Mercimek Çorbası Diyeti | Mercimek Çorbası Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

13.02.2021
1.003
Mercimek Çorbası Diyeti | Mercimek Çorbası Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Mercimek çorbası diyeti, yağ söktüren, vücuttaki şişkinlikleri indiren, ödemi söktüren, yaşlandırmayı geciktirmeye dayalı bir yöntemi barındır. Üç günde üç kilo verdirmeyi hedefleten bir disiplini de vardır. İkinci bir yöntemle, eğer daha hafif bir diyet uygulayayım, haftada beş kilo vereyim derseniz, o zaman yöntemin biraz daha gevşetilmesi mümkündür.

Keza, mercimek çorbası diyeti, biraz uğraştırabilir. Çünkü, sürekli taze mercimek çorbası yapmalı, onu ısıtmalı ve tüketmelisiniz. Fakat, bu dayanıklılığı gösterirseniz de, kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Mercimek enerji veren çok yararlı bir besindir. Yemeği de, salatası da, haşlaması da yararlıdır. Ama, burada çorba olarak içilmesinin özel bir sebebi vardır. Çorba sıvı gıda olduğu için vücudun sıvı dengesini de korur. Ayrıca, vücuttaki toksin maddeleri kolayca atmaya yardımcı olur.

Mercimek çorbası diyeti nedir diye sorulduğunda, detoks etkisi yaratan bir mucizedir yanıtını verebiliriz.

Mercimek Çorbası Diyeti

Mercimek Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Mercimek diyeti nasıl yapılır diye sorulduğunda, sadece bu malzemeyle diye cevap verilebilir. Yani, diyetin ana malzemesi sadece mercimek çorbasıdır.

Bu diyetin iki tipi vardır. Birincisi, üç günde üç kilo vermeye dayalıdır. İkincisi, yedi günde beş kilo vermeye dayalıdır. Birinci diyette, daha sık çorba içilip, ara öğünler azaltılırken; ikinci diyette, çorba sıklığı azaltılıp, ara öğün çoğaltılır.

Ara öğünlerde, mineral, protein, kalsiyum, fosfor ve C vitamini takviyesi yapılmaktadır.

  • Mercimek çorbası diyeti- Tip 1

Bu diyette, sabah, öğle akşam, üç öğün yoğun mercimek çorbası içilir. Çorbaların yanında yalnızca, birer dilim kepek ekmeği yenilebilir.

Diyetin en önemli aşamalarından biri de, ara öğünlerin atlanmasıdır. Çünkü, hızlı kilo verilmesi amaç edinilir. Hedef üç günde, üç kilodur.

Bu diyette sabahla öğle arasında, öğleyle akşam arasında birer ara öğün konulur. Bu öğünlerin birinde, bir avuç ceviz, badem ve bir elma yenilir. Diğer ara öğünde ise, bir kase yoğurt, bir havuç yenilir. Ayrıca, ara öğünlerden birinde taze sıkılmış portakal suyu içilebilir.

  • Mercimek çorbası diyeti- Tip 2

Bu diyette, hedef bir haftada beş kilodur. O yönde, sabah, öğle, akşam mercimek çorbası içilir. Çorbanın yanında bir dilim kepek ekmeği yenilebilir. Bu diyette ise dört ara öğün bulunmaktadır. İlk ikisi kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki bölümde, üçüncüsü öğle yemeği ve akşam yemeği arasında, sonuncusu da akşam yemeğinden ardından yenilmektedir.

Birinci ara öğünde, bir adet elma ve bir avuç fındık yenilmektedir. İkinci ara öğünde, bir avuç kuru kayısı yenilmektedir. Üçüncüsü ara öğünde, bir adet havuç yenilir. Akşam yemeğinden sonraki öğünde de yatana kadar bir salatalık yenilebilir.

Mercimek Çorbası Diyeti

Mercimek Çorbası Diyetinin Faydaları

Mercimek çorbası ile diyet, evde uygulayabileceğiniz bir uygulamadır. Eğer, dışarıda da yiyecekseniz, kemik suyuna yapılan, orijinal çorbaları tercih ediniz. Çorbanın yanında bir dilimden fazla ekmek yemeyiniz.

Mercimek çorbası diyeti aşamaları, iki diyet çeşidine göre değişir. İlk diyette üç gün sonunda hedefe ulaşılması arzu edilir. İkinci diyette ise bir haftada hedefe ulaşılması arzu edilir. Bu aşamalarda, doygunluğa ulaşılana kadar mercimek çorbası içilebilir.

Mercimek diyeti sağlıklı mı diye sorulduğunda, yanıt olumlu olacaktır. Bu çorba sofralarımızın baş tacıdır. Antioksidandır; içinde folik asit, beta karoten ve C vitamini vardır.

Mercimek  diyeti, vücudun kendisini yenilemesi için de bir fırsattır. Çorba diyetleri içinde en etkili olanlarından birisidir.

Mercimek Çorbası Diyeti Yapanlar

Mercimek çorbası diyeti yapanlar, kolayca zayıfladıklarını belirtmişlerdir. Kimisi de, çorbayla birlikte yeşil salata tüketilmesini önermiştir. Bu öneri de kabul edilebilir. Çok az zeytinyağıyla ve limonla tatlandırılmış bir kase salata diyetinize zarar vermeyecektir.

Mercimek diyeti, oldukça düşük kalorili, kısa sürede yapılan bir diyet olduğu için, ara öğünlerdeki takviyeler de çok önemlidir. Bunlara da dikkat edilmelidir.

Çorba diyeti ile kaç kilo verilir?
Çorba ciddiyeti ile yaklaşık 3 kilo verilebilir. Geçmişten günümüze diyet programları içerisinde en çok tercih edilen çorba diyetiyle, 5 günde 3 kilo verildiği görülür. Kalıcı zayıflama sağlayan bir yanı vardır. İdeal kiloya ulaşmak istediğiniz takdirde çorba diyetini uygulayabilirsiniz. Ancak bu durum kişinin kilo ya da yaşına göre de farklılık gözetir.
Çorba içerek zayıflanır mı?
Çorbanın düşük kalori sağlaması sebebiyle midede fazla yer kaplar. Burada kısa bir süreç içerisinde doygunluğa ulaşmanızı kolaylaştırır. Daha fazla yemek yemeniz böylelikle önlenir. Yalnızca çorba içerek zayıflanması mümkün. Ancak vücut indeksinize, yaşınıza ya da kilo durumunuza göre yalnızca çorba içildiği sürece etkili olur. Belirli bir süreçten sonra vücut indeksiniz zarar görmeye başlar. Bir doktor kontrolünde bu diyet yapılmalı.
Çorba diyetinde hangi çorba içilir?
Çorba diyeti içinde tüketilmesi gereken çorbalar arasında, mercimek çorbası bulunur. Mercimek çorbası kalorisi sebebiyle dolgunluk hissi oluşturur ve doygunluk hissi yemek yemenizi önler. Çorba diyetinde tüketilmesi gereken farklı çorbalar da bulunur. Ancak bu kişinin yaşına ya da kilo durumuna göre farklılık gözetir. Doktor kontrolünüzle çorba diyeti uygulamak istediğiniz takdirde genel olarak beslenme durumunuza göre diyet çorbası içilebilir.
Diyette mercimek çorbası içilir mi?
Diyette mercimek çorbası içilir. Mercimek çorbası, diyet programı içerisinde belirli zaman dilimleri içerisinde tüketilir. Yalnızca mercimek çorbası değil farklı çorbaların tüketilmesi de mümkün.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.