Doğal Sağlık

Covid-19 Evreleri | COVID-19’un Tedavisinde Antibiyotikler Kullanılır Mı?

19.05.2021
531
Covid-19 Evreleri | COVID-19’un Tedavisinde Antibiyotikler Kullanılır Mı?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2019 yılından bu yana çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan covid-19, bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Hatta son dönemde ortaya çıkan mutasyonları ile bulaşıcılığı artış göstermiştir. Covid-19 evreleri hakkında:

  • Bulaşıcılık dikkate alırı ve test aşamasında geçilir.
  • Testin sonucuna göre izolasyon veya tedavi sürecine yer verilir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Covid-19 evreleri arasında başı çeken bulaşma süresi ve detayları oluyor. Şöyle ki yakın temastan kaynaklı hızlı bir şekilde bulaşma gösterir. Solunum ve temasa göre yayılımı hızlanmıştır. Öyle ki sosyal mesafeye uyulmaması salgının kontrol edilemez hale gelmesini sağlamıştır.

Koronavirüs salgını hava asılı kalan damlacıklar ile yayılmaya başlar. Özellikle de öksürük ile hapşırma üzerine havaya yüzlerce damlacık asılı kalır. Bunun gibi temas edilen noktalara da virüs yayılabilir ve temastan kaynaklı yayılması hızlanabilir. Bunun için sosyal mesafe kadar hijyenin de üzerinde durulması gerekir.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Evreleri; Covid-19 Nasıl Teşhis Edilir?

Covid-19 evreleri nasıl merak edenlere sadece bulaşma aşaması paylaşılmaz. Bulaşmanın akabinde gelen teşhis de aşamalardan bir tanesidir. Teşhise dair dikkate alınan hususlar ise şöyle:

  • Yüksek ateş, baş ağrısı ve öksürük şikayetleri üzerinde durulur.
  • Yapılan testler neticesinde virüsün pozitif ya da negatif olduğu anlaşılır.

Pozitif olan hastaların son durumu dikkate alınır ve tedavi süreci başlatılır. Öyle ki bazısı ev ortamında takviye ilaçlar eşliğinde atlatır. Bazısının ise hastane ortamında kontrol altına alınması daha doğru görülür. Özellikle de covid-19 virüsünün akciğerlere bıraktığı hasara göre buna netlik kazandırılır.

Covid-19 Nasıl Geçer?

Yapılan klinik araştırmalara göre hastalığın geçme süresi minimum 7 gün olarak ele alınır. Covid-19 evreleri nasıl merak edenler iyileşme evresini de dikkate alabilir. 7 günden 33 güne kadar normal seyreden vakalarda iyileşme süreci izlenir. Ancak entübe ve hastaneye yatan ağır hastalara dair bu süreç değişiklik gösterebilir.

Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu aşamada önemli bir yere sahiptir. Sistemi güçlü tutan yiyecekler ve vitaminler araştırılmalıdır. Bununla birlikte ilaçların günü gününe olacak şekilde tüketilmesi halinde iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yeni Koronavirüs Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Yeni koronavirüse dair en yaygın görülen semptomun ateş olduğu görülüyor. Yüksek seyreden ateşe bağlı olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz ve test olmanız tavsiye edilir. Ardından ise kuru öksürük evresine geçilir. Hatta öksürüğün yoğun olmasına bağlı olarak sırtta oluşan ağrıdan da söz edilebilir.

Yeni Korovirüsün Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Koronavirüs salgınına karşı her geçen gün yeni veriler ortaya çıkıyor. Son zamanlarda yeni mutasyonlar söz konusu olduğu için tedavi süreci değişiklik göstermiştir. Kuluçka süresi 2 – 14 gün olarak ele alınıyor. Buna göre ilaç tedavisine geçilir ve kişinin normal yaşantısına geri dönmesi sağlanır.

Hafif Seyirli COVİD-19 Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif bir şekilde seyreden virüse karşı dinlenmek önem arz ediyor. İzole olmak ve temastan kaçınılmaz gerekir. Bu şekilde salgının başkalarına bulaştırılması engellenir. Kişinin ise virüse karşı yediğine ve içtiğine dikkat etmesi önerilir. Özellikle de vitamin alımının yüksek olması virüsün kısa sürede vücuttan atılmasını mümkün kılabilir.

COVİD-19 Nasıl Bulaşır?

Bulaşmanın öncelikle temastan kaynaklı olarak ortaya çıktığı görülür. Temasın önüne geçmek adına kalabalık ortamlara girmemek ve kişiler ile sosyal mesafe kurallarına göre hareket etmek önem arz eder. Bunun gibi solunum yollarından da bulaş gerçekleşir. Maske kullanımını dikkate almanız istenir. Özellikle de kapalı alanlarda maskenin burundan aşağıya indirilmemesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Ay Takvimine Göre Saç Bakımı | Ay’ ın Evreleri Saçı Nasıl Etkiliyor?

Covid-19 Kuluçka Süresi

Korona Tedavisi

Covid-19 Korunma Yolları

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.