Hazımsızlık Nasıl Geçer | Hazımsızlık İçin Evde Ne Yapılabilir?

12.03.2021
655
Hazımsızlık Nasıl Geçer | Hazımsızlık İçin Evde Ne Yapılabilir?

Hazımsızlık Nasıl Geçer; İnsanın yediklerine bağlı olarak karın bölgesinde oluşan ağrılı bir histir. Karnın üst bölgesine şişkinlik yapabilmektedir. Genellikle ağır, baharatlı ya da çok miktarda beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitleri hastalıklarında öngörülen belirtisi olabilmektedir. Ağrı ve şişkinlikte devamlı bir tekrar söz konusu olabilmektedir.

Hazımsızlık Nedir?

Günlük hayattaki beslenme düzensizliği, aşırıya kaçımı, ruh hali değişikliği gibi etkenler sonucunda kişinin sindirim sisteminde görülen bozukluk hissedir.

Rahatsız edici ve ağrılıdır. Kişinin karın bölgesinin üst kısmında şişkinliğe sebep olabilmektedir. Hazımsızlık nasıl geçer konusunda birçok çözüm yolu vardır. Sürekli bir süreç olabileceği gibi geçici de olabilir.

Hazımsızlık Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Hazımsızlık problemi insanlar arasında oldukça yaygındır. Hemen hemen her insan hayatının belli bir döneminde bu problemle karşılaşabilmektedir. Rutin olarak kullanılan sağlık ürünlerinin bir sonucu olarak karşımıza çıkabileceği gibi yaşam tarzımız, beslenme düzeni ve değişikliklerimizde sebep olabilmektedir.

Bunun yanı sıra sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıkların, midede oluşabilecek ülser, reflü gibi hastalıkların, bağırsakta oluşabilecek hastalıklarında bir habercisi, belirtisi olabilir.

Hazımsızlık Nasıl Geçer; Hazımsızlık Sebepleri Nelerdir?

Hazımsızlık nasıl geçer konusuna gelmeden önce hazımsızlığa neden olan temel sebepler saptanmalıdır. Hazımsızlığın bir semptom olarak baş götürmesindeki başlıca sebepler şöyledir:

  • Aşırı beslenme
  • Karnın üst bölgesinde şişkinlik
  • Midede ağrı
  • Midede gaz oluşumu
  • Midede yanma
  • Bulantı
  • Kusma
  • Yağlı ve baharatlı yiyecekler
  • Stres
  • Aşırı kahve ve alkol tüketimi

Genellikle geçici bir durumdur. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile çözülebilir. Bunun yanında egzersiz ve spor yapmakta kişiye iyi gelebilmektedir.

Hazımsızlık Nasıl Geçer; Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hem hazımsızlık için hem de hazımsızlığa benzer olarak görülen sindirim sistemi problemlerinde ilk tercih bitkisel çözümler olmalıdır. Peki hazımsızlık nasıl düzelir?;  Doğal ve katkı maddesinden uzak yollara başvurulmalıdır.

Hazımsızlık probleminde ise; bu çözümlerin başında doğal maden suyu gelmektedir. Sade doğal maden suyunun içerisine limon ve nane atılıp içilebilir. Nane mideyi rahatlatmaya yardımcı bir bitkidir.

Kayısı ve şeftali gibi sindirim sistemine yardımcı, metabolizmayı hızlandırıcı meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bolca su tüketilmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve gereğinden fazla beslenmeden kaçınılmalıdır.

Hazımsızlığa ne iyi gelir evde çözüm?
Evde doğal yöntemlerle, hazımsızlığa iyi gelen çeşitli tedaviler bulunur. Bunlar bitkisel yöntemlerle uygulanır. Taze zencefil, nane çayı, rezene çayı, limonlu su, hazımsızlığa iyi gelen oldukça etkili yöntemlerdir. Hazımsızlık hissini geçirdiği gibi mideyi dinginleştirerek kişiyi rahatlatır.
Hazımsızlığı gidermek için ne yapmalı?
Hazımsızlığa gidermek için tedavi edici belirli içecekler bulunur. Bunlar maden suyu, yeşil çay, zencefil çayı, kuşburnu ve kayısı çayıdır. Bu çaylar kişinin midesini temizlediği gibi rahatlamasına da yardımcı olur.
Hazımsızlığa hangi ilaç iyi gelir?
Hazımsızlığa ilaç tedavisi, oldukça şiddetli geçirenler için tavsiye edilir. İlaç tedavisi belirli yaş gruplarında istenmeyen sonuçlar oluşturulabilir. Bunun yerine doğal yöntemlerle hazımsızlık giderilmelidir. Ek olarak ilaç alındığı takdirde yan etki oluşturması mümkün.
Mide hazımsızlık ve şişkinlik nasıl giderilir?
Mide hazımsızlığına ya da midede oluşan şişkinliğe, belirli bitkisel yöntemler oldukça iyi gelir. Nane sindirim sisteminde bulunan kasılmaları engellediği gibi midenin şişkinliğine de en ideal çözümdür. Bununla birlikte rezene, zencefil, papatya çayı ve anason çayı da mide hazımsızlığına evde yapılabilecek en pratik tedavilerdir.

İlginizi Çekebilir;

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Mide İçin

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.