Doğal Sağlık

Covid-19 PCR Testi | Covid-19 Nasıl Bulaşır?

06.05.2021
582
Covid-19 PCR Testi | Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Covid-19 süreci boyunca pek çok kişi PCR testi terimi ile karşılaşmıştır. Bu süreçte, Covid-19 olup olmadığını anlamak için belirli bir test olmak ve bilimsel olarak kesin bir sonuç almak oldukça önemlidir. Özellikle, Covid-19 PCR testi, yurtdışına çıkışlarda pratik olması ile oldukça yaygın kullanılmaktadır. PCR testi ile virüsün giriş yolları takip edilerek, virüs tespiti yapılmaktadır. Bu noktada, Covid-19 testi yaptırmak isteyenler antikor testi, antijen testi ve PCR testlerinden bir tanesini olmak durumundadır.

Covid-19 Nasıl Bulaşmaktadır?

Covid-19 kişiler arasındaki temas yoluyla ya da öksürük ve hapşırma gibi damlacıklar aracılığı ile başkaları arasında bulaşmaktadır. Özellikle kapalı alanlarda maskeli olmayan kişiler arasında daha yaygın olarak bulaşma olasılığı görülmektedir. Dolayısıyla, Covid-19 süresince maske takmak ve kapalı ortamlarda birçok kişi ile bir arada olmak büyük bir risk taşımaktadır. Özellikle, ağız, burun ve göz gibi alanlardan virüs vücuda alınmaktadır. Virüs alındıktan sonra vücutta bazı belirtiler yaratmaktadır. Covid-19 belirtileri düşünüldüğünde, halsizlik, öksürük ve ateş gibi birçok farklı şekilde çeşitlenmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri taşıyan kişiler Covid-19 PCR testi ile kesin sonucu öğrenebilir.

Covid-19 İçin PCR Testi Neden Yapılmaktadır?

Covid-19 sürecinde, enfeksiyon tanısı yapmak amacıyla, farklı testler yapılmaktadır. Bu testlerden bir tanesi de PCR testi olarak geçmektedir. Covid-19 PCR testi sırasında ağızdan ve burundan örnek alarak, virüsün vücuttaki varlığını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Oldukça kısa bir sürede örnek alınan ve sonuçlarının da kısa sürede çıktığı bir test olması ile de çok fazla kullanılmaktadır.

Covid-19 PCR Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Covid-19 şüphesi ile tanı koyulmak amacıyla test yaptırmak isteyen kişiler PCR testi yaptırmaktadır. Bu test için öncelikle swab adında bir çubuk ile boğazın arka kısmından bir örnek alınır. Ardından ise burun deliğinden bir başka örnek alınarak testin sonucu çıkması için PCR laboratuarına gönderilir. Bu noktada, Covid-19 PCR testi kısa bir zamanda yapıldığı ve sonuçları da kısa bir süre içerisinde çıktığı için havalimanları gibi alanlarda kullanılmak için en uygun testlerden bir tanesidir.

Evde Koronavirüs hastası var, bizden numune alınacak mı?
Aile içerisinde korona virüs hastası bulunuyorsa izolasyon ekipleri evinizi ziyaret ederek ya da sizi hastaneye davet ederek PCR testi gerçekleştirmenizi isteyecektir. Hasta olan kişi ile doğrudan temaslı olduğunuz için test sonucunuz pozitif ya da negatif olsun bakılmaksızın karantina süresi boyunca karantinada kalmanız istenir.
İzolasyon/karantina sürecinde iken sınava (mülakat vb.) girebilir miyim?
İzolasyon ve karantina sürecinde iken eğer girmeniz gereken bir sınav ya da mülakat bulunuyor ise var olan tarihte bu etkinliğinize dahil olabilirsiniz. Ancak bu etkinlik boyunca devamlı olarak maskenizin takılı olduğuna özen göstermelisiniz. Ayrıca sınava ya da mülakata girmeden önce korona virüs hastası ya da temaslısı olduğunuzu sınav görevlilerine belirtmelisiniz.
Karantina sürecinde ev veya apartmanı nasıl dezenfekte etmeliyiz?
Karantina sürecinde hem yayılımın hızını azaltmak hem de tekrar virüse kapılmamak için apartman ve evinizi dezenfekte etmeniz gerekir. Dezenfekte işlemi için en uygun ürün çamaşır suyudur. 10 litre suya 1 su bardağı çamaşır suyu eklemeniz ve bununla tüm yüzeyleri temizlemeniz yeterlidir. Kıyafet ve kumaş eşyaları ise 60 ila 90 derece arasında normal deterjan ile makinede yıkamalısınız.
Koronavirüs hastasıyım evde nelere dikkat etmeliyim?
Eğer evde sizinle beraber yaşayan başka bireyler de bulunuyor ise bu kişilerden ayrı başka bir odada karantina içerisinde olmanız gerekir. Bol su tüketmeye, ilaçlarınızı vaktinde almaya ve sürekli olarak tıbbi maske takmaya özen göstermelisiniz. Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ev içerisinde bulunan ortak kullanım alanları sık sık dezenfekte edilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Karantina Süresi

Covid-19 Negatif Ne Demek

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkıyor

Covid-19 Şeker Hastası Kaç Günde İyileşir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.