Doğal Sağlık

Lahana Diyeti | Lahana Diyeti Nedir?

18.02.2021
664
Lahana Diyeti | Lahana Diyeti Nedir?

Kilo vermenin birçok yolu var. Hem spor yapmak hem de irade sahibi sağlıklı beslenmek bunların başında geliyor. Lahana diyeti ise son dönemde çok sık uygulanıyor. Oldukça kolay bir biçimde hazırlanması ve etkili sonuç vermesi bunun en büyük nedenleri arasında. Yazımızda bu diyete dair her türlü detayı bulabilirsiniz.

Lahana Nedir?

Lahana, sahip olduğu birçok vitaminden dolayı insan vücudunda fayda sağlayan bir bitkidir. Lahana diyeti sayesinde hem zayıflamak hem de sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür. Lahana, turpgiller familyası içinde dikkat çeken ve birçok yemekte ya da tek başına kullanılan bir sebzedir. Brassicacea olarak tanımlanmış olan Latince bir ismi vardır. Değişik bir görünüme sahiptir ve üst üste yapraklar şeklindedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde çok yoğun bir biçimde yetiştirilir. Hem yağışlı hem de serin bir iklim ister. Beyaz ve kara lahana olmak üzere iki farklı türü mevcuttur.

Lahana çok yüksek olan bir kaloriye sahip değildir. Örneğin 100 gram bir lahananın içinde sadece 25 kalori yer almaktadır. Diğer birçok sebzeyle kıyasladığımız zaman bunun fazla olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra uzmanların çok büyük bir kısmı, özellikle kış ayları geldiği zaman lahana tüketiminin artması gerektiğini ifade ediyorlar. Hatta kış mevsiminde bir hafta içinde minimum 2 kere lahana yenilmesi, vücudu birçok farklı zararlı şeye karşı başarılı bir biçimde koruyacaktır.

Lahananın suyu çok zengin ve faydalı olmasından dolayı her daim ev hanımları tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü pişmiş olan bir lahana içindeki tüm mineraller, suyun üst kısmına doğru çıkar. Bunun tüketilmesi insan sağlığı bakımından faydalar getirir. Gerek saf bir biçimde gerekse çorba halinde içilmesi avantaj demektir.

Lahana Diyeti

Lahana Diyeti İçinde Hangi Vitaminler Yer Alır?

Lahana içinde bulunan vitaminlere baktığımız zaman C, E ve B vitaminlerinin olduğunu görmekteyiz. Bunların üçü de insan vücudunun her daim ihtiyaç duyduğu vitaminler olmasından dolayı lahana, bunu karşılama noktasında son derece başarılıdır. Lahanada aynı zamanda magnezyum, kalsiyum ve demir vardır.

Lahana Diyeti Nedir?

Diyet aslında bu sebzeden elde edilmiş olan bir çorbadır. Çok büyük bir kesim tarafından tercih edilmektedir. Kalori alımını çok düşük tutmasından dolayı popüler bir hale gelmiştir. Çünkü buradaki temel amaç, gün içinde en az düzeyden kalori almaktır. Bunun sonucunda zayıflamak mümkün olacaktır. Lahana diyeti farklı şekillerde hazırlanır. Gerek kullanılan malzemeler gerekse yanında tercih edilecek olan besinlerin olmasından dolayı kendi kriterleri söz konusudur. Hem yüksek bir lif oranına sahip olması hem de oldukça düşük yağ içermesinden dolayı, kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bir hafta boyunca uygulanması gerekmektedir. Etkili sonuçları hem kısa hem de orta vadede görülmektedir.

Lahana Diyeti

Lahana Diyeti Özellikleri Nelerdir?

Bu diyet, son derece katı olan birçok farklı kuralıyla dikkat çekmektedir. Çünkü oldukça yoğun bir ürün kısıtlaması söz konusudur. En fazla 7 gün boyunca uygulanması gerekmektedir. Bunu uzatmak, bazı sorunları beraberinde getirebilir.  Lahana diyeti içinde öne çıkan yemek ise ana malzemesinin lahana olduğu bir çorbadır. Bunun haricinde ise diyet kurallarının izin verdiği ölçüde birtakım besinlerin tüketilmesi de mümkündür. Lahana diyeti boyunca günde çorbanın 2 ya da 3 kere yenilmesi tavsiye edilmektedir

Alkol almaktan bu zaman dilimi boyunca uzak durmak son derece önemlidir. Meyvenin alınacağı öğünlerde buna sadece suyun eşlik etmesi gerekmektedir. Yeme planlarına kesin bir uyum sağlanması şarttır. Bunun yapılması halinde 7 günün ardından 4 ya da 5 kilo vermek mümkündür.

Lahana Diyeti İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Lahana diyeti hazırlamak için belli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Bunlar şöyledir;

 • 1 tane olmak üzere lahana başı edinilmelidir.
 • 2 tane soğan hazırlanacak olan çorba için yeterlidir.
 • 1 tane kereviz alınmalıdır.
 • 100 ya da 150 gram arasında değişecek şekilde mantar kullanılır.
 • 2 veya 3 tane havuç gerekiyor.
 • En az 1 en çok 2 tane domates alınmalıdır.
 • 2 tane yeşil biber çorbada bulunacaktır.
 • 2 diş şeklinde sarımsak çorbaya eklenecektir.

Yarım çay kaşığı kadar kırmızı renkli pul biber, yine yarım çay kaşığı dolusu, isteğe bağlı olarak tuz ve 4 su bardağı kadar tavuk suyu a da 2 tane tavuk bulyon olmalıdır.

Lahana Diyetinin Hazırlanışı Nasıldır?

Lahana diyeti hazırlanışı son derece kolaydır. İlk olarak, temin edilmiş olan malzemelerin tümünü küp şeklinde doğramanız gerekmektedir. Soğanların bu noktada sote edilmeleri oldukça önemlidir. Bunu yaparken zeytinyağının kullanılması şarttır. Daha sonra bunun üstüne biber, havuç, kereviz eklenmelidir. Lahana diyeti için sebzeleri çok olmayacak şekilde pişirin. Ardından da mantar ve sarımsak ekleyin. Karıştırma işleminin gerçekleştirilmesinin hemen ardından tavuk suyunun katılması şarttır. Bulyonun eklenmesiyle beraber sırada lahana ve domatesin koyulması geliyor. Yaklaşık olarak 35 ya da 40 dakika boyunca pişirilmesinin ardından baharatlar, karabiber ve tuzun eklenmesi yeterlidir.

1 Haftalık Lahana Diyeti Nasıl Uygulanır?

Diyet genellikle 1 haftalık süre boyunca uygulanmaktadır. Böylelikle 7 günlük bir zaman dilimi içinde 4 veya 5kilo vermek mümkündür. Gün gün tüketim ise şu kurallara göre yapılmak zorundadır;

 • Lahana diyeti yapan kişiler ilk gün, sınırsız bir biçimde lahana çorbası tüketebilirler. Bunun yanında muz hariç olmak üzere meyve de yenilebilmektedir. Bu noktada bir sınır koyulmamıştır. Ancak sadece belirtilmiş olan ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir.
 • İkinci gün, lahana çorbası ve bunun yanında pişmiş ya da çiğ sebzenin tüketilmesi gerekmektedir. Bunun içine patates ya da 1 kaşık dolusu yağı eklemeniz mümkündür. Ancak burada önemli olan nokta bezelye ya da mısırdan uzak durmanız gerektiğidir.
 • Üçüncü günde ise patates ve muz dışında sebze ve meyveye ek olarak lahana çorbası içilmelidir.
 • Diyetin dördüncü gününde ana yemek yine lahana çorbasıdır. Bunun yanında yağı olmayan süt ve sınırsız şekilde muz yenilmesi gerekmektedir.
 • Diyetin beşinci günü geldiği zaman lahana çorbasına ek olarak 5 veya 6 tane domates, en az 250 en çok 350 gram balık ya da tavuk eti yenilmelidir.
 • Lahana diyeti altıncı gününde lahana çorbası, patates haricinde sebze, tavuk eti tüketilir. Eğer bundan bir gün önce balık yenilmemişse, tavuğun yerine balığın tercih edilmesinin önünde bir engel söz konusu değildir.
 • Son günde ise esmer pirinç, patates dışında sebze ve içinde şeker olmayan meyve suyunun içilmesiyle diyet tamamlanmış olacaktır.

Lahana Diyeti

Lahana Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lahana diyeti yan etkileri merak edilen bir durumdur. Oldukça düşük kalorili bir beslenme mantığına göre oluşturulmuş olan diyet, metabolizmanın daha yavaş hareket etmesi sonucunu beraberinde getirebilir. Bunun ardından kişinin yorgun, halsiz hissetmesi mümkündür. Aynı zamanda bazen baş ağrısı da görülebilmektedir. Fakat bunların tümü kalıcı olmamasından dolayı kişiyi çok uzun bir süre boyunca rahatsız etmez. Belli bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Bu diyeti uygulayan kişilerde zaman zaman ortaya çıkan bir diğer durum ise gerek mineral gerekse vitamin yönünden eksiklik içermesi neticesinde, bunların yeterince alınamamasıdır. Çünkü kısıtlı bir yenilecekler listesi mevcuttur. Özellikle tat konusunda çok hassas olan kişiler için çorbanın çok lezzetli olduğunu ifade etmek mümkün değildir. Fakat kısa sürede kilo vermek amaçlandığı için bunu göz önünde bulundurmamak en mantıklısıdır.

Lahana Diyetiyle Kaç Kilo Verilir?

Lahana diyeti ile verilecek olan kilo miktarı en az 4 en çok ise 5 şeklindedir. Bunun olabilmesi için mutlaka belirlenmiş olan öğünlere ve neler tüketilmesi gerektiğine azami derecede dikkat etmek gerekmektedir. Genel manada lahana diyeti kolay bir biçimde uygulanmaz. Zor bir diyet olarak tanımlamak mümkündür. Katı olan kuralları vardır. Bunların dışına çıkmadan devam etmeniz önerilir. Diyetin çok kısa sürede, istenildiği gibi bir sonuç verebilmesi için sizin spor yapmanız, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Diyet uzun süreli bir biçimde uygulanmaz. Çünkü diyetteki besinler, insan vücudunun ihtiyacı olan her türlü minerali ya da vitamini barındırmaz. 7 günü geçmiş olan diyetler birtakım sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Şok bir diyet olduğundan bunu sadece 7 gün yapın ve süreci tamamlayın. Sonuçlarını görebilmeniz çok uzun süre beklemeye gerek yoktur.

Lahana Diyeti

Lahana Diyetinde Neler Bulunur?

Lahana diyeti içinde dikkat çeken birçok farklı malzeme öne çıkmaktadır. Ayrıntılı bir biçimde yazmış olduğumuz programa göre 5 günlük bir zaman dilimi içinde hiçbir zaman protein içeren besinlere yer verilmemiştir. Karbonhidrat ağırlıklı olan bir düzen söz konusudur. Aynı zamanda yağlı olan bazı besinler de eklenmiştir. 2 günlük zaman dilimi içerisinde ise protein içeren ürünlerin alınmasına müsaade edilmektedir. Bunlar beyaz et olarak tanımlanmışlardır.

Lahana Diyetinde Nelere Dikkat Edilir?

Diyeti uygulayacak olan kişilerin mutlaka beslenme sistemine çok büyük bir önem vermeleri gerekiyor. Her ne kadar birden çok besinin de tüketilmesine olanak sağlansa da, ana yemek her daim lahana çorbasıdır. Bundan vazgeçmemek ve 7 gün boyunca bunun tüketilmesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkündür. Bir gün içinde 2 kere ya da 3 defa lahana çorbası yemeye özen gösterin. Tadı sizin için farklı olsa da, kilo verebilmek adına bunu yapmanız gerektiğini hiçbir şekilde göz ardı etmeyin. Zaten diyet içinde daha değişik şeylerin yenilmesine de müsaade edilmesinden dolayı, damak tadınızın çok büyük bir zarar görmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lahana diyeti ile başarı elde etmiş ve hedeflediği şekilde zayıflamış olan kişilerin bir kısmı bunu devam ettirmek isteyebilir. 7 günün ardından, tekrardan bu programa başlayabilmek için bir miktar ara vermeniz şarttır. Uzmanlara ve diyetisyenlere göre bunun süresi minimum 15 gün olmak zorundadır. Daha önce uygulandığı için vücut ikincisine alışma konusunda hiçbir sıkıntıyla karşılaşmaz. Fakat dikkat edilecek olan şey mutlaka aranın verilmesidir. Üst üste bu diyeti uygulamaktan kaçın. En az 15 günlük zaman diliminin ardından yeniden başlayabilirsiniz.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Lahana diyeti yapan kişiler, aynı zamanda bu ürünün sağladığı birçok fayda sayesinde daha iyi hissetmeleri mümkündür. Kabızlık sorunu çekenler için birebirdir. Tüketilmesinin ardından bağırsaklarınızın daha iyi bir biçimde çalışmaya başladığını fark edebilirsiniz. Aynı zamanda çok değişik mide problemlerinin üstesinden gelebilmektedir. Bunların başında ise ülser vardır. Kalp damar sorununun giderilmesi konusunda ortaya çıkardığı fayda uzmanlar tarafından kabul edilmiş olan bir gerçektir. Değişik nedenlerden dolayı son derece rahatsızlık verici cilt sorunlarının tamamen yok edilmesinde lahana diyeti büyük bir avantaj sağlar.

Diyet sayesinde bu sebzenin içermiş olduğu magnezyum, kalsiyum ve potasyum ile gerek kemiklerinizin gerekse kaslarınızın güçlenmesi mümkündür. Serbest radikal olarak bilinen maddelere karşı çok etki bir biçimde savaşır. Ses kısıklığı probleminin çözümünde başarılıdır. Cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır. Gözlerde ortaya çıkabilecek olan katarakt riskini azaltır. Kan şekerinin dengelenmesinde kullanılır. Lahana diyeti antimikrobiyal olarak tanımlanmış olan özelliği sayesinde, vücutta yer alan toksik birçok maddenin atılması konusunda etkilidir. Lahana diyeti ile bunların tümüne sahip olabilirsiniz. Sağlıklı yaşama kavuşmak bu şekilde artık bir hayal değildir.

Beyaz lahana diyeti nasıl yapılır?
C, E ve B vitamini açısından zengin olan beyaz lahana, diyet listesinde kısa zamanda zayıflamanız için etkili olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren özel tarif, potasyum ve magnezyum açısından da zengindir. Özel bir çorba olarak hazırlanmalı ve günde iki defa tüketilerek 1 hafta boyunca diyet listesinde yer almalıdır
Lahana çorbası neden zayıflatır?
Lahana çorbası güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Lahana içindeki vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin aynı zamanda antioksidan etkisine sahiptir. Vücuttaki toksinleri atarak, sindirim sisteminin de güçlenmesinde etkili olacaktır. Baharat ve suyla birleştirilerek, az yağ ile hazırlanması gereken lahana çorbası, diyet listesine eklediğiniz takdirde sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.
Lahana çorbası diyetinde yoğurt yenir mı?
Lahana çorbası diyetinde tamamen bir hafta boyunca lahana çorbası tüketilmelidir. Bu süreçte yoğurt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Ancak yoğurt ve sütte yağsız olmalıdır. Porsiyonlarınızı abartmadan sadece bir kase yoğurt tüketmeniz, lahana çorbası diyetinin en iyi sonucu vermesinde etkili olacaktır.
Lahana çorbası diyeti kaç gün yapılır?
1 hafta içinde 4 ile 7 kilo vermenizi sağlayacak lahana çorbası diyeti, özellikle bütün hafta boyunca sadece lahana çorbası içmeniz gereken bir diyettir. Bu diyetten sonra hızla kilo verir ve vücudunuzun da toksinlerden arınmasını sağlarsınız.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.