Doğal Sağlık

Mısır Püskülü Çayı Zayıflama | Mısır Püskülü Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

26.02.2021
646
Mısır Püskülü Çayı Zayıflama | Mısır Püskülü Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak ya da formda kalmak isteyen herkes, bunu olabilecek en kolay yoldan ve en kısa sürede yapmak ister. Keşke fazla kiloları bir anda verebilsek ama bu maalesef imkansız. Hemen olmasa da kısa sürelerde tatmin edici kilolar verilmesine yardımcı olan bazı yöntemler var. Üstelik bunlar hem doğal hem de pratik yöntemler. İşte bu yazıda, o doğal ve pratik yöntemlerden biri olan mısır püskülü çayı zayıflama metoduna değineceğiz.

Mısır püskülü çayı nasıl tüketilir gibi konulardan önce mısır püskülü ne işe yarar nasıl kullanılır gibi sorulara bir bakalım.

Mısır püskülü bitkisinin anavatanı Kuzey Amerika’ dır. Ancak zaman içerisinde bu bitki tüm kıtalara yayılmıştır. Bizim ülkemizde de yetişen kullanım alanı oldukça geniş bir bitki çeşididir. Mısır püskülünün pek çok faydası vardır. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak:

 • Sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde rahatlama ve gevşeme hissi sağlar.
 • Diyabeti önler.
 • Sindirim sistemini düzenler, karın ve mide ağrılarına iyi gelir.
 • İçerisindeki A ve K vitamini sayesinde cilt problemlerinde azalma sağlar.
 • Kan basıncını düzenlediği için tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Halsizlik ve bitkinlik gibi durumları hafifletmesi açısından önerilir.
 • Yağ yakılmasına yardımcı olur.

Son maddenin, özellikle mısır püskülü çayı yağ yakar mı sorusunun yanıtını merak edenler için aydınlatıcı bir cevap olduğunu düşünüyoruz.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Kullanılır?

Mısır püskülü çayı zayıflama yöntemi için sıklıkla tercih edilen bir çaydır. Peki, uzman doktorlar tarafından önerilen bu çay nasıl hazırlanır?

 • Aktarlardan satın alabileceğiniz mısır püskülünü öncelikle küçük parçalar halinde doğrayın.
 • Daha sonra bir demlik kaynamış su içerisine, bir yemek kaşığı kadar mısır püskülünü ilave edin.
 • Ocağın altını kapattıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar demini almasını bekleyin.
 • Daha sonra çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Bu basit tariften sonra gelelim tarif hakkında en çok merak edilen soruya; mısır püskülü çayı ne zaman içilmelidir? Bu çay yemeklerden önce tüketilmesi önerilen bir çay türüdür.

Bu soruyu arkasından, mısır püskülü çayı aç karnına mı içilir sorusu izlemektedir. Merak edenler için uzmanlar, yemeklerden önce ve aç karınla içilmesinin daha faydalı olacağı yönünde açıklamalar yapmıştır. Ayrıca gün içerisinde 1-2 defadan fazla da tüketilmemelidir.

Kiraz sapı ve mısır püskülü çayı nasıl yapılır merak edenler için hemen tarifimizi verelim:

 • Malzemelerimiz belli; bir tutam kiraz sapı ve bir tutam mısır püskülü.
 • Bir su bardağı suyu kaynatın.
 • Arkasından suyun içine mısır püskülü ile kiraz sapını ekleyin.
 • Bir kaç dakika kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın.
 • 20 dakika demini almasını bekleyin.
 • Demini aldıktan sonra fazla bekletmeden çayınızı tüketin.

Bu tarif de yine ilk tarifimiz kadar kolay ve pratik. Her iki bitkiyi de aktarlardan satın alabilirsiniz. Bu karışım çay da, yine aç karınla ve günde yalnız 2 sefer tüketilmeli.

Mısır Püskülü Çayı Kullananlar

Mısır püskülü çayı zayıflama yöntemini deneyenler sonuçlardan memnun kalsa da, bu çayın önerilen miktarından fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı ve karında ağrıya sebep olduğunu söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Ayrıca tek başına mısır püskülünün demlenmesinin pek bir etkisi olmadığını söyleyenler beraberinde, kiraz sapı ya da limon ile kaynatıp tüketilmesi durumunda daha etkili sonuçlar alınabileceğinden bahsetmişler.

Ayrıca her iki bitkinin de bütün aktarlarda bulunuyor olması, satın almak isteyen tüketicilerin yüzünü güldürmüş gibi gözüküyor.

Mısır Püskülü Çayı İşe Yarıyor mu?

Bir şeyin faydalarını okuduktan sonra arkasından hemen yöntemin işe yarayıp yaramadığını merak ederiz ve bu sorunun cevabının kesin ifadeler ile verilmesini isteriz. Ancak değişkenliğin söz konusu olduğu durumlarda kesinlikten ziyade ihtimallerden bahsedilir. Burada da durum aynı. Yani her insanın bünyesi farklı. Haliyle her yöntem, bir başkasına farklı miktarlarda kilo verdirecek hatta bazı insanlara kilo verdirmeyecektir bile. Durum böyle olunca, çayın işe yaramadığını söyleyemeyiz. Ancak büyük beklentiler içine de girilmesin. Çünkü kullananların söylediğine göre kısa sürede fazla kilolar verdirmiyor. Daha uzun vadede daha yavaş ilerleyen bir çözüm yolu. Ancak spor ve diyet ile bu süre kısaltılabilir. Denemeden bilemezsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Zayıflama Yorumları

Mısır püskülü çayı zayıflama yöntemini deneyenlerin bir kısmı sonuçlardan memnun kalırken, çoğunluk memnun kalmamış. Çayın ödem atmaya faydası olduğunu ancak beklentileri karşılamadığı yönünde birçok yorum var.

Buna ek olarak, regl döneminden önce düzenli olarak tüketilmesi durumunda ağrıların hafiflediği ve daha sakin bir adet dönemi geçirildiğini iddia edenler de var. Ancak genel olarak özellikle de zayıflatma açısından, beklentileri karşılamamış.

Mısır Püskülü Çayı Zayıflama Şikayetleri

Mısır püskülü çayı zayıflama yöntemini deneyenler yukarıda belirttiğimiz gibi iç açıcı sonuçlarla karşılaşmamış. Ama azınlıkta olan bir kesim, düzenli olarak spor yapıldığında yağ yakılmasına yardımcı olduğu için kısa sürede kilo verdiklerini iddia ediyor. Tüm bu yorumları göz önünde bulundurarak çayı deneyip denememek tamamen size kalmış.

İlginizi Çekebilir;

Kiraz Sapı Çayı Zayıflama | Kiraz Sapı Çayı ile Kilo Verme

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Ahmet Maranki Zayıflama Çayı | Maranki Kilo Verdiren Çay

Açık Saç Modelleri | Salık Saç Modelleri

Kereviz Sapı Suyu | Kereviz Sapı Kürü

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.