Covid-19 Testi Nasıl Yapılır | Hastaneler COVID-19 Testi Yapıyor Mu?

09.05.2021
484
Covid-19 Testi Nasıl Yapılır | Hastaneler COVID-19 Testi Yapıyor Mu?

Covid-19 testi, Covid-19 virüsü tespit edilmesi amacı ile yapılan bir testtir. Bu test, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün yayılma hızını önlemek ve olası ölüm sonuçlarını ilaçlar ve müdahaleler ile daha aza indirgemek amacı ile yapılmaktadır. Özellikle, Covid-29 semptomları gösteren bir kişinin bu testi yaptırması ve gerekli olduğunda izole olarak evde ya da hastanelerde bulundurulması gerekmektedir. Böylelikle virüsün yayılması ve daha fazla insanı etkisi altına alınması önlenmiş olmaktadır. Bu noktada, en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Covid-19 testi nasıl yapılır şeklindedir.

Covid-19 Testi Ne Amaçla ve Kimler İçin Uygulanmaktadır?

Covid-19 süreci boyunca, Covid-19 testi yaptırmak hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Pek çok kişi bu test ile karşı karşıya gelerek, testi yaptırırken pek çok kişi de bu testi yaptırmak için beklemektedir. Bu noktada, Covid-19 testi genellikle Covid-19 semptomları gösteren kişilerin Covid-19 virüsü olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Aynı zamanda, daha önce Covid-19 testi pozitif çıkmış biri ile temas halinde olması durumunda yapılmaktadır. Diğer yandan ülke dışına çıkacak kişilerde gideceği ülkeye bağlı olarak Covid-19 testi yaptırmak durumundadır. Peki, bu Covid-19 testi nasıl yapılır?

Covid-19 Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Covid-19 testi ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi Covid-19 testi nasıl yapılır yönündedir. Covid-19 testi ilk aşamada burundan ve ağızdan bir çubuk yolu ile örnek alınması sonucunda laboratuara gönderilme şeklinde bir sıralamaya sahiptir. Bu noktada, kişiler, Covid-19 semptomları gösterdiğinde en yakın sağlık kuruluşunda testini yaptırarak, sonucu öğrenmelidir. Özellikle, Covid-19 virüs taşıyan bir kişi ile temaslı ise bu işlem gereklidir.

Covid-19 Test Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Covid-19 testi nasıl yapılır konusu sonucunda Covid-19 yaptıran kişiler, test sonucunu öğrenmek için testin yapıldığı kuruma bağlı olarak 2 ya da 3 gün arasında beklemektedir. Bu bekleme, süresi bazı kurumlarda 1 güne hatta saatler içinde bile belli olabilmektedir. Sonuçlar, ise genellikle E-Nabız üzerinden ya da test yapılan kurum aranarak TC kimlik numarası ile elde edilebilmektedir.

Covid 19 testi nasıl uygulanır?
PCR testi en sık uygulanan seçenekler arasındadır. Sürüntü yolu ile uygulanmaktadır. Uzun çubuklar ile burnunuz ve ağzınızdan numune alınmaktadır. Özellikle burundan sürüntü alınırken kişilerin bir nebze zorlandıkları da görülmektedir. Bu sürüntü testlerinin yanı sıra gerekli görülürse ciğer filmi de çekilmektedir. Ciğer filmi kapsamında bir kristalleşme görülürse bu durum Covid 19 a işaret etmektedir.
COVID-19 nasıl bulaşır?
Solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu nedenle kapalı ortamlarda bulunmamak ve maske kullanmak büyük önem arz etmektedir. Maske sayesinde solunum yolu ile gelecek hastalıkları engellerken sizin taşıdığınız mikropları da diğer kişilere aktarma konusunda engelleme söz konusu olacaktır. Bulaşın el ile göze temas etmeniz durumunda da meydana gelebileceği belirtilmelidir. Özellikle kirli el ile göz dokunmak bulaşa neden olabilir.
COVID-19 belirtileri neler?
En temel belirtilerin başında eklem ağrıları gelmektedir. Klasik gribal enfeksiyondan çok daha şiddetli bir eklem ağrısının meydana geldiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin bir diğer versiyonu da tat ve koku kaybıdır. Tat ve koku kaybının hastalığı atlatmanızın sonrasında bir iki hafta içerisinde düzelmesi beklenmektedir. Kuru öksürük ve yüksek ateş de sıklıkla sorun yaratan belirtiler arasındadır.
Koronavirüs kuluçka süresi kaç gün?
Mikrobun vücuda girmesinin sonrasında ortalama 5 gün içerisinde hastalık belirtilerinin ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Hastalığın belirtilerinin varyantlarda çok daha hızlı ortaya çıktığı ve vücudu hızlı bir biçimde güçsüz düşürdüğü de eklenmelidir. Bu nedenle aşının önemi uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Aşı sayesinde en azından eğitim hayatının devam etmesi mümkün kılınmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 PCR Testi

Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkıyor

Covid-19 Antikor Testi

Covid-19 Negatif Ne Demek

Covid-19 Yeni Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.