Mantar Tedavisi | En İyi Mantar İlacı Hangisi?

25.09.2021
459
Mantar Tedavisi | En İyi Mantar İlacı Hangisi?

Mantar Tedavisi; Mantar; en sık karşılaşılan deri hastalıklarından biri olup aynı zamanda bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak da kabul edilmektedir. Vücutta bu hastalığa sebep olan nedenler de hastalık ile aynı isme sahip mikrobiyolojik mantar canlılarıdır. Mantar tedavisi ve yöntemlerine değinmeden önce bu hastalığın nasıl meydana geldiğinden ve belirtilerinden kısaca bahsedelim.

Vücudumuz içerisinde; bakteriler, mantarlar gibi canlıların bulunduğunu ve bunların belirli bir düzen içerisinde bizlerle birlikte yaşadığını biliyoruz. Herhangi bir nedenden dolayı vücudumuzdaki bu düzenin yani dengenin bozulması ile birlikte mantarlar hızla üreyebilmekte ve bu da deride bozulmalara dolayısıyla da mantar hastalığının meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca dış dünyada bulunan mantarlar; kesik, yaralanma ya da benzeri durumlar ile birlikte de vücudumuza girerek aynı durumun yaşanmasına neden olabilirler. Peki, sıkça rastlanan bu hastalık için mantar tedavisi yöntemleri nelerdir?

Cilt Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar hastalığı, ciltte herhangi bir bölümde meydana gelebilir ancak en sık karşılaşılan türleri; tırnakta, ayakta, vajinal bölgede, saçta meydana gelen mantar türleridir. Mantar tedavisi yöntemlerinden önce bu hastalığın belirtilerinden kısaca bahsedelim. Mantar rahatsızlığında sık görülen belirtiler arasında; deride kaşıntı, kızarıklık, deride pullanma ve döküntü, tahriş, deride bu tahriş ve kaşıntıya bağlı olarak gelişen su kabarcıkları yer almaktadır.

Peki, cilt mantarı tedavisi nasıl yapılmaktadır. Mantarın tedavi yöntemleri aslında, bu hastalığın görüldüğü yere göre değişmektedir. Yani vajinal bir mantar ile saç derisinde meydana gelen mantarın tedavi yöntemi aynı olmayacaktır. Bu bölgelerden bağımsız, ciltte meydana gelen mantarların tedavisi için genellikle; antifungal içerikli ilaçlar ve buna ek olarak da ciltte nemin oluşmasını engelleyici bazı çözüm önerileri sunulmaktadır. Ayrıca kaşıntıyı engellemek için de kortikosteroidler kullanılabilmektedir.

Mantar Vücutta Nasıl Yayılır?

Mantar tedavisi kadar merak edilen diğer bir konuda mantarın nasıl yayıldığıdır. Mantarın nasıl oluştuğunu yukarıda detaylı bir şekilde açıklamıştır. İşte çoğu mantar bu şekilde üremekte ve daha sonrasında kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Çünkü mantar bulaşıcı bir hastalık türüdür. Bu yüzden mantar hastalığına sahip olan bir bireyin eşyalarının kullanılması ya da bu bireye temas edilmesi durumunda mantar bulaşabilmektedir. Mantarın vücuda yayılması sebeplerindeki bir diğer etken de ortak alanların kullanımıdır. Umuma açık tuvaletler ya da spor salonları gibi yerlerde de mantarların yayılması ve bulaşması çok yüksek ve sık görülen bir durumdur.

Mantar Tedavisi; Cilt Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Mantar tedavisi yöntemlerinden önce bu hastalığın belirtilerinden bir kez daha bahsedelim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, cilt mantarı belirtileri içerisinde ön plana çıkan en önemli durum kaşıntıdır. Kaşıntı, çok rahatsız edici boyutlara ulaşana kadar artabilir ve devam edebilir. Buna ek olarak deride; kızarıklık, tahriş, döküntü, su kabarcıkları da gözlemlenebilmektedir.

Eğer cildinizde bu tür belirtiler mevcutsa o zaman vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmanızı ve tanının kesin olarak koyulmasını sağlamanızı tavsiye ederiz. Bu aşamadan sonra da sizlere verilecek olan ilaçları düzenli kullanarak, mantardan kurtulabilirsiniz.

Mantar Hastalığı Nasıl Geçer Evde?

Mantar tedavisi yöntemlerinde alternatif olarak doğal çözümlerden de yararlanılabilir. Bu çözümler de son derece etkili olabilmektedir. Evde mantar tedavisi için en etkili ve en sık tavsiye edilen yöntemler aşağıda verilmiştir.

  • Bir pamuk üzerine elma sirkesi dökerek, mantarın bulunduğu alanın üzerine sürebilir ve burayı temizleyebilirsiniz. Çünkü sirkenin asidik bir yapısı vardır ve bu da mantar, bakteri gibi canlıların üremesini engeller.
  • Bir miktar zerdeçalı, biraz su ile karıştırabilir ve cildinizde mantarın bulunduğu yere uygulayarak bekletebilirsiniz. Bu da mantar tedavisi açısından etkili bir yöntemdir.
  • Ezilmiş bir diş sarımsağı, zeytin yağı ile karıştırarak mantarın bulunduğu alana uygulayabilir ve bir süre bekletip ( 2 saat ) sonrasında da yıkayabilirsiniz. Bunu günde 2 sefer uygulamanız tavsiye edilir.

Mantar Hastalığı Tamamen Geçer mi?

Mantar tedavisi gören ve bu sorunu yaşayan kişilerde mantar hastalığına dair birçok soru işareti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tedavi sonrasında bu hastalığın tamamen iyileşip iyileşmeyeceğidir. Gereken tedaviler yapıldığında ve bu tedaviler düzenli olarak uygulandığında mantar hastalığı tamamen iyileşmektedir.

Ancak mantar hastalığı süresi iyileşme sürecinin kişiden kişiye ya da hastalığın ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişebileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden tedavi esnasında verilen reçeteleri düzenli olarak uygulamak ve bu esnada da doğal yöntemlerden yararlanmak son derece önemlidir diyebiliriz.

Mantar Tedavisi; Vajinal Fitil Mantarı Geçirir mi?

Mantar tedavisi ve yöntemlerinin, mantarın bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden vajinal mantarlarda fitil yöntemimin kullanıldığına sıklıkla rastlanmıştır. Peki, vajinal fitiller bu mantarların tedavisinde yeterince etkili mi? Evet, vajinal bölgede meydana gelen mantarların tedavisinde fitillerin son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız o zaman, sorunu kendiniz çözmekten ziyade önce mutlaka bir doktora muayene olun.

Vücut Mantarına Sirke İyi Gelir mi?

Evet, vücutta meydana gelen mantarların doğal tedavisi için elma sirkesinin oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Mantar Stresten Olur mu?

Evet, bilindiği üzere stres vücudun dengesini bozabilmektedir bu da mantar hastalığının oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Mantar hastalığı tedavi edilmezse, bu mantarlar vücudun birçok bölgesine yayılabilir ve daha rahatsız edici sorunlara yol açabilir.

İlginizi Çekebilir;


Doğal Yöntemlerle Vajinal Mantar Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Tırnak Mantarı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.