Kereviz Sapı Suyu | Kereviz Yaprağı Suyu Neye İyi Gelir?

19.02.2021
741
Kereviz Sapı Suyu | Kereviz Yaprağı Suyu Neye İyi Gelir?

Doğanın sunduğu her şey değişik mucizeleri de beraberinde getiriyor. Birçok insan son yıllarda bitkisel ağırlıklı bir biçimde beslenmek için kereviz sapı suyu olarak bilinen sıvıyı tüketmekte. Hazırlanışının son derece kolay olması ve sağladığı faydalar sayesinde, özellikle kadınların yeni gözdesi haline gelmiş durumda.

Kereviz Nedir?

Kereviz sapı kürü öncesinde ilk olarak kerevizin nasıl bir bitki olduğunu bilmek gerekir. Kereviz, Latince olarak Apium Graveolens ismiyle tanımlanmaktadır. Maydanozgiller ailesi içinde yer alan bu sebze, dünyanın birçok yerinde başarılı bir biçimde yetiştirilir. Bunların başında ise Batı ve Kuzey Avrupa’da bulunan sahiller gelmektedir. Kereviz, bir yada iki metrelik boya sahiptir. Çiçekleri olan bir bitkidir. Renkleri ise kremdir. 3 mm’lik bir çapa sahiptir.

Kereviz Sapı Suyu

Kerevizin Türleri Nelerdir?

Kereviz sapı suyu elde edilen bu sebzenin iki farklı türü söz konusudur. Bunlardan birisi kök diğeri ise yaprak olarak bilinmektedir. Yaprak adıyla bilinen kereviz, boyut olarak çok daha küçüktür. Yapraklarının uzun olmasından dolayı bu adı almıştır. Bunların tüketilmesi noktasında bir sakınca ya da sorun yoktur. Kök kerevizin ise görünüşü daha farklıdır. Çünkü yumru halindedir. Özellikle haşlanma neticesinde tüketilmesi çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Ülkemizde bolca kereviz tarımı yapılmasından dolayı bu ürüne erişim konusunda bir sıkıntı söz konusu değildir.

Kereviz Sapı Suyu Nedir?

Kereviz sapı kürü, isminden de anlaşılacağı gibi ilgili bitkinin sap kısmından elde edilmiş olan bir sıvıdır. Özellikle son yıllarda, sağlamış olduğu faydalardan dolayı son derece popüler bir hale gelmiştir. Bunu tek başına elde etmeniz çok zor değildir. Yapılacak olan ilk şey hemen kerevizleri çok güzel bir biçimde yıkamaktır. Bunun ardından ise sapların kesilmesi gerekiyor. İlgili işlemin tamamlanmasının ardından katı olan meyve ve sebzeleri sıkma görevine sahip cihazın içine atın. Böylelikle yaklaşık olarak bir bardaklık kereviz sapı suyu elde etmiş olacaksınız.

Kereviz Sapı Suyu

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Popüler Oldu?

Kereviz sapı sıvısı, bundan çok uzun olmayan bir süre önce gündeme gelmeye başladı. Bunun nedeni ise mevcut sıvının gerçekten de mucizevi etkiler göstermesidir. Hem sağlık sorunlarının giderilmesinde hem de olası sağlık problemlerinin engellenmesinde kullanılması, başarılı sonuçlar alınması ürün adeta bir trend haline getirmiş durumda. Bazı Hollywood yıldızlarının bunu kullandığını açıklaması da, kereviz sapı suyunun popüler olmasında büyük bir etkiye sahip. Özellikle Miranda Kerr, beslenme programı içinde kereviz sapı suyuna her daim yer verdiğini açıkladıktan sonra ilgi doğal olarak daha da artmaya başladı.

Kereviz Sapı Suyu İçinde Neler Vardır?

Kereviz sapı kürü son derece zengin olan içeriğiyle dikkat çekmektedir. Birçok faydaya sahip olan bu sıvının içinde 3 farklı vitamin bulunur. Bunlar K, C ve A’dır. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan vitaminleri bu su sayesinde elde etmiş olursunuz. Bunun sağlık açısından olumlu birçok sonucu beraberinde getirdiği ise yapılmış olan değişik tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kereviz sapı suyu farklı minerallere de sahiptir. Folat, folik asit, potasyum bunlardan bazılarıdır.

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kereviz sapı suyu hazırlanmasında daha farklı yollar da mevcuttur. Özellikle ürünün tedariki konusunda sıkıntı çeken ya da tadından dolayı bunu içemeyecek olan kişiler şunu deneyebilirler;

 • Kereviz sapı sıvısı için 2 veya en fazla 3 tane olacak şekilde kereviz sapını kullanmanız gerekiyor.
 • Bunun içine yaklaşık olarak 1 tutam maydanoz koyun.
 • 1 tane limonun suyunu çıkarın ve içine ekleyin.
 • Tüm bunların ardından 3 su bardağı dolusu suyun katılmasının ardından kür tamamlanmış olacaktır.

Kereviz sapı suyu elde etmek basittir. Yukarıda saymış olduğumuz malzemeleri blender üzerinden çekmek gerekiyor. Daha sonra bunları karıştırın. Ortaya çıkmış olan parçaların elimine edilmesi için ise son derece temiz olan bir tülbent elek olarak kullanılabilir. Kereviz sapı suyu bu şekilde hazırlanmış olacaktır.

Kereviz Sapı Kürü Nasıl Uygulanır?

Kereviz sapı kürü oldukça popüler ve aynı zamanda faydalı. Bunun uygulanması konusunda dikkat edilecek olan hususlar söz konusudur. Buna göre en az 7 en çok 21 gün boyunca ilgili kürü kullanabilirisiniz. Özellikle aç karnına tüketilmesi daha hızlı ve etkili bir sonuç verdiğini kanıtlamıştır. Bundan dolayı günün sabah bölümünde içilmesi şarttır.

Kereviz sapı kürü için yukarıda bahsettiğimiz malzemeleri kullanın. Dilerseniz daha çok elde edebilmek adına sap sayısını 4 ya da 5 yapmanız mümkündür. Bunun sağlanmasının sonrasında kahvaltıdan önce tüketmeye dikkat edin. Özellikle uzmanlar yarım saat önce alınmasının çok daha faydalı olacağını açık bir biçimde ifade etmişlerdir. Genellikle bunun tek başına içilmesi daha iyi bir sonuç ortaya koymaktadır. Fakat tüketme konusunda sıkıntı çekenler için en basit olan yol içine maydanoz ya da limon suyunun eklenmesidir. Bu sayede içimi daha kolay bir hale gelecektir. Kereviz sapı sıvısı, bu sayede etkilerini ortaya çıkaracaktır.

Kereviz Sapı Suyu

Kereviz Sapı Suyu Kilo Verdirir mi?

Kereviz sapı sıvısı, kilo vermek isteyen kişilerin en çok kullandığı kürlerin başında geliyor. Bunun nedeni ise sıvının bu konuda çok etkili olmasıdır. Sabah kalktıktan sonra kahvaltıdan hemen önce bunu tüketen kişilerin sayısı artık çok fazla. Çünkü kür sayesinde özellikle karaciğer bölgesinde birikmiş ve depolanmış olan yağların hızlı bir biçimde parçalanması mümkündür. Böylelikle karaciğer yağlanması olarak bilinen sorundan da kurtulmak kolay olacaktır. Bunun yanı sıra ödem atma özelliği de vardır. Kereviz sapı suyu bundan dolayı son derece düzenli bir biçimde tüketilmek zorundadır. Bu şekilde hem kilo vermek, hem de vücutta çok fazla olan yağlardan kurtulmak sizin için zor olmayacaktır. Doğal bir yöntem olmasından dolayı kereviz sapı suyu, insan sağlığını olumsuz olarak etkilemez.

Kereviz Sapı Suyunun Tansiyon Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kereviz sapı suyu sayesinde kan basıncının kısa bir süre içinde düşmesi ve bunun sonrasında dengelenmesi mümkündür. Kasların doğal yollarla genişlemesini sağlayan bu sıvı, böylelikle damarların açılmasını, genişlemesini basit bir hale getirmektedir. Bu şekilde kanın dolaşımı konusunda mevcut olan sorunlar da ortadan kalkacaktır. Büzülme işlemine tam bir destek vermektedir. Kereviz sapı suyu, böylelikle tansiyon hastaları için ideal ve doğal bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Elbette bunun son derece düzenli bir biçimde tüketilmesi çok büyük önem arz eder.

Kereviz Sapı Suyu

Kereviz Sapı Suyunun Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kereviz sapı suyu, kalp sağlığını korumak isteyen kişiler için oldukça ideal bir kür. İnsan kalbine giden birden çok damarlar var. Bunların sağlıklı olması ve işini çok iyi bir biçimde yapabilmesi için korunması gerekmektedir. Dolaşım içinde dikkat çeken LDL seviyesinin, kesinlikle azaltılması şarttır. Kereviz sapı suyu bunu başarılı bir biçimde yapmasıyla dikkat çekmektedir. İçinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde kalp damarlarının temizlenmesi çok daha kolay oluyor. Bunun sonucunda olası bir tıkanmanın önüne geçmek de mümkündür. Bu yüzden kereviz sapı suyu tüketiminin bir alışkanlık haline getirilmesi ve gün içinde sabahları içilmesi lazım.

Kereviz Sapı Suyunun Cilde Olan Etkileri Nelerdir?

Kereviz sapı sıvısı cilt üzerinde oldukça olumlu olan etkileriyle dikkat çekmekte. Herkes son derece pürüzsüz olan bir cilde sahip olmak ister. Bunun için birçok pahalı losyon ve kremleri satın alırlar. Fakat burada önemli olan nokta, gerek siyah noktaların gerekse sivilcelerin ortaya çıkmasını engellemektir. Kereviz sapı suyu bu yüzden son derece ideal bir üründür.

Kereviz sapı sıvısı içinde yer alan birtakım mineraller sayesinde karaciğerde birikme yapmış olan yağın, oldukça sağlıklı bir biçimde parçalanması sorun olmaz. Yapılmış olan tüm araştırmalar; insanların gerek siyah nokta gerekse sivilce gibi problemlerle karşı karşıya kalmalarının temel nedeninin karaciğer yağlanması olduğunu göstermektedir. Elbette yeme düzeni ve uyku da önemlidir. Fakat asıl önemli olan şey karaciğerin temizlenmesidir. Kereviz sapı suyu işte bunu yapabilmesinden dolayı başarılı bir kür olarak kabul edilmektedir.

Kereviz Sapı Suyunun Bağırsaklara Olan Etkileri Nelerdir?

Kereviz sapı suyu içinde bolca antioksidan söz konusudur. Bundan dolayı vücutta yer alan ve zararlı olarak tanımlanmış birçok farklı maddeden kurtulmak mümkün olacaktır. Bağırsak hareketlerini arttırması bir diğer özelliğidir. Özellikle bağırsak tembelliği çeken kişilere önerilmektedir. Bu sayede bağırsağın çok daha iyi ve düzenli bir biçimde çalışması kolay olacaktır. Kabızlık, ödem, ishal, şişkinlik gibi sorunların ortadan kaldırılması noktasında tercih edilir. Parazitleri hızlı bir biçimde temizlemesi ise bir diğer özelliğidir.

Kereviz Sapı Suyunun Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Kereviz sapı suyu insana çok yoğun bir enerji verir. Özellikle güç ve kuvvet gerektiren işlerle meşgul olan insanların  bu küre yönelmeleri onlar için olumlu birçok sonucu da beraberinde getirecektir. Bu şekilde zinde hissedebilirsiniz.
 • Kereviz sapının suyu sayesinde uykunuzun düzene girmesi mümkündür. Uykunun belli saatler arasında olması gerekmektedir. Özellikle uykusuzluk gibi son derece rahatsız edici bir sorundan dolayı sıkıntı çeken kişiler, kereviz sapından elde edilmiş olan su sayesinde bunun üstesinden gelebilirler. Hem deliksiz hem de kaliteli bir uyku çekmek bu sayede oldukça kolay olacaktır.
 • Kereviz sapı suyunun bir diğer mucizevi etkisi ise insanların belli nedenlerden dolayı, vücutlarının farklı yerlerinde çıkmış ya da yaradan ötürü oluşmuş olan lekelere, izlere son vermesidir. Çünkü içten bir temizlik yaparak, bu tip problemlerin ortadan kaldırılması mümkündür.
 • Vücut içinde yer alan, farklı zararları beraberinde getiren birçok maddenin temizlenmesi bu su sayesinde artık çok zor bir işlem olmaktan çıkmaktadır.
 • Kereviz sapı sıvısı ödemi almasından dolayı bu tip bir sorunla karşı karşıya kalanların imdadına yetişiyor. Aynı zamanda hissedilen şişkinliği de bertaraf etme noktasında oldukça başarılıdır.
 • Her ne kadar harika bir lezzeti olsa da, tatlılar insan sağlığı için büyük problemleri de beraberinde getirmektedir. Gerek kilo aldırması gerekse şekerin yükselmesine neden olması ilk akla gelen sorunlardır. Kereviz sapı suyu içerek bundan kurtulmak kolaydır. Çünkü kereviz sapı suyu, tatlı tüketme konusunda var olan isteği baskılayabilme özelliğine sahiptir. Kürü tüketerek, çok yoğun tatlı yeme arzusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Kereviz sapının suyu, görüldüğü üzere son derece mucizevi olan özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Kereviz Sapı Suyu

Kereviz Sapı Suyunun Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kereviz sapının suyu belli kurallara ve kriterlere göre tüketilmek zorundadır. Gün içinde içilecek olan miktarın son derece iyi ayarlanması şarttır.  Ne çok az ne de çok fazla tüketilmesi, daha iyi bir sonuç alınabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kereviz sapı suyu aynı zamanda güneş ışınlarına karşı sahip olduğu hassasiyetle dikkat çekmektedir. Bunun handikapı ise dermatit oluşturabilmesidir. Bundan dolayı kullanmadan önce ilgili durumu mutlaka göz önünde bulundurun ve ona göre hareket edin.

Kereviz sapının suyu tüketilmesinde dikkat edilecek olan bir diğer husus ise tansiyon hastalarının kullanımıyla alakalıdır. İlgili kür her ne kadar tansiyonu dengeleyici bir özelliğe sahip olsa da, bunu almadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız, bu konuda bilgi almanız ve onun vereceği yanıta göre tercih etmeniz gerekmektedir. Kereviz sapı suyu insanların bir kısmında alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunu unutmadan kullanmak, sağlığınız için en iyi sonucu beraberinde getirecektir.

Kereviz sapı suyu kürü nasıl yapılır?
Kereviz sapı kürü için 1 tutam maydanoz, 3 su bardağı içme suyu, 1 adet limon suyu ve 3 adet kereviz sapına ihtiyacınız vardır. Bu malzemeleri kaynatarak bir gün bekletmeniz ve daha sonra içmeniz gerekir. Bir diğer tarifte ise malzemelerin hepsini meyve sıkacağından geçirerek, detoks suyu olarak tüketebilirsiniz.
Kereviz sapı suyu ne işe yarar?
Vücuttaki yabancı maddelerin atılmasında ve toksinlerden tamamen vücudunuzu temizlemede etkili bir formüldür. Özel bir karışım olarak yüksek değerde antioksidan etkisine sahiptir. Güzel bir karışımla, limon, maydanoz ve kereviz sapını birleştirerek hazırlanan detoks suyu, ödem atmanızda da etkili olacaktır.
Kerevizin sapı ne yapılır?
Kereviz sapıyla detoks suyu hazırlayabilirsiniz. Limon ve maydanozla birlikte kereviz sapını meyve sıkacağından geçirebilir ya da kaynar suyda bekleterek ertesi gün içebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun zararlı ve yabancı maddelerden arınmasında etkili olacaktır.
Kerevizin nasıl tüketilmelidir?
Kereviz yemek, çorba ve detoks malzemeleri olarak kullanılabilmektedir. Kan dolaşımına, mideye ve kalbe iyi gelen bir bitki olacak, diyet listelerinin baş tacıdır. Bağışıklığı güçlendirirken, güçlü antioksidan etkisi sayesinde detoks suyu olarak, zayıflamada da yardımcı olacaktır. Özel tarifler dikkate alınarak, kereviz sapı suyu ve detoks suyunu diyet listelerinize ekleyerek, sağlıklı bir zayıflama süreci geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.