Covid-19 Geçirdikten Sonra | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

20.05.2021
470
Covid-19 Geçirdikten Sonra | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

Koronavirüs yeni varyantları ile halk arasında dolaşımını devam ettiriyor. Sosyal mesafenin oluşmaması yeni mutasyonların kişiden kişiye ulaşmasına etki ediyor. Bu ulaşım neticesinde covid-19 geçirenler:

  • Yüksek ateş ve eklem ağrısı gibi şikayetleri dile getirir.
  • Yapılan testler üzerine koronavirüslü olanlar tespit edilir ve iyileşme sürecine geçilir.

Covid-19 geçirdikten sonra da rahat bir nefes almak mümkün değil. Çünkü geçiren kişilerin tekrardan virüse yakalanma ihtimalleri bulunuyor.

Covid-19 Sonrası Bağışıklık Sistemi

Covid-19 geçirdikten sonra antikor testine başvurulabilir. Kan örnekleri ile değerlendirilen antikor testi neticesinde bağışıklık sistemi ele alınır. Öyle ki virüse karşı vücudun bağışıklığını öğrenmek isteyenler bu yönde tercihini yapabilir.

Covid-19 antikor testinden sonra bağışıklığı güçlü yani virüse karşı dayanıklı olanların da dikkatli davranmaları gerekir. Özellikle de sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarının hiçe sayılmaması istenir. Çünkü ihtimali düşükte olsa virüse tekrardan yakalanmaları olası durumlar arasındadır.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Antikor Süresi Nedir?

Covid-19 geçirdikten sonra oluşan antikorların koruma süresi de dikkate alınıyor. Bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Korumaya dair:

  • Hafif bir şekilde virüsü atlatanlarda 3 ay olarak gözlemlenir.
  • Bazılarında ise bu süre 6 ile 8 ay arasında değişiklik gösterebilir.

Antikor seviyesine etki eden birkaç husus bulunuyor. Kişinin yaşı, bağışıklık sistemi ve de virüsün varyantlarına göre seviye değişir. Neticesinde 3 ile 8 ay arasında antikora karşı bağışıklık sağlanır. Bağışıklık sistemi için sadece antikora başvurulmaz bunun yanı sıra ek takviyelere de yer verilebilir.

Covid-19 Geçirdikten Sonra; Covid-19 Hasarları Nelerdir?

Virüsü atlatanların dikkate aldığı bir diğer husus hasarlar oluyor. Virüsün vücutta bıraktığı hasarlar merak konusu haline gelmiştir. Özellikle de akciğerlere etkili olduğu için:

  • Tomografi sonuçlarına göre ilaç takviyelerine yer verilir.
  • Akciğer kadar kalp ile böbrek hasarı da ele alınır.

Covid-19 geçirdikten sonra oluşan hasarlar daha çok yoğun bir şekilde virüsü atlatanlarda ortaya çıkıyor. Hastane ortamında geçirilen hastalığa dair önlemler alınıyor. Olası hasarlar için de ilaç takviyelerine geçiliyor. Halen tıbbi olarak araştırmalar devam ediyor ve hastalığı atlatanlara yeni önlemler paylaşılıyor.

Covid-19 Belirtileri Neler?

Covid-19 denilince ilk akla gelen yüksek ateş oluyor. Virüsü kapan kişilerde birkaç gün boyunca yüksek ateş ortaya çıkar. Buna ek sık sık kuru öksürük şikayetlerine yer verilir. Aynı zamanda kas ve eklem ağrılarına rastlanır. Yaygın olarak sırttan başlayan ağrı dayanılmaz hale gelebilir ve yapılan testler neticesinde tanı konulabilir.

Covid-19 Geçirdikten Sonra Kaç Günde İyileşir?

Kişiden kişiye farklı belirtilerin ortaya çıktığı görülür. Tekrardan covid-19 virüsünü vücutta atma süresi de kişiden kişiye değişir. Yaygın olarak karantinalarda 14 güne değinilir ve çoğu kişinin 14 gün içerisinde normal yaşantısına döndüğü görülür. Ancak bazılarında bu sürenin 14 günden daha uzun olduğu açık durumda.

Covid-19 Nasıl Geçer?

İzole olmak ve virüse karşı önerilen ilaçları temin etmek faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra kişinin yeme – içme alışkanlıklarını ihmal etmemesi gerekir. Aksine bu dönemde C vitamini ağırlıklı olarak beslenmeye yön verilmelidir. Ardından bolca sıvı tüketilmesi ve dinlenilmesi de sürecin hızlanmasını mümkün kılar.

Covid-19 Etkileri Nelerdir?

Semptomlar kişiden kişiye değişse de yaygın olarak ateş ile öksürük ortaya çıkar. Bunun yanı sıra boğaz ağrısı ve ishal şikayetlerine bağlı olarak teste başvurulması gerekir. Ardından şiddetli baş ağrısını da etkileri arasında gösterebilirsiniz. Çoğu kişiden oluşan hem tat hem de koku alma kaybının da olmazsa olmaz etkiler arasında olduğu görülüyor.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Antikor Testi

En İyi Zayıflama Çayı Yorumları

Covid-19 Kuluçka Süresi

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Covid-19 Evreleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.