Doğal Sağlık

Prematüre Bebekler Çok Uyur Mu | Prematüre Doğan Bebekler Ne Zaman Normal?

24.08.2022
4
Prematüre Bebekler Çok Uyur Mu | Prematüre Doğan Bebekler Ne Zaman Normal?

Prematüre bebekler çok uyur mu? Prematüre bebekler için uygun uyku ortamı nasıl oluşturulur? İşte konu ile ilgili merak edilenler ve daha fazlası!

Prematüre bebekler, diğer yaşıtlarına göre erken dünyaya atılırlar. Bu sebepten dolayı gelişimleri de beraberinde yavaş olmaktadır. Prematüre bebekler çok uyur mu? Prematüre bebekler, erken doğduklarından dolayı gün içerisinde beslenme ve uyuma aktivitesini gerçekleştirir. Gelişimleri ile beraber bu durum değişecektir.

Prematüre Bebekler Neden Çok Uyur?

Prematüre bebekler, beklenen doğum zamanından daha erken doğan bebeklerdir. Bu sebepten dolayı beslenme süreçleri, uyku düzenleri, banyo, duygusal yaklaşımlar gibi birçok açıdan diğer yaşıtlarına göre gelişimleri erken başlar ve meşakkatli bir süreçtir. Bu konuda en büyük sorumluluk, ebeveynlere düşmektedir.

  • Prematüre bebekler çok uyur mu, prematüre bebekler zamanında doğan diğer bebeklere göre daha fazla uyumaktadır. Erken doğan bebeklerin beslenmesine ayrılan süre ne kadar fazla olursa, uykuya eğilimi de beraberinde artacaktır.

Bunun temel sebebi; prematüre bebekler emerken çok daha fazla enerji sarf ederler ve yorulurlar. Bu nedenle beslenme ve uyku düzeninin ebeveynleri tarafından iyi ayarlanması gerekiyor.

  • Çok fazla beslenip, az uyuyorsa doktor kontrolünde olması önerilir. Beslenme saatlerinin dışında, genellikle uyuyarak günü bitirmektedir. Zamanında doğan bebeklere göre bu süreç daha fazla olacaktır ve olası durumdur.

Prematüre Bebeklerin Yatağı Nasıl Olmalı?

Prematüre bebekler çok uyur mu, erken doğan bebeklerin yatağı nasıl olmalı gibi konular ebeveynler tarafından merak edilen konu başlıkları içerisindedir. Prematüre bebekler, beslenme süreçleri dışındaki zamanları uyuyarak geçirdiklerinden dolayı rahat bir alanda uyumaları önemli. Sert bir yatakta yatırılması gerekir. Yastık kullanımı genellikle önerilmez. Kişiler ince yumuşak yastık kullanmaktadır. Fakat buna gerek yoktur! Çok fazla yumuşak bir yatak, onu rahatsız edecektir. Aşırı sert bir yatakta aynı şekilde rahatsız eder. Orta sertlikte bir yatak tercih etmeniz daha doğru olur.

Prematüre Bebekler İçin Sağlıklı Ve Uygun Uyku Ortamı

Prematüre bebeklerde, büyüme hormonu uyurken salgılandığında dolayı tam zamanında doğan bebeklere göre bu durum çok daha fazladır. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz gibi günlerinin neredeyse yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler. Özellikle gece karanlıkta ya da loş bir ışıkta uyuması tercih edilir.

  • Gece gündüz ayrımı yaparak, uyku düzenine alışması gerekiyor. Dilerseniz uyku düzeni için takvimler bulunur. Doktorunuzla irtibata geçerseniz, size bu konuda gerekli bilgileri iletilecektir.
  • Gece uyuma süreciyle, gündüz uyuma sürecini düzenli takvimler dahilinde takip etmelisiniz. Gece uyurken, karanlık ve loş bir ışık daha doğru olur. Tamamen karanlık bir ışık tavsiye edilmez.
  • Bebeğin uyuduğu alanda, gece lambası varsa bunu açarak uyumasını sağlayabilirsiniz. Pencere varsa pencereden içeriye ışık girmesini sağlamanız da önerilen seçenekler arasında!

Prematüre Bebeklerin Uyku Süreci Ne Zaman Değişir?

Prematüre bebeklerin, gece uykularının düzene girme süreci daha uzun olacaktır. Tam zamanında doğan bebekler için bir iki gün içerisinde düzenli uyuma süreçleri devamını da getirir. Fakat bu durum, prematüre bebekler için geçerli değil! Peki, ne yapmak gerekiyor?

  • Prematüre bebeklerin uyuma sürecini alışkanlık haline getirmek, anne sıcaklığını hissetmesi ile bağlantılıdır. Anne sıcaklığını hissederek bebeğin sakinleşmesi kolaylıkla uykuya dalmasına yardımcı olur.
  • Bebeğinizi kucağınızda uyuturken, hemen bırakmanız tekrardan uyanması ya da korkarak uyanmasına neden olur. Bir süre sizin kucağınızda uyuyup, sonrasında bırakmanız tavsiye edilmektedir.

Prematüre Bebeklerin Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Prematüre bebeklerde, kıkırdak dokuları henüz olgunlaşmaz. Daha net bir şekilde ifade etmemiz gerekir ise tam zamanında doğan bebeklere göre kıkırdak dokuları zamanla olgunlaşır. Bu yüzden uykudayken yatış pozisyonlarına dikkat etmek gerekiyor.

  • Uzun süre aynı pozisyonda uyumaması için ara sıra kontrol edip, yatış şeklini değiştirmelisiniz. Bebeğiniz uyurken arkasına bir yastık koymanız, bu noktada tavsiye edilmektedir. Baş bölgesinde oluşabilecek düzlüklerde önlenir.
  • Prematüre bebeklerin uzun süre aynı pozisyonda uyumaması ve baş bölgesinde düzlüklerin olmaması için uyuma yastıkları bulunur. Dilerseniz bunları satın alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Prematüre bebekler günde kaç saat uyur?

Prematüre bebekler, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Ortalama 16 ve 22 saat uyuyabilirler. Uyku düzeni 36 hafta geçtikten sonra değişir ve uyanıklığı artar.

Prematüre bebeklerin çok uyuması riskli mi?

Hayır. Kesinlikle prematüre bebeklerin çok uyumasında risk faktörü bulunmamaktadır. 36. Haftaya gelmeleri ile beraber, uyku düzeni değişecektir. Yani günde ortalama uyuma süreçleri azalır.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/bebekler-icin-yuz-nemlendirici-krem/

https://www.dogalsaglik.com/premature-babalari/


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.