Yazın Sonuna Fit Yetişin! | 1 Haftada 5 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

28.07.2022
915
Yazın Sonuna Fit Yetişin! | 1 Haftada 5 Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Yazın Sonuna Fit Yetişin; Sağlıklı ve fit vücuda sahip olmak, kilo problemi yaşayanların en büyük hayali! Kilo vermek kadar kilo kontrolü burada önemli peki ne yapmak gerekiyor hangi besinler daha etkili? Detaylar yazımızda!

Hareketsiz yaşam, doğru beslenmeme gibi birçok etmen kişinin yaşına göre kilosunun çok fazla olmasına neden oluyor. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber hızlı zayıflama yöntemleri araştırılıyor. Hızlı zayıflama aşamasında, yalnızca zayıflamaya odaklanmak doğru değildir. Burada sağlıklı zayıflamak, daha doğru olacaktır.

Hızlı Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo sorunu olanların, en çok istediği hızlı zayıflamaktır. Fakat bu durum, istenildiği kadar kolay gerçekleşmiyor. Biraz sabretmeniz gerekir.

 • Doğru beslenmek
 • Doktor kontrolünde olmak
 • Zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak
 • Stresten uzaklaşmak
 • Tükettiğimiz besinlerin kalori oranlarına dikkat etmek gibi birçok detay aslında hızlı zayıflama sürecinde bilinmesi gerekiyor.

Hızlı zayıflamak, kesinlikle mümkün! Kilo sorunu olanlar için yalnızca hayal olarak kalmıyor. Hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte, başta belirttiğimiz gibi sabırlı olarak gerekli olanları uygularsanız sonrasında fit, sağlıklı ve istediğiniz vücut görünümüne sahip olabilirsiniz.

Şok Diyetlerden Uzak Durun!

Yaz aylarının gelmesi ile beraber hızlı zayıflama aşamasında, diyetler öncelikli tercih edilmektedir. Fakat bazı diyetler, kişinin kısa sürede aşırı kilo vermesine neden olur. Bu diyetler, şok diyetler olarak ifade ediliyor.

 • Kilo vermek basit bir mantığa dayanıyor. Vücuda salınan kaloriden fazlası yakıldığında, kişinin kilo vermesi gerçekleşir. Kalorik açık olarak ifade edilen durumda, dikkat edilmesi gereken temel etmen düşük kalorili beslenmemektir.
 • Çok düşük kalorili şok diyetler, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Beraberinde hastalıkları getirir ve en önemlisi kas kaybına neden olacaktır.

-NOT- Kendinizi düşük kalorili ürünlerle aç bırakmadan yeterli ve dengeli beslenmeniz gerekiyor. Hızlı kilo kaybı, zayıflamanıza değil hastalıklarla mücadele etmenizi doğurur.

Yazın Sonuna Fit Yetişin; Geç Saatlerde Yemek Yemeyin!

Hızlı zayıflama, kişinin doğru beslenmesi ile de orantılıdır. Sabah düzenli olarak kahvaltınızı yaptıktan sonra öğle saatlerinde atıştırmalık tüketmelisiniz. Akşam yemeğinde ise doyurucu bir besin tükettikten sonra ardından tekrardan yemek yemeniz yanlış olacaktır.

 • Gece gelen açlık hissi hepimizde vardır. Normalde kilo vermek için yaptığınızdan az kalori almanız yeterli olur. Bu kaloriyi, ne zaman alırsanız alın günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori alıyorsanız kilo vermeniz mümkün olur. Fakat gece geç saatlerde fazla yemek yiyip, ardından hemen uyuyorsanız sağlık problemleri de gelecektir. Mide ağrıları ile beraber ciddi risk yaşarsınız.
 • Gece yatmadan, yaklaşık 3 saat öncesinde yemek yeme öğününüzü tamamlamanız gerekir. Hem vücudunuz ve sindirim sisteminiz sağlıklı çalışır. Hem de sağlık açısından sorun olmaz.

Yazın Sonuna Fit Yetişin; Hızlı Zayıflama Da En Önemlisi Daha Çok Spor!

Kilo vermek için beslenmek, çok önemli! Kaloriden, daha fazla kalori yapmak gerekiyor. Bunu yapmanın en önemli yolu ise fiziksel aktivitedir.

 • Dilerseniz spor salonlarında spor hocaları ile beraber vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Veya ev içerisinde internet üzerinden açmış olduğunuz spor ve aktivite videolarıyla da, kalorilerinizi yakmanız mümkün.
 • Ağırlık antrenmanlarınızın beraberinde, kardiyo seanslarını da artırmanız gerekiyor. Zayıflama aşamasında sağlıklı spor, kilonuzu istikrarlı olarak takip etmenizi de mümkün kılar.

Sağlıklı Zayıflamada Yeşil Sebzeleri Yer Verin!

Sağlıklı ve hızlı zayıflama sürecinde, doğru besinlerin önemli olduğuna yukarıda yer verdik! Peki, bu besinler neler diyecek olursak yeşil sebzeler ve sindirim tahıllar ile enerji almalıyız.

 • Et ve et ürünleri tüketirken, beraberinde salata tüketmeye de özen göstermelisiniz. Sabah kahvaltısından sonra öğle önünde salata tüketmeniz vücudunuzun sindirimi açısından önemlidir.
 • Yeşil sebzeler, lif ve vitamin ile beraber mineral kaynağıdır. Lif sayesinde, kendinizi tok hissedersiniz. Gün içerisinde yemek yeme ihtiyacı duymadan kilo vermeniz işinize yarar.

-NOT- Yeşil sebzelerden almış olduğunuz vitamin ve mineraller vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar.

Su İçmek Hızlı Zayıflamada Etkili Mi?

Hızlı zayıflama da, su içmek ne kadar etkili sorusu zayıflama isteyen kişilerin merak ettiği detaydır. Suyun, hayatta kalmak için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinir.

 • Su, kilo vermek için de önemlidir. Böbreklerin, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırması için su tüketilmelidir. Su yeterli olmadığı takdirde böbrek görevini yerine getiremez ve karaciğer devreye girer.
 • Karaciğerde depolanmış yağ, vücudumuz için kullanılması gereken enerjiye dönüştürür. Fakat böbreklere yardım ettiğinden, bu görevi yerine getiremez. Dolayısıyla sağlık açısından problem oluşturur. Yağ yakma metabolizmasının etkili çalışması için yeterli su içmemiz gerekiyor.

-NOT- Günde 1 litre su içiyorsak, bu miktar 2 ya da 3 litreye kadar çıkarmaya çalışın. Etkisini kısa bir sürede fark edeceksiniz.

Uyku Düzeni Hızlı Zayıflama Da Nasıl Olmalı?

Kilo vermek istiyorsanız, diyet ve egzersiz kadar uyku düzeni de önemlidir. Yeterince uyumadığınız da kendinizi yorgun hissedersiniz ve antreman yapmaya haliniz kalmaz. Dışarıdan yemek söylemek istersiniz. Bu da, kilo verme sürecinizi bozacaktır. Gece 11.00 civarında uyumanız, sabah ise 08.00 güne uyanmanız gerekir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda uyku süresinin hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde obezite ihtimalini yükselttiği görülmüştür.

Zayıflamak İsteyenler İçin Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

Sabah saat 08.00 ile 09.00 civarında uyandıktan sonra mükemmel bir kahvaltı sizi güne hazırlayacaktır. Hızlı zayıflama yolculuğunda, sabah yumurta tüketmeniz gerekiyor. Yumurta, daha çok iyi protein kaynağıdır.

 • Yumurta, referans proteindir. Yeterli ve kaliteli protein alırsak, kişinin kas kütlesi de korunacaktır.
 • Sabah kahvaltısında kesinlikle 1 adet yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz. Beraberinde çay ya da yoğun kafeinden uzaklaşarak daha sağlıklı içecekler tüketmeniz önemli. Bu mandalina suyu, portakal suyu gibi meyve ağırlıklı içecekler olabilir.

-NOT- Dilerseniz yeşil çay içebilirsiniz. Fakat yeşil çayı, gün içerisinde çalışırken atıştırmalıklar beraberinde tüketmeniz de önerilir.

Yazın Sonuna Fit Yetişin; Besinlerin Tüketimi Hızlı Zayıflamada Etkili Mi?

Hızlı zayıflama aşamasında, hızlı hızlı besinleri tüketmek kilo almanıza neden olur. Yani ne kadar kaliteli ve sağlıklı bir diyet yapsanız da, ardı ardına yiyecekleri tüketmeniz herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bu durum, yapılan araştırmalar sonrasında da ortaya çıkmıştır.

 • Besinleri tüketirken, yavaş yavaş tüketmelisiniz. Böylece mideniz, sizin tüketim aşamasında sindirmenize yardımcı olur. Yenilen yemeği çiğnemek, sindirimi iyileştirmektir.
 • Besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Diş sağlığına da beraberinde iyi gelecektir. Stresi de azaltır.
 • Çiğnenmesi gereken besinleri tercih etmeniz önerilir. Meyve suyu yerine, meyve yemek ya da gün içerisinde kendinizi daha tok hissedebileceğiniz besinlerle hızlı kilo verebilirsiniz.

Yazın Sonuna Fit Yetişin Sık Sorulan Sorular 

Hızlı zayıflama da sürekli tartılmak doğru mu?

Hızlı zayıflama sürecinde, sürekli tartılmanız önerilmez. Haftada bir kez tartılmanız gerekiyor. Böylece,  her hafta ne kadar etki olduğunu görebilirsiniz.

Hızlı zayıflama da doktor kontrolünde olmak öneriler mi?

Aşırı kilo durumu varsa, hızlı zayıflama kişinin sağlık problemi yaşamasına neden olur. Öncesinde doktor kontrolünde olmak, ardından doktorun söylediklerini yapmanız gerekiyor. Böylelikle sağlık açısından sorun yaşanmaz.

Hızlı zayıflama sürecinde ara öğünlerde kafein tüketmek doğru mu?

Kafein, kahve içerisinde bulunan uyarıcı maddedir. Kandaki adrenalin hormonunu artırır. Yağ yakmayı ve kilo vermeyi destekler. Fakat sürekli tüketmek doğru değildir. Yalnızca bir fincan tüketmeniz önerilir. Yaşa göre de bu durum değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.