El Uyuşması Nasıl Geçer | El Parmaklarının Uyuşması Nasıl Geçer?

21.03.2021
1.763
El Uyuşması Nasıl Geçer | El Parmaklarının Uyuşması Nasıl Geçer?

El uyuşması sadece bir elde görülebileceği gibi her iki elde de görülebilir. Elde uyuşukluk hissi bazen kendiliğinden ortaya çıkabilirken bazen de bir hareket halindeyken de oluşabilir. Hissedilen bu uyuşukluk genellikle karıncalanma, yanma şeklinde tarif edilir. Bazen yazı yazarken bazen çalışırken ya da farklı hareketler yaparken uyuşma hissi olabilir. Bunun sonucunda yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. El uyuşması nasıl geçer, el uyuşması için doğal tedavi yöntemleri nelerdir, tek tek inceledik.

El Uyuşmasına Neler İyi Gelir?

El uyuşmaları boyun kısmında oluşmuş olan bir fıtık ya da sinirlerde meydana gelen bir sıkışma neden olmuş olabilir. El uyuşması nasıl geçer sorusunun cevabı için mutlaka önce uzman bir hekime başvurulmalıdır. Boyun ve bilekten kaynaklı bir uyuşma söz konusu ise bazı bitkisel yöntemler iyi gelebilir.

Dere Otu Lapası El Uyuşmasına İyi Gelir Mi?

El uyuşması nasıl sorusunun cevabı ile ilgili olarak Dr. Feridun Kunak tarafından oldukça etkili bir tarif önerilmiştir. Oldukça pratik olan bu yöntem el uyuşmalarınız için fayda sağlayacaktır. Dereotu lapasını hazırlamak için 1 demet dereotu, 1 kaşık zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı suya ihtiyacınız olacak.

Tüm malzemeler bir küçük tencere içerisinde lapa haline gelene kadar karıştırılarak pişirilir. Ilındıktan sonra bileklere, omuzlara ve uyuşan bölgelere lapadan sürülür. Yarım saat kadar bekledikten sonra temizlenir. Günde iki defa uygulanabilir. Sonrasında da bir miktar badem yağı, nane yağı ve adaçayı yağı karıştırılarak uyuşukluk olan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.

El Uyuşması Nasıl Geçer; Isırgan Otu El Uyuşmasına İyi Gelir Mi?

El uyuşması nasıl düzelir sorusunun cevabı ile ilgili olarak ısırgan otu da önerilmektedir. Isırgan otu el uyuşmaları ve sinir sıkışmaları için en çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntem için bir demet ısırgan otı, aynısafa, civan perçemi ve 1 buçuk su bardağı su gereklidir.

Isırgan otu, aynısafa ve civan perçemi bir kap içerisinde hepsi eşit oranda olacak şekilde karıştırılır. Sonrasında bir bardak kaynak suyun üzerine bu karışımdan bir kaşık alınarak eklenir. Bu şekilde ortalama 4-5 dakika kaynatılır. Her akşam yemeğinden 2 saat kadar sonra içilmelidir.

Parmak uyuşması ne iyi gelir?
Parmak uyuşması sürekli olarak yaşandığı takdirde tıbbi müdahale gerekebilir. Vitamin takviyeleri, kas sinir iletimini düzenler. Sürekli olarak parmak uyuşması yaşayan kişiler, evde de parmak egzersiz ile bu durumu önleyebilir. Parmak egzersizleri, eldeki kas sinir iletimini hareketli hale getirir.
El uyuşması hangi vitamin eksikliği?
Sürekli olarak el uyuşması yaşayan kişilerde, belirli vitamin eksiklikleri bulunabilir. Bunun sebebi B vitamini eksikliğidir. B vitamini eksikliği yaşayan kişilerde el uyuşması olduğu gibi ağız çevresinde yara ve çatlaklar, dudaklarda pullanma, zayıflık gibi çeşitli etmenler de bulunur. B vitamini eksikliğini belirli vitaminlerle alabildiğiniz gibi meyvelerle de karşılamanız önerilir.
Sağ el uyuşması neden olur?
El uyuşması sağ ya da sol elde oluştuğu zaman herhangi bir korkuya girmeye gerek yoktur. Sağ elde uyuşması belirli bir anlam ifade etmez. Yalnızca sağ elde bulunan uyuşma sürekli olarak artmaya başladığı zaman buradaki kas sinir iletiminin bozulduğu görülür. Bu da B vitamini eksikliğinden kaynaklanır.
El ve parmak uyuşması neyin belirtisidir?
El ya da parmaklarda uyuşma olduğu zaman, kişiler korkuya kapılabilir. Bu uyuşma bildiğimiz karıncalanma olarak da adlandırılır. Ancak durduk yerde sürekli el ya da parmak uyuşması olduğu zaman kişinin vücudunda B vitamini eksikliği olduğu görülür. Tercihen bir doktor kontrolünde olunması, önemli bir detaydır.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemlerle El Bakımı

El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

Dolama Nasıl Geçer Parmak

Saç Bakımı Isırgan Otu

Boyun Fıtığı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.