Doğal Sağlık

Varis Tedavisi | Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

04.09.2021
454
Varis Tedavisi | Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Tedavisi; Varis birçok sebebi peşinden getirerek ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Öncelikle genetik olabilmektedir. Ayrıca sonradan fiziksel olarak sıkıntılı durumlara maruz kalınması sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Varis hastalığı bir damar hastalığıdır. Varis hastalığına sahip kişilerin genetik olarak bu hastalığı taşıması ve ardından dış etkenler ile desteklemesi sonucunda küçük yaşta bile karşılaşması mümkündür.

Varis hastalığının özellikle yaşlılarda olduğu düşünülse de küçük yaşlarda varis ile karşılaşmak mümkündür. Varis hastalığına yakalanmak için çok fazla ayakta bulunmak bile yeterli bir sebeptir. Özellikle uzun süre ayakta dikilen kişilerin bacaklarında meydana gelen varisin tedavi yöntemleri çeşitlidir.

Varis hastalığı herkeste görülebilen ve her yaşta görülebilen bir hastalık olduğu için herkesin bir miktar fikri bulunmaktadır. Varis hastası olan kişilerin tuzlu ve baharatlı yiyecekleri tüketmemeleri gerekir. Ayrıca hamam gibi sıcak su ve sıcaklık ile maruz kalınacak yerlerden kaçınması gerekir. İlaveten kadınların varis hastası olması durumunda çocuk sahibi olduğunda zorluk yaşaması da mümkündür.

Varis dışardan bakıldığında belirgin mor ve yeşil damarlar şeklinde gözükse de bazı kişilerin iç varisi bulunmasından kaynaklı olarak dışardan bir görüntü sergilememesi mümkündür. İç varis ve dış varis olmak üzere iki çeşittir.

Varis hastalığının en belirgin belirtisi ağrıdır. Genelde bacaklarda olan bu hastalık çok fazla ayakta dikilme durumunda yoğunluklu bir ağrı yapmaktadır.

Varis tanısı koyabilmesi için hastanede kalp ve damar cerrahisine gidilerek doktor ile görüşmek gerekir. Doktor incelemeleri ve ultrason sonuçlarına göre karar vermekte ve tanı koymaktadır. Varisi tedavi edebilmek için birçok yol bulunur. Öncelikle başlangıç seviyesinde varis hastaları için varis çorabı ve hap kullanımı söz konusudur. Ancak ileri seviye varis hastalarının ameliyat olması gerekebilir.

Varis evde nasıl geçer?

Evde varis tedavisi uygulamak isteyen kişilerin bilmesi gereken şey varisin geçmeyeceğidir. Ancak evde uygulanan yöntemler ile varisin oluşturduğu ağrıları ve şişkinlikleri azaltmak mümkün olmaktadır.

Elma sirkesini pamuk veya pamuklu bir bez ile hasta olan bölgeye uygulamalı ve bu sirkeyi 30 dakika bekletmelisiniz. Ayrıca bu esnada bacakların yukarı doğru bakması gerekmektedir. Normal şartlarda geceleri varis ağrısı çekerek uyuyorsanız, bacaklarınızın altına bir iki yastık koyarak havaya kaldırabilir böylelikle ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Maydanoz suyu çok etkili bir bitkisel içeriktir. Maydanoz çayı içilerek varis ağrıları ve varis tedavisi olumlu yönde ilerleyebilmektedir. Aynı şekilde maydanoz çayı gibi ada çayı da iltihaba iyi gelmesinden ötürü varis tedavisi için bitkisel bir yöntemdir.

Bacak varis nasıl geçer?

Bacak varisi geçmesi için doktor ile görüşmek gerekse de evde yapılabilecek birkaç yöntem vardır. Öncelikle ağrıya sebebiyet vermemesi açısından tuzlu ve baharatlı yiyecek tüketimi yapılmamalı ve sıcak su ile bacaklar yıkanmamalıdır. Ağrının olduğu zamanlarda bacaklar birkaç santim vücudun yukarısında olacak şekilde yatağa uzanmak ve dinlenmek gerekir.

Ancak varis tedavisi için tıbbi yardım almak isteyen kişiler bir cerrah ile görüşmeli ve yardım almalıdır. Hekim gerekli gördüğünde ilaç verebilir ya da ameliyat yapmak isteyebilir.

Varis tedavisi için ne yapılır?

Varis tedavisi yapmak için çeşit çeşit yöntem bulunsa da doktorunuz hangi tedavinin daha etkili olacağını ve uyumlu olacağını bilmekte ve o şekilde tedavi uygulamaktadır.

Skleroterapi, varis çorabı, ilaç, egzersiz, iğne, lazer gibi yöntemler ile varis tedavisi yapılabilir. Bu tedavilerin amacı varisli bölgedeki damarları yok etmek ve ağrı oluşturmasına engel olmaktır.

Varis Tedavisi; Varisin kesin tedavisi var mı?

Kesin varis tedavisi elde etmek ve varisin getirdiği sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak fizyolojik bir rahatsızlık olan varis, tekrardan başka bir bölgede oluşum gösterebilmektedir. Böyle durumlarda erken tedavi uygulanabilir ve ilerlerse yeniden ameliyat gibi çeşitli varis tedavisi yöntemlerine başvurulur.

Varisli damarlara ne iyi gelir?

Varisli damarlara iyi gelen şeyler tuzlu, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ve sıcak su ile duş almamaktadır. Evde uygulanabilecek damarı rahatlacak yöntemler ise ada çayı ve maydanoz çayı içmek, elma sirkesi veya zeytinyağı ile bölgeye masaj uygulamak şeklindedir.

Ayrıca varise hastaları çok uzun süre ayakta kalmamalı veya çok uzun süre hareketsiz kalmamalıdır. Mümkünse sürekli ayakta çalışacakları veya sürekli oturarak çalışacakları işleri tercih etmemeleri önerilmektedir.

Varis Tedavisi; Varise hangi bitki yağı iyi gelir?

Varise iyi gelen bitki yağı biberiye yağıdır. Ancak tek başına kullanmanız önerilmez. Birkaç damla biberiye yağının içine, nane yağı ve hindistan cevizi yağı koymak yeterli olacaktır.

Varis bacak ağrısı yapar mı?

Varis tedavisi almamış kişiler bacak ağrısı görmektedir. Varis bacak ağrısı sebebinden dolayı dayanılmaz bir hastalık olabilmektedir. Bacak ağrısı yaşadığınız dönemlerde ağrı kesici alabilir, bitkisel yağlar ile masaj yapabilir veya iltihap sökücü çaylar içerek damarlarınızı rahatlatabilirsiniz.

Varis ameliyatsız nasıl geçer?

Ameliyatsız varis tedavisi ileri seviye varis hastaları için söz konusu değildir. Ancak başlangıç seviye varis hastalarına ilaç, ağrı kesici, varis çorabı gibi materyaller ile varis tedavisi uygulanabilmektedir.

Varis hastalığı kaç yaşında görülür?

Varis hastalığı yaşlılarda görülür gibi bir düşünce yaygın olsa da genetik sebeplerden dolayı genç yaşlarda da görülebilmektedir. Bu sebeple kesin bir yaşı bulunmamaktadır.

Varis hastalığı belirtisi nedir?

Varis hastalığı belirtileri şişkinlik, damarlarda renk değişimi, ağrı, yorgunluk şeklindedir.

Varis hastalığı için hangi çay içilmelidir?

Varis hastalarına ada çayı ve maydanoz çayı tüketmek iyi gelmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemle Varis Tedavisi

Coconut Yağı Faydaları

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Kuru Saç Bakımı

Doğal Ağrı Kesici Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.