Migren Tedavisi | Migren Tamamen Nasıl Geçer?

21.08.2021
523
Migren Tedavisi | Migren Tamamen Nasıl Geçer?

Migren Tedavisi; Migren, bu sorunu yaşayanların korkulu rüyası olan; keskin bir baş ağrısı türüdür. Şakaklardan başlayarak tüm başa yayılabilen ya da belirli noktalarda daha şiddetli bir ağrı olarak kendisini gösteren migren, ataklar halinde gelen şiddetli bir baş ağrısı olarak da tanımlanabilir. Bahsedilen bu ataklar 4-5 saatten başlayarak 72 saate kadar uzayabilir. Bu da aslında hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişiyi fazlası ile etkileyen bir sorundur. Gerek doğal gerekse tıbbi açıdan migren tedavisi çeşitleri bulunmaktadır. Biz de bu yazı içerisinde daha çok doğal olan migren tedavisi çeşitlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Migren Krizine Ne İyi Gelir?

Migren krizleri, yukarıda bahsettiğimiz son derece şiddetli olabilen ağrı türlerdir. Bu ağrılar kişileri hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tüketebilmektedir. Bunun önüne geçmek için yapılması gereken doğal migren tedavisi ya da önlemlerinin birkaçından bahsedelim.

Migren krizine iyi gelen yöntemler arasında ilk sırada bol bol su tüketmek geliyor. Çünkü bilindiği üzere yoğun baş ağrılarının sebepleri arasında vücudun susuz kalması ve fazla su tüketmemek gibi sebepler de bulunmaktadır. Bu aynı zamanda migren krizini tetikleyen bir sebep de olabileceği için bol bol su tüketmek bu soruna iyi gelebilir.

İkinci sırada kekik yağı, lavanta yağı gibi bitkisel yağlarla masaj yapılması yer almaktadır. Bu yağlarla şakak bölgesi ve ağrının yoğun olduğu bölümlere ovularak masaj yapılması migren krizindeki ağrıları yatıştıracaktır.

İbrahim Saraçoğlu Migrene Ne İyi Gelir?

Birtakım hastalıklara alternatif tıp ile çözüm üreten önemli isimlerden İbrahim Saraçoğlu migrene iyi gelen yöntemler üzerine de birkaç tavsiyede bulunmuştur. Bunlardan en önemlisi ve en etkili olduğu söyleneni aslanpençesi çayıdır. Bu çayın nasıl demlendiğini yani tarifini sizler için aşağıda paylaştık.

Malzemeler:

 • 5- 6 gram aslanpençesi
 • Yarım litre su

Hazırlanışı:

Öncelikle yarım litre suyu bir demlik yardımı ile kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine yukarıda belirtilen tutar kadar aslanpençesini atın ve biraz daha bu şekilde bekletin. 2- 3 dakika sonra ocağın altını kapatarak demlenmeye bırakın. 15 dakika sonunda çayı içebilirsiniz. Bu çayı dilerseniz 3 gün boyunca tüketebilmeniz mümkün.

Migrene İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Bilindiği üzere pek çok insan tıbbi tedavilerden önce, migren tedavisi için ilk olarak doğal çözüm önerileri denemek istiyorlar. Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz, o zaman öncelikle migreni tetikleyen şeylerden ( yoğun kokular, uykusuzluk, alkol vs. ) uzak durmanız gerektiğini söylemek ile başlayalım. Daha sonrasında sizlere migrene iyi gelen şeyler neler bunlardan bahsedelim.

 • Su
 • Kereviz
 • Susam
 • Ayçiçeğinin çekirdekleri
 • Ispanak
 • Zencefil
 • Lavanta Yağı
 • Kekik Yağı
 • Çeşitli Bitki Çayları
 • Muz
 • Elma
 • Haşlanmış yumurta

Migren İlaçla Geçer mi?

Migren tedavisi denildiğinde akla ne kadar tıbbi yöntemler gelse de, aslında doğal yollarla uygulanan ve başarı elde edilen tedavilerin daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Fakat, her şeyi denemenize rağmen hiçbir doğal yöntem sizlere iyi gelmiyorsa o zaman diğer bir çözüm olarak migren ilacı edinebilir ve bunu deneyebilirsiniz. Migrende ilaç tedavisi aslında günümüze kadar çok da başarılı bir yöntem değildi.  Basit ya da orta düzey ağrı kesicilerin asla çare olmadığı bu rahatsızlıkta epeydir triptan etken maddeli ilaçlar deneniyor. Bu da diğer ağrı kesicilere nazaran çok daha etkili bir tedavi yöntemi diyebiliriz.

Eğer migren ataklarınıza hiçbir şe çözüm olmuyorsa o zaman migren tedavisi için doktorunuza başvurabilir ve bu tür ilaçları reçete dahilinde kullanabilirsiniz.

Salatalık Migrene İyi Gelir mi?

Migren tedavisi kapsamında doğal yöntemlerin öncelikli olması gerektiğini uzmanlar da savunmaktadır. Bu bağlamda migren ağrısına salatalık iyi gelir mi sorusu kapsamında bunun da etkili bir yöntem olabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü, migrenin ve diğer baş ağrısı türlerinin en etkili sebeplerinden birinin az su tüketimi- vücudun susuz kalması olduğunu söylemiştik. Salatalığın %95- 97 aralığında su olduğu düşünülürse bu sebzenin migren ataklarına iyi geleceğini, etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden ataklarınız esnasında ya da baş ağrınız henüz kendisini yeni yeni göstermeye başladığında salata tüketip bu durumun önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

Migren Zamanla Geçer mi?

Migren tedavisi durumundan sonra en çok merak edilen konulardan biri de migrenin zamanla geçip geçmeyeceğidir. Bu sorun için kesin bir cevap vermek doğru değildir çünkü kişilerin migren hastalık öyküleri değişkenlik göstermektedir. Migreninizi tetikleyen durumlardan uzak durup, daha sağlıklı bir hayat tarzı benimsediğiniz takdirde migren atakları çok uzun süreçte görülmeyebilir ya da bir iyileşme durumu söz konusu olabilir.

Ancak yoğun stres, uykusuzluk, su tüketilmemesi gibi durumlar migreni tetikleyen en önemli sebeplerden olduğu için haliyle bu durumların sık görülmesi migren ataklarına da sık rastlanması anlamına gelecektir. Yani migren bu tür durumlarda ya da daha uzun süreli durumlarda zamanla geçmeyen bir hastalık olabilir.

Migren Tehlikeli Bir Hastalık mı?

Migren hastalarının en çok merak ettiği diğer bir konuda migren hastalığı tehlikeli mi sorusudur. Migren tehlikeli bir hastalık değildir; özellikle körlük ya da felç gibi durumlara sebep olmaz. Ancak hayat kalitesini bozan ve kişilerin fiziksel olarak ağrı çekmesine neden olan bir hastalıktır. Bu yüzden kişilerde depresyon, ani ruh değişimleri, huzursuzluk gibi etkilerin yaratılmasına sebep olabilir.

Migreni Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Migreni pek çok durum tetikleyebilir ancak bunlar arasında en önemlisi; uykusuzluk, yoğun koku ve strestir.

Alkol Migrene Neden Olur mu?

Evet, migren ataklarının tetiklenmesinde alkol de önemli bir sebeptir.

Migren İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yoğun baş ağrısı çektiğiniz ve bu durumun hayat kalitenizi etkilediğini düşündüğünüz her an doktora gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemlerle Migren Tedavisi

Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Nane Yağı

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.