun cevabı olarak; tedavi esnasında ağız içi uyuşturulduğu için ağrılı bir durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Ancak tedavi bittikten ve uyuşmanın etkisi geçtikten sonra ağızda ve dişte bir miktar ağrı hissedilebilmektedir.

Diş Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Kanal tedavisi acıtır mı sorusunun yanıtından çekinenler beraberinde bu tedavi yöntemi uygulanmadığında ne gibi sorunların yaşanabileceğini de merak etmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere kanal tedavisi; enfekte olan ya da çürüyen dişler için yapıldığından dolayı eğer böyle bir sorununuz varsa ve kanal tedavisi yapılmazsa, dişiniz çürümeye devam eder. Daha sonrasında bu enfeksiyon kök uçlarında bulunan dokulara kadar yayılabilir ve çene kemiğine de ulaşarak apselere neden olabilir.

Kanal Tedavisi En Fazla Kaç Seansta Biter?

Kanal tedavisi acıtır mı sorusunun yanıtı kadar merak edilen bir diğer soru da bu tedavinin kaç seansta biteceğidir. Bu sorunun yanıtı, dişte meydana gelen hasar ve enfeksiyon durumuna bağlı olarak değişmektedir. Kanal tedavisi seansları genel olarak tek seansta bitmektedir. Fakat az önce bahsettiğimiz üzere iltihap ya da enfeksiyon durumuna bağlı olarak 2. Hatta 3. Seanslara da uzaması durumu söz konusu olabilmektedir.

Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü?

Kanal tedavisi acıtır mı sorusundan sonra en çok merak edilen konuların arasında yer alan başka bir soru da bu tedavinin dişi öldürüp öldürmediğidir. Halk arasında yanlış bilinen tedavi yöntemlerinden birisi de ne yazık ki kanal tedavisidir. Çoğu kişi, kanal tedavisi uygulandığın dişinin içi boşaltıldığı için herhangi bir işlevinin kalmadığını savunmaktadır. Ancak bu doğru değildir, çünkü kanal tedavisinin içeriği dişin yalnızca sıcak ve soğuğa duyarsız hale gelmesini sağlamaktır. Ve tedavi sonrasında da hedeflendiği gibi bu duruma ulaşılır. Ancak diş halen damarlar ve sinirler eşliğinde görevine devam etmektedir.

Başarısız Kanal Tedavisi Nasıl Anlaşılır?

Dişte meydana gelen çürüme ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı yapılan kanal tedavisinde her zaman başarılı sonuçlar elde edilememektedir. Bunun nedenleri arasında pek çok sebep sayılabilir. Ve ayrıca kanal tedavisi acıtır mı sorusunun yanıtına başarısız bir kanal tedavisinin acıtabileceği yanıtını vermek de mümkündür. Peki, başarısız kanal tedavisi belirtileri nelerdir? Bunun yanıtını aşağıdaki maddeler içerisinde bulabilirsiniz:

  • Fazlasıyla hissedilen ağrı
  • Dişin bulunduğu bölümde meydana gelen şişlik
  • Duyarlılık
  • Dişte meydana gelen iltihap
  • Sinüste baş veren sorunlar
  • Çene bölümünde kayma
  • Dişte oluşabilen renk değişikliği durumları

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Aç Gün Ağrır?

Kanal tedavisi acıtır mı sorusuna tedavi esnasında bir acı hissedilmediği ancak sonrasında ağrılar meydana gelebileceğini söylemiştik. Çünkü kanal tedavisi travmatik bir işlem olarak görülür ve lokal anestezi ile birlikte uygulanmaktadır. Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte özellikle de ertesi gün, ağrılar başlayabilir ve bu durum bir süre devam edebilir. Uzmanlar bunun son derece normal bir hal olduğunu söylemektedirler. Dişin durumu ve yapılan tedavinin zorluluğuna göre bu ağrı 2- 3 hafta kadar devam edebilmektedir. Ancak kanal tedavisi ağrısı bu süreçten sonra da halen devam ediyorsa ya da ağrılar katlanamayacağınız boyutta ise o zaman mutlaka doktorunuza başvurun.

Kanal Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Kanal tedavisi ücretleri de yine bu tedaviye dair en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Öncelikle bu ücretlerin tutarlarının yıldan yıla güncellendiği söyleyerek başlayalım. Daha sonrasında ücret konusunda şehirden şehre hatta ilçeden ilçeye dahi farklılıklar görülebilmektedir. Ayrıca özel hastaneler ile özel muayenehaneler arasında da yine farklılıklar söz konusu olabilmektedir.

Fakat genel olarak bir fiyatlandırmadan söz edecek olursak, bu yıl içerisinde belirlenen kanal tedavisi ücretlerinin; tek seans ya da basit kanal tedavisi olarak adlandırabileceğimiz işlemin fiyat aralığının 1000 ila 1500 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Fakat; ileri düzey ve birden fazla seansın gerekli olduğu kanal tedavilerinde ücret yaklaşık 2000- 3000 TL aralığında olduğunu söylemek mümkündür.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür mü?

Kanal tedavisi yapılan dişin normal şartlar çürümemesi gerekmektedir fakat tedavi başarısız olmuşsa kanal tedavisinden sonra diş çürüyebilir.

Kanal Tedavisi Tek Seansta mı İki Seansta mı Olur?

Kanal tedavisi tek seansta da iki seansta da tamamlanabilir. Bu tamamen dişin ve iltihabın durumuna göre değişmekte hatta seanslar bazen üçe kadar uzayabilmektedir.

Kanal Tedavisi Olan Dişim Ağrıyor, Nasıl Geçer?

Diş ağrısının hissedildiği bölgeye buz uygulaması yaparak ya da bir miktar tuzlu su ile gargara yaparak kanal tedavisinden sonra meydana gelen ağrıların önüne geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.