Uyuz Tedavisi | Uyuzdan Tamamen Nasıl Kurtulur?

28.08.2021
4.459
Uyuz Tedavisi | Uyuzdan Tamamen Nasıl Kurtulur?

Uyuz Tedavisi; 8 bacaklı akarların sebep olduğu uyuz hastalığı, uyuz tedavisi ile birlikte önlenebilir. Bunun için tedavi, alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir kişinin tedavi uygulaması, istenmeyen sonuçlar oluşturur.

Uyuz Tedavisi Nedir?

Uyuz hastalığı, kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir. İnsan vücudu içerisinde uyuz akarları bulunur. Uyuz akarları genel olarak ciltten insan vücuduna bulaşıp, devamında farklı rahatsızlıkları getirebilir. Bunun için en doğru tedavi uyuz tedavisidir. Uyuz tedavisi belirli krem, losyonlar ile birlikte kontrol altına alınır. Burada krem yada losyonlar vücut üzerinde yaklaşık 8 ile 14 saat kadar bekletilir, ardından yıkanır. Kullanılan kremler herhangi bir krem değil, tamamen uyuz tedavisine uygun kremlerdir. Tercihan hap ya da ilaçlı tedavilerde gerçekleşir. Ancak uyuz tedavisi için krem ve losyonlar daha doğru etki alınabilmesi adına önemlidir. İlaçlar uyuz akarlarının ya da yumurtaları hemen öldürme durumunda önerilmediği gibi deride alerjik reaksiyon da oluşturabilir .

Uyuza Kesin Çözüm Nedir?

Ciltte uyuz hastalığına yakalandığı takdirde ciddi bir problem var ise kesinlikle doktor kontrolü olmalı. Ancak uyuz cildin belirli bir noktasında hafif bir şekilde başlamışsa, evde tercih edilen yöntemlerle uyuza kesin çözüm uygulanabilir. Bunun için bir yemek kaşığı çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı tamamen birbirlerinin kıvamını alana kadar karıştırılmalı. Uyuz olan bölgeye gün içerisinde 2 kez sürülüp, tamamen yayılması gerekir. 2-3 hafta kadar bu yöntem uygulandığı takdirde uyuz olan bölümler zamanla azaltır. Böylece bu durumdan kurtulması da mümkün.

Uyuz Ne Kadar Sürede Geçer?

Uyuz hastalığının ne kadar sürede geçeceğine dair net bir durum bulunmaz. Bu ilk bulaşma yaşanıldığı takdirde 2 ila 5 hafta sonrasında geçebilir. Ancak uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğu için tedavinin doğru uygulanması önemlidir. Tedavi doğru uygulanmazsa, uyuz geçtiği zaman tekrardan artmaya başlayabilir.

Uyuz İçin Ne Yapmalı?

Uyuz hastalığı için yapılması gereken en temel etmen, doğru tedavinin alınmasıdır. Uyuz ilk başlarda kaşıntıyla başlayabilir. Sonrasında deride istenmeyen alerjik reaksiyonlar oluşturur. Doktor kontrolünde krem ve losyonları kullanılmalı. Doktor kontrolü haricinde krem ve losyon kullanılması, deride istenmeyen problem oluşturabilir. Bu tarz problemlerin yaşanmaması için ilk olarak doğru bir tedavi alınmalı. Ardından doktor kontrolü ile çeşitli losyon ve kremler gün içerisinde, belirli zaman dilimlerinde kullanılmalı.

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Başarılı bir uyuz tedavisi sonrasında kaşıntı ya da egzamalar oluşabilir. Bunlar yaklaşık birkaç hafta sürer. Birkaç haftadan daha az bir sürede sürmesi için kremler yardımcı olur. Bunlar besleyici krem ya da hafif kortizonlu kremler olarak ayrıştırılır. Uyuz kaşıntısının artmaması için kullanılan kılıf, terlik, giysi, çarşaf, havlu gibi çeşitli ürünler düzenli olarak yıkanıp temizlenmeli.

Uyuz Tedavisi; Uyuz En Hızlı Nasıl Geçer?

Uyuz için en etkili yöntem, uyuz tedavisidir. Uyuz tedavisi, evde yapılan belirli yöntemler bulunur. Tercihen tıbbi müdahalede gerekebilir. Uyuz tedavisinde mutlaka sirke önerilir. Sirke, içeriğindeki asidik yapısı ile birlikte uyuzun hızlı bir şekilde geçmesi adına yardımcı olur. Evde yaşayan aile bireyleri temizliğine dikkat etmeli. Uyuz kaşıntısı, kişiyi rahatsız etmeye başladığı takdirde doktor kontrolünde olmalısınız.

Uyuz Tedavisi; Uyuzu Ne Öldürür?

Cilt yüzeyinde bulunan uyuz böceğini öldürmeye yarayan en etkili yöntem, beyaz sirkedir. Beyaz sirke bu sebepten dolayı kuvvetli bir yapıya sahiptir. Uyuz böceklerini öldürdüğü gibi cildin rahatlamasına yardımcı olur. Diğer bir yöntem ise çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı uyuzun yumurtlamasını önler ve kaşıntının da kişiyi rahatsız edici etkisinden uzaklaştırır.

Uyuz Hastalığının Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Uyuz hastalığının sebep olan akarlar, deride belirli tüneller açarak vücudun farklı noktalarına da ilerlemesini sağlar. Vücudun farklı noktalarına ilerleyen uyuz hastalığı kaşıntı ile birlikte artışa geçer. Uyuz hastalığının geçmesi için geceleri sıcak bir banyo yapılmalı. Ardından doktor kontrolünde kullanılan kremler, uygulanmalı. Uyuz hastalığının geçtiği kaşınmanın azalması ile birlikte azalabilir. Belirli noktalarda o yüzden dolayı alerjik reaksiyonlar oluşur. Alerjik reaksiyonların da azalması ile birlikte uyuzun geçtiği ortaya çıkar .

Uyuz Geçince Kaşıntı Olur Mu?

Uyuz insan vücudunda kaşıntı ile başlayan bir rahatsızlıktır. Artması ile birlikte vücudun belirli noktalarında şiddetli kaşıntıya sebep olur. Uyuz hastalığının geçmesiyle birlikte kaşıntı, daha az bir şekilde gerçekleşir. Ancak kaşıntının artması ile uyuzun devam ettiği anlaşılabilir.

Uyuz Yüze Bulaşır Mı?

Uyuz bulaşıcı bir hastalıktır. Bunun için belirli bölgeler değil, insan vücudu içerisindeki her noktada bulunması mümkündür. Bu sebepten dolayı uyuzun yüze bulaştığı da görülür .

Uyuz Testi Nasıl Yapılır?

Uyuz rahatsızlığı ile karşılaşıldığı taktir de ilk olarak uyuz testi yapılır. Uyuz testi, doktor kontrolünde yapılmalıdır. Fiziksel muayeneye alınan hastanın, belirli bölgeleri incelenerek uyuz hastalığı adına testler gerçekleşir ve bunun için kaşıntının olduğu bölgelere test yapılır. Bu bölge akıllı bir iğneyle doğrulanır.

İlginizi Çekebilir;

En iyi BB Krem | En Doğru BB Krem

Sivilce İzleri İçin Krem | Sivilce İzi İçin Krem Önerileri

Garnier BB Krem | BB Krem Kullanımı

Egzama Tedavisi

Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.