Doğal Sağlık

Patates Diyeti | Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

17.02.2021
575
Patates Diyeti | Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsanoğlunun karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan birisi aşırı kilolar. Hem yemek kültürüne hem de yeme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bu problem, değişik diyetleri beraberinde getiriyor. Patates diyeti bunlardan birisi. Belli ölçülere göre hazırlanmış olan malzemelerle yapılacak diyet sayesinde kilo verebilirsiniz.

Patates Diyeti Neden Yapılır?

Bu diyet son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerin içinde öne çıkıyor. Doğal olması ve insan sağlığı açısından herhangi bir tehdit içermemesi en dikkat çekici yanları. Patates diyetinin yapılma nedeni sağlıklı ve hızlı bir biçimde kilo vermektir. Ülkemizde son yıllarda kilo sorunu yaşayan kişilerin sayısında gözle görülür bir artış söz konusudur. Genellikle sağlıksız beslenme bunun ilk nedenidir. Aynı zamanda spor yapan bir toplum olmamız da, bu problemin ortaya çıkışını ne yazık ki hızlandırmıştır. Patates diyeti, bundan dolayı etkili bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilmektedir. İnsanın metabolizması üzerinde zararlı yönlerinin olmaması da bu diyete olan ilgiyi arttırmıştır.

Patates Diyeti

Patates Nedir?

Patates diyeti, adından da anlaşılacağı gibi patatesin kullanıldığı bir diyet olarak tanımlanır. En çok tüketilen ürünlerin başında gelen patates, tam 8000 senelik bir geçmişe sahiptir. Türk mutfağının vazgeçilmezleri içinde yer alır. Anadolu’da çok eski zamanlardan beri bunun üretimi ve tarımı yapılmaktadır.

Patatesin Özellikleri Nelerdir?

Patates, son derece dikkat çekici olan özellikleri sayesinde mutfaklarımızda ve sofralarımızda yer alan bir ürün haline gelmiştir. Lif oranının çok yüksek olması bunların başında gelmektedir. Çünkü lif oranın fazlalığı, insanın acıkma duygusunun geç ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kişiyi son derece tok tutacaktır. Bunun yanı sıra karbonhidrat oranı fazladır. Birçok değişik diyet listesinde patatese yer verilmiştir. Nedeni ise açlık duygusunun ortaya çıkmasının ardından mideyi bastıracak olan besinlere ihtiyaç duymaktır. Tüketilmesinin sonrasında insan metabolizmasını kısa bir zaman dilimi içerisinde harekete geçirmektedir.

Patates Diyeti

Patates Diyeti Nedir?

Patates diyeti, insanların günlük öğünlerde patates ağırlıklı olarak beslenmesi mantığına dayalıdır. Bunun için kullanılmış olan patatesin mutlaka haşlanması gerekmektedir. İnsan metabolizmasını çok iyi bir biçimde çalıştırmasından dolayı etkili sonuç vermektedir. Bunun sadece tek başına yapılması söz konusu değildir. Bazı uzmanlara göre haşlanmış olan patates ile beraber yoğurt yemek de, kilo vermeyi çok kolay bir hale getirmektedir. Patates diyeti aynı zamanda şok diyetlerin içinde yerini almıştır. Çünkü hızlı bir biçimde kilo vermek isteyenler, bu diyet sayesinde amaçlarına ulaşabilirler.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

 • Patates diyeti, şok etkisine sahip olmasından dolayı yani kısa sürede kilo vermeyi sağladığı için çok uzun bir süre boyunca uygulanmaz. Patates diyeti ikiye ayrılır. Bunlardan birisi 3 günlük ilken diğeri ise 7 günlüktür. Daha fazla bir zaman dilimi boyunca mevcut diyetin uygulanması, birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir.
 • Diyeti yapacak olan kişilerin su tüketimini hiçbir zaman ihmal etmemesi gerekiyor. Bol bol su içmek, patates diyetinin daha kısa bir sürede etkisini göstermesini sağlamaktadır.
 • Gerek 3 gerekse 7 günlük patates diyeti sonrasında mutlaka ara vermek şarttır. Bunun için önerilmiş olan süre ise 1 aydır.
 • Patates diyeti, detoks olarak da tercih edilebilmesinden dolayı çok popülerdir.
 • Sadece bu diyeti yaparak kilo vermek yerine, aynı zamanda yürüyüşe çıkmak da her daim uzmanlar tarafından önerilmektedir. Günlük olarak 45 dakika sürecek bir yürüyüş, diyetin etkisini daha hızlı bir biçimde gösterebilmesi açısından son derece önemlidir.
 • Diyet yapacak olanların çay içmesinin önünde bir engel yoktur. Fakat bunu klasik bir biçimde gerçekleştirmemeleri tavsiye edilmektedir. Hem şekersiz hem de yeşil çay son derece idealdir. Şekerin artık hayatınızda olmaması gerekmektedir.
 • Diyet devam ederken, tuz kullanımına da ara vermek şarttır. Üstelik abur cabur ya da fast food tarzı olarak bilinen yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.
 • Öğünlerin belli gıdalarla desteklenmesi konusunda bazı kurallar söz konusudur. Buna göre özellikle kaymağı olmayan, yağsız ev yoğurdunun tüketilmesi önemlidir.

Patates Diyeti

3 Günlük Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Birinci Gün: Patates diyeti yapacaklar ilk gün kahvaltıda 1 tane haşlanmış olan patatesi yemeliler. Bunun yanında sadece 4 yemek kaşığı dolusu yoğurdun tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı gün içinde öğle yemeğinin çok hafif olması, kurallara uygun bir biçimde hazırlanması şarttır. Sabah kahvaltısıyla aynı olmalıdır. Akşam yemeğinde ise sadece 8 kaşık dolusu yoğurt yemek yeterlidir.

İkinci Gün: Diyet ikinci gün kurallarına baktığımız zaman sabah kahvaltısında sadece yoğurdun tüketilmesi gerekmektedir. 4 yemek kaşığı yeterli olacaktır. Öğlen ise 3 yemek kaşığı yoğurda ek olarak 1 tane haşlanmış olan patatesin yenilmesi şarttır. İkinci günün akşamında ise 1 adet haşlanmış patates ve 8 kaşık yoğurt ile sürecin bu aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü Gün: Kısa süreli olan üç günlük patates diyeti, hızlı bir biçimde sonuç alınabilmesi için oldukça idealdir. Sabah kahvaltıda 1 tane haşlanmış olan patates yiyin. Öğlen ise 3 kaşık yoğurt ve yine 1 adet patates tüketin. Akşamları 4 yemek kaşığı yoğurtla bu diyeti tamamlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi 3 günlük patates diyeti boyunca tüketilecek olan şeyler sadece haşlanmış olan patates ve aynı zamanda yoğurttur. Bunun haricinde başka bir şeyin yenilmesi söz konusu değildir. Bazı kişiler için buna alışmak biraz zor olabilir. Sadece 3 gün boyunca sürdüğü düşünüldüğünde bunun büyük bir problem olmadığını bilmeniz gerekiyor. Herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmayan herkes bunu uygulayabilmektedir.

7 Günlük Patates Diyeti Nasıldır?

7 günlük diyet ise daha uzun sürelidir. Bu diyet sayesinde hedeflenen kilo kaybı 5 ile 6 arasında farklılık göstermektedir. Diyetisyen kontrolünde yapılması şarttır. Kendi başınıza böyle bir karar almak, bazı sakıncaları beraberinde getirebilmektedir.

Birinci Gün: 7 gün sürecek diyet çok hızlı bir biçimde kilo vermenin önünü açar. İlk gün; sabah ve öğle öğünlerinde ikişer tane yani toplamda 4 tane haşlanmış olan patatesin yenilmesi gerekiyor. Akşamları ise yine haşlanmış 3 tane patatesin yenilmesi gerekmektedir. Bunların boyutlarının orta olmasına dikkat edin. Çok büyük ya da çok küçük olan patatesleri hiçbir şekilde tercih etmeyin.

İkinci Gün: İkinci gün menüsüne baktığımız zaman tüm öğünlerde ikişer tane patates tüketilmesi gerektiğini görmekteyiz. Yani günde toplamda 6 tane orta boy patatesi haşlanmış bir vaziyette yemeniz gerekiyor.

Üçüncü Gün

Üçüncü gün kurallarına baktığımızda sabahları 2, öğle 2 ve son olarak akşam 3 tane haşlanmış patates olmak üzere toplamda 7 patatesle günü kapatmanız gerekmektedir.

Dördüncü Gün: Dördüncü gün öğünlerde tüketilecek olan yiyecekler değişmektedir. Sabah kahvaltısında 2 tane mandalina ve 1 tane elma yemeniz lazım. Öğlen geldiğinde ise 2 adet haşlanmış orta boy patatesin tüketilmesi şarttır. Akşam ise zengin bir menüden oluşmaktadır. 2 tane but şeklinde ızgara tavuk, içine 1 tatlı kaşığı sıvı yağ konulmuş olan yeşil salata ve haşlama yenilmelidir.

Beşinci Gün: Beşinci günün sabahında 1 tane elma ve 2 tane mandalina kahvaltıda tüketilmek zorundadır. Öğlen öğününde ise aynı şekilde devam edilmelidir. Yani 2 mandalina ve  1 elmanın yenilmesinin ardından akşam yemeği için farklı bir menü söz konusudur. Buna göre patates diyeti yapan kişilerin akşamları karışık salata, bonfile ya da balığı 2 porsiyon şeklinde yemeleri yeterlidir.

Altıncı Gün: Diyetin altıncı gün menüsüne baktığımız zaman sabah kahvaltısı için 1 elma ile 2 mandalinanın yenilmesi gerekiyor. Öğlen yemeğinde ise 1 portakal ve 1 elma tüketilmelidir. Akşamları; 2 porsiyon olacak şekilde balık ya da bonfileye ek olarak karışık salata yenilmelidir. Burada dikkat edilecek olan temel nokta ise salatanın içindeki sıvı yağ miktarıdır. Bunun 1 kaşıktan fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Yedinci Gün: Diyetin son gününde sabah kahvaltısında 2 mandalina ve 1 elma yenilmelidir. Yani yine çok ağır olmayan bir kahvaltı söz konusudur. Öğlen yemeği için ise patates salatası, 1 tatlı kaşığı dolusu sıvı yağ ve son olarak yeşil soğanın tüketilmesi gerekiyor. Akşam yemeği menüsünde yeşil salata ve teflon tavada yapılmış olan 3 tane yumurta yeterli olacaktır.

Patates Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Patates diyeti birden çok fayda sağlar ve bunlar şöyledir;

 • Diyet sayesinde hücrelerin yenilenmesi söz konusudur. Çünkü patatesin içinde B6 olarak bilinen bir vitamin oldukça fazladır. Bu sayede sadece kilo vermekle kalmayacak, aynı zamanda hücrelerin yenilemesini de sağlamış olacaksınız.
 • Bu diyet, sinir sistemi üzerinde oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. Bu sistem insan vücudunun merkezi olarak kabul edilir. Her daim çok iyi bir biçimde çalışması gerekmektedir. Patates diyeti sayesinde mevcut sistem üzerinde bir dengeleme durumu ortaya çıkacaktır.
 • Patatesin tamamen tuzdan arındırılmış bir biçimde tüketilmesi sonrasında insanların beyin fonksiyonlarına dair hissedilir derecede olumlu etkiler de görülmektedir. Bu sayede beyin daha aktif bir hal alır. Sonrasında ise özellikle dikkat eksikliği olarak bilinen problemin çözülmesi de mümkündür.
 • Diyet stresi yok etmede harika sonuçları beraberinde getirmektedir. Kişinin daha rahat hissetmesini sağlayacak olan birçok hormon, bu diyet sayesinde salgılanmaktadır.
 • Diyet, bu açıdan bakıldığı zaman kilo vermenin dışında da belli işlevlere sahiptir. Bu yüzden çok popüler olması şaşırtıcı bir durum değildir.

Patates Diyetinin Zararları Var mı?

Patates diyeti zararları merak edilen bir husus. Bunu bir zarardan ziyade yan etki olarak tanımlamak daha mantıklı olacaktır. Patates diyeti boyunca günde alınacak olan kalori miktarı 780’dir. Özellikle diyetin son gününe gelindiğinde ise bunun düştüğünü görmekteyiz. Böylelikle bir insanın normal şartlarda alması gereken kaloriden daha azını elde ettiğini görüyoruz. Elbette böyle bir durumda insanın kısa süreli baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlikle karşı karşıya kalması mümkündür. Fakat bunun sürekli olmayacağını, yakın bir zaman içerisinde vücudun alışmasıyla beraber ortadan kalkacağını ifade etmek lazım.

Diyet, özellikle 3 gün boyunca uygulanan türüyle, sadece haşlanmış patates ve yoğurt yeme mantığına dayalı bir biçimde yapılıyor. Bundan dolayı özellikle et ve tahıl grubundan bir besin alınmaması, birtakım yan etkileri de beraberinde getirmekte. Bunlardan en çok görülenleri ise  durgunluk ve halsizliktir.

Patatesin dikkat çekici bir özelliği; içinde nişastanın son derece fazla olmasıdır. Bundan dolayı glisemik indeksi oldukça yüksektir. 100 gramlık haşlanmış olan bir patatesin içeriğinde yaklaşık olarak 82 değerinde bir indeks mevcuttur. Bunun yüksek bir rakam olduğunu görmekteyiz. Hatta sebzelerle kıyaslandığı zaman son derece fazladır. Tüm bunların sonucunda patates diyeti yapacak kişilerin şeker hastalığının bulunmaması gerekmektedir. Eğer bir kişinin diyabet sorunu söz konusu ise uzmanlar onun mevcut diyeti yapmasını hiçbir şekilde önermezler.

Patates diyeti yapanların çok sağlıklı bir sonuç alabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı şeyler var. Diyet boyunca spor yapmak ya da en azından hafif olarak tabir edilen egzersizleri yerine getirmek bunlardan birisidir. Aynı zamanda diyetin sona ermesinin ardından, eski yemek alışkanlığınızı da devam ettirmemeniz şarttır. Buna uyulmadığı taktirde yaşayacağız şeyler bellidir. Son derece uygulaması zor olan bu diyetle verilmiş olan kiloların, kısa bir sürede geri alınması söz konusu olabilir. Bu yüzden beslenme konusunda yeni bir sayfa açmanız her zaman uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Patates diyeti kaç günde bir yapılır?
Patates diyeti kürü 3 gün ile 7 gün arasında yapılabilmektedir. Ancak diyet programında 45 dakikalık yürüyüş yer alırken, diyet süresinde tuz ve şeker kullanmamanız da önemlidir. Yağsız ve kaymaksız yoğurt tüketebilir, özellikle yağ, şeker ve tuzdan uzak durmanız gerekmektedir.
Patates diyeti kaç kilo verdirir?
Şok diyet olarak adlandırılan patates diyetinde, haftada 5 kilo verilmektedir. 7 gün boyunca sadece patates tüketilerek, yoğurt ve sütü tamamen yağsız olarak kullanarak, vücudunuzdaki yağların erimesini sağlayabilirsiniz. Haşlanmış patates ve yoğurt tüketerek bir haftada beş kilo verebileceğiniz diyeti 3 günde detoks olarak uygulayabilirsiniz.
3 günlük patates diyeti nasıl yapılır?
Üç günlük patates diyetinde sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta, yağsız peynir ve ekmek olmaksızın sebzelerle birlikte ilerlemeniz gerekmektedir. Günün geri kalanında öğlen ve akşam olmak üzere sadece haşlanmış patates ve yağsız yoğurt bir porsiyon yiyebilirsiniz. Hem tok hissetmenizi hem de dinç kalmanızı sağlayacak bir diyet programı olacaktır.
Patates diyetinde kahve içilir mi?
Patates diyeti sırasında gazlı içecek içilmemeli, şeker, tuz ve yağdan uzak durulmalıdır. Şok diyet olarak özellikle vücudunuzun yağ yakması için önemlidir. Sade kahve içerek, şekersiz ve sütsüz olması kaydıyla günde 2 bardak kahve içmenizin hiçbir sakıncası olmayacaktır. Kahve metabolizmayı hızlandırdığı için sindirim sisteminizi de düzenleyecektir.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.