Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Migrene Hangi İçecekler İyi Gelir?

14.01.2021
590
Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Migrene Hangi İçecekler İyi Gelir?

Bazı yiyecekler migren ataklarını tetikleyebileceği gibi, diğer yiyecekler sizi nöbetlerden korumaya veya iyileştirmeye yardımcı olabilir.  Bunun nedeni, bazı vitamin ve minerallerin iltihaplanmayı kontrol etmede, kan basıncını modüle etmede ve homeostazın korunmasında önemli rol oynamasıdır. Migrene iyi gelen yiyecekler çoğu zaman ağrıları hızlıca dindirmede büyük rol oynamaktadır. Bunlardan bir kaçı aşağıdaki gibidir.

Somon

Somon, çeşitli nedenlerle migrene yardımcı olan en iyi yiyeceklerden biridir. İlk olarak, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3’ler, kanser riskini azaltmak, iltihabı azaltmak, kan basıncını düşürmek ve arterlerinizin sağlığını iyileştirmek gibi bir dizi sağlık yararı ile doludurlar.  Somon ayrıca dengeli bir omega 3-6-9 yağ asidine sahiptir ve bu da onu mükemmel bir anti-enflamatuar gıda haline getirir.

 • Zengin yağ asidinin yanı sıra, somon da iltihapla mücadeleye yardımcı olan minerallerle doludur.
 • Somon, sık migren ataklarını yönetmek için klinik olarak yararlı bir araç olduğu gösterilen Riboflavin de dâhil olmak üzere yüksek miktarda B vitamini içerir.
 • Haftada iki veya üç kez somon yemek migren ağrısına uzun vadede çözüm sağlar.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, “gevşeme minerali ” olan bol miktarda magnezyum içerir. Magnezyum, migreni tedavi etmek için en sık kullanılan minerallerden biridir. Magnezyum, beyin de dâhil olmak üzere vücudunuzun tüm dokularında bulunur. Gevşeme ve uygun uyku için hayati önem taşır, ancak stres magnezyumu vücudunuzdan uzaklaştırır. Migrene ne iyi gelir sorusunun en tatlı hali çikolatadır.

 • En zengin magnezyum kaynaklarından biri, en az %70 kakao içeren koyu çikolatadır.
 • Çikolata bazıları için potansiyel olarak sorunlu olsa da, çikolata düşünüldüğü kadar büyük bir tetikleyici değildir.

Migrene İyi Gelen Yiyecekler; İncir

Potasyum, diğer elektrolitlerle birlikte vücudunuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olur. Elektrolitler, Migreni olan insanlar için çok riskli olan dehidratasyonla mücadele için de gereklidir. Ancak, diyet yoluyla yeterli potasyum almak zor olabilir.

İncir tamda burada devreye girer, çünkü migrene iyi gelen şeyler arasındadır.

 • İncirlerde potasyum çok yüksektir ve menünüze eklemek, bu temel besin maddesinden yeterince yararlandığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.
 • Tiramin içeren gıdalara karşı hassassanız, kurutulmuş meyveler tiramin içermediği için rahatça tüketilebilir.

Karides

Karides, astaksantin adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Diğer faydası ise vücudun mücadele ettiği iltihabı ve migren ağrılarını azaltmasıdır.

 • Atakları yönetmek için yardımcı olur.
 • Karides aynı zamanda iltihapla savaşmaya yardımcı olan zengin bir vitamin, mineral ve omega yağ asitleri kaynağıdır.
 • Haftada 3 kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Havuç Ve Tatlı Patates

Havuç ve tatlı patatesler, beta-karoten ve anti-inflamatuar özelliklere sahip diğer besin maddeleri arasında en yüksek olanlardır. Bu nedenle migrene iyi gelen yiyecekler arasındadır. Tatlı patatesler özellikle C vitamini, bakır, manganez, pantotenik asit, niasin, potasyum, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini ve fosfor bakımından zengindir.

 • Her gün 1 patates tüketmek migren için oldukça faydalıdır.
 • Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
 • Günde 1 taneden fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Migrene İyi Gelen Yiyecekler; Lahana

Lahana, migreni olan insanlar için güvenli besin açısından zengin bir besindir. Lahana bilinen hiçbir tetikleyici içermez ve magnezyum, Omega-3 ve lif bakımından zengindir, bu da onu süper migren gıdası haline getirir.

 • Farklı zamanlarda birçok farklı çeşidi bulunabilir, bu da diyetinize lahana eklemeyi kolaylaştırır.
 • Bir smoothie, çorba, salata veya sos yapmak oldukça kolaydır.

Migrene İyi Gelen Yiyecekler; Quinoa

Quinoa, migren için bitkisel çözüm listesinin ilk sırasında yer alır, migreni olan hemen hemen her insan için güvenli olan başka bir nötr besindir. Quinoa dengeli bir karbonhidrat ve proteindir ve gastrointestinal sistem üzerinde yumuşak geçişli bir besin olduğu için, migren ağrısını gidermede yardımcı olan gıdalardan biridir.

 • Migren atağı sırasında, özellikle karbonhidratlar için özlem duyuyorsanız, yeterli miktarda protein almak çok zor olabilir.
 • Quinoa, ağrılı ve karbonhidratsız günler için lezzetli, besin açısından zengin bir çözümdür.
Migrene hangi içecekler iyi gelir?
Migren rahatsızlığı yaşayan kişiler stres ya da çeşitli etmenlerden dolayı bu durumla sıklıkla karşılaşır. Migren sinüzit ile beraber oluşur ve başın iki yanında belirli nedenlerle oluşabilen rahatsızlıktır. Migrene bitkisel içecekler iyi gelir. Örneğin papatya çayı, melisa çayı, zerdeçal çayı ya da yeşil çay tüketilebilir.
Migrene dokunan yiyecekler nelerdir?
Migrene kafeinli içecekler dokunur. Alkol, yoğun kahve demli çay, tütsülenmiş et ya da balık tüketilmemeli. Bunlar migren ataklarını fazlasıyla tetikler.
Migreni olan kişiler ne yememeli?
Migreni olan kişiler migreni tetikleyecek yiyeceklerden uzak durmalı. Bunlar asitli yiyeceklerdir. Yoğun kahve, yoğun demli çay ve kafeinli belirli içeceklerde alkol, sigara da migrene zarar verir. Bunun dışında daha sağlıklı ürünler tüketildiği takdirde migren ağrısı azalır.
Hangi bitkiler migrene iyi gelir?
Bitkisel ürünler her derde deva olduğu gibi migren ağrısı için de çoğunluğun tercihidir. Migren ağrısı başladığı takdirde ağrının en aza indirgenmesi için evde belirli bitkiler çay ya da direkt ağız yolu ile alınacak şekilde tüketilmeli. Bunlar yeşilçay, zerdeçal çayı, karahindiba çayı, melisa çayı ve son olarak papatya çayıdır. Melisa çayı migren ağrısını azalttığı gibi kişilerin migrenden kaynaklı olarak yan etkilerini önler.

İlginizi Çekebilir;

Migren Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Migren Tedavisi

Lahana Diyeti | Lahana Diyeti Nedir?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer | Baş Ağrısına Çözüm

Tatlı Badem Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.