Covid-19 Antikor Testi | Covid-19 Antikor Testi Süresi Nedir?

04.05.2021
488
Covid-19 Antikor Testi | Covid-19 Antikor Testi Süresi Nedir?

Dünyanın önüne geçmek için mücadele ettiği Covid-19 salgınına dair çeşitli testlere başvuruluyor. Özellikle de Covid-19 antikor testi bunlar arasında başı çekiyor. Nitekim hastalığa yakalananların bazıları herhangi bir belirti ile karşı karşıya kalmıyor. Hal böyle olunca koronavirüs olup olmadığını öğrenmek isteyenler antikor testlerine başvuruyor.

Covid-19 Antikor Testi Süresi Nedir?

Antikor testi yukarıda da belirttiğimiz üzere virüsü atlatıp atlatmadığını öğrenmek isteyenlerin tercihi halindedir. Bunun için kendini virüsü atlatmış gibi düşünenlerin teste başvurmaları daha doğru olacaktır. Çünkü Corana virüs antikor testi adına en önemli zaman:

  • Tamamen iyileştiğini düşünenlerin başvurması gerekir.
  • Teste uygunluk sağlık kuruluşları tarafından değerlendirmeye alınır.

Aynı zamanda teste olan yoğun ilgiden kaynaklı mevcudiyette dikkate alınmalıdır. Sağlık kuruluşları ellerinde bulunup bulunmadığı belirtir veya teste uygun zamanı belirtir. Tüm bu detaylara karşı teste başvurmak ve sonuçları değerlendirmek sizin elinizde.

Covid-19 Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs geçiren veya geçirmeyen herkes antikor testlerine başvurabilir. Bu yolla virüsü karşı bağışıklığı değerlendirmeniz mümkün hale gelir. Nitekim Corona antikor testi bağışıklığa dair bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Teste dair çoğu zaman parmaktan alınan küçük bir kan damlası yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra koldan alınan kan örneklerine de başvurulabilir. Kan örneklerinin laboratuvar şartları altında değerlendirilmesine dikkat edilir. Bu şekilde kan örneği alınan kişinin antikora sahip olup olmadığı netlik kazanır.

Covid-19 Antikor Testi Sonuçları

Covid-19 antikor testi zamanı önem arz ediyor. Şöyle ki enfeksiyon geçiren kişilerin en az 1 hafta – 10 gün kadar beklemeleri gerekir. Vücudun antikor üretmesi en az 1 en fazla ise 3 hafta sürebilir. Bunun üzerine teste başvuranlar:

  • ‘Pozitif’ test sonucu ile antikorlu olduğunu anlar.
  • Bağışıklık seviyesi yüksek olarak kabul edilir.

Nitekim antikor ve bağışıklık seviyesinin koronavirüse karşı etkileri halen araştırma aşamasında. Bilimsel araştırmaların tamamlanması bekleniyor. Çünkü antikor testi ‘pozitif’ olan kişiler de zaman zaman virüse yakalanabiliyor. Ancak elde edilen verilere göre antikor seviyesi yüksek ise hastalığın etkileri minimum seviyede kalabilir. Daha az etki ile atlatmanız mümkün olabilir.

COVID-19'un aşısı var mıdır?
Covid-19 ile mücadelede çeşitli türlerde aşı geliştirilmiştir. Bu aşıların hepsi vücut içerisinde kendi güvenlik sisteminin oluşturulması için üretilmiştir. Günümüzde en güncel olarak kullanılan aşılar; canlı atenüe aşıları, viral vektör aşılar, mRNA ve DNA aşıları, protein bazlı aşılar ve inaktif aşılardır. Bu aşıların her birinin geliştirilme teknolojisi farklıdır.
COVID-19dan korunmak için neler yapılmalıdır?
Covid-19’dan korunmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu ellerinin temiz olmasıdır. Özellikle toplu kullanılan alanlarda eşyalara dokunduktan sonra ya da dışarıdan eve gelince ellerin 20 saniye özenli olarak yıkanması gerekir. Bunun yanında kapalı alanlardan uzak durmalı, eğer bu ortamlarda bulunursanız mutlaka maske kullanmalı ve diğer kişiler ile aranızda 1,5 – 2 metre boşluk bırakmalısınız.
Kargo ile gelen paket veya ürünlerden COVID-19 bulaşma riski var mıdır?
Koronavirüs yaşamak olarak canlı hücrelere ihtiyaç duyar. Virüs doğrudan temas halinde bulunulmaması durumunda bulaşıcılığını ve etkisini büyük oranda kaybeder. Kargo gibi cansız maddelerin üzerinde de virüsün yaşaması için uygun ortam bulunmaz. Bu nedenle kargolardan size virüs bulaşma ihtimali gibi bir durum yoktur. Dünya sağlık örgütü de bu konuya ilişkin bir kısıtlama belirtmemiştir.
Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19'a yakalanmayı önler mi?
Tuzlu su tedavisi doğrudan tıbbi olmayan, evde uygulanan geleneksel yöntemlerden biridir. Bu yöntem genellikle diş ağrısı, bademcik ağrısı ve iltihaplanması durumlarında uygulanan rahatlatıcı bir işlemdir. Tek başına kullanıldığında tedavi oluşturmaz. Koronavirüs bir virüsten kaynaklı hastalık oluşturduğu için burnu tuzlu su ile yıkamak korona virüsten etkilenmenize engel olamaz.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Geçirdikten Sonra

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Covid-19 Hafif Geçirme Belirtileri

Covid-19 PCR Testi

Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkıyor

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.