Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Sindirim Problemleri | Bebeklerin Sindirim Sistemi Ne Zaman Düzelir?

16.09.2022
274
Prematüre Bebeklerde Sindirim Problemleri | Bebeklerin Sindirim Sistemi Ne Zaman Düzelir?

Prematüre bebekler hayata erken başlasalar da ne yazık ki bu onlara bir avantajdan çok dezavantaj sağlamaktadır. Çünkü normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde dahi ilk 28 gün içerisinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. İşte bu durumda genellikle prematüre bebeklerde bu sorunların daha yoğun ve daha sık yaşandığı görülmektedir. Ayrıca rahatsızlık riski, doğum süresi ne kadar erken ise o kadar fazla olabiliyor. İşte bu yüzden merak edenler için prematüre bebeklerde sindirim problemleri başta olmak üzere tüm sorunları ele almak istedik…

Prematüre Bebeklerde Hangi Sindirim Sorunları Yaşanır?

Bir bebeğin sağlıklı bir şekilde hayata gözlerini açabilmesi için anne karnındaki gelişim süreci çok önemlidir. Bu konuda anneye düşen büyük sorumluluklar olduğu gibi anne adaylarının elinde olmayan bazı durumlar da vardır. İşte o noktada da erken doğum sonrasında bebeklerin yaşayabilme ihtimali bulunan sorunlar konusunda daha fazla hassas olunması ve bakımlarının iyi yapılması önemlidir. Yani doğum sonrasında anne ve babalara yine çok fazla sorumluluk, özen düşüyor diyebiliriz. Peki, prematüre bebeklerde sindirim problemleri hangi yönlerden kendisini gösteriyor?

Yeni doğan bebeklerde sindirim sistemine bağlı rahatsızlıkların oluşmasındaki en önemli etken gelişim süreci ile alakalıdır. Anne karnında yaşanan bazı sorunlar, prematüre doğumlar ya da bebeklerin yine doğumdan evvel beslenmeyi göbek bağı ile sağlaması, sindirim sistemlerini pek kullanmamalarına neden olur. Bu durumda ortaya; reflü, bağırsak delinmesi, bağırsak şişkinliği, buralardaki tıkanıklıklar, yemek borusundaki tıkanıklıklar ve bunun gibi sorunlar çıkar.

Prematüre Bebeklerde Sindirim Sorunu Belirtileri

Prematüre bebeklerde sindirim problemleri yukarıda belirttiğimiz hastalıklar dahilinde ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu sorunlar sadece erken doğanlarda değil normal doğum ile hayata gelen bebeklerde de sıklıkla görülebilir. Ancak tabi ki doğum süresi ne kadar erken olursa gelişim o kadar eksik kalacağı için en çok sorun ve risk prematüre bebeklerde ortaya çıkar. Peki, sindirim rahatsızlığı yaşayan bebeklerde bu sorunun belirtileri nasıl ortaya çıkar?

 • Eğer soluk borusunda tıkanıklık varsa o zaman bebek yutkunurken dahi sorun yaşayabilir.
 • Ağzından sürekli olarak tükürük sıvısı gelmeye başlar.
 • Beslenme anında nefessiz kalmaya hatta morarmaya ve kusmaya başlayabilir.
 • Genellikle bağırsak tıkanıklıklarında da aynı belirtilerin yaşandığı görülmüştür.
 • Delinme durumlarında ise midede şişkinlik, karında ağrı hissi, sürekli kusma hali, yüksek ateş gibi sorunlar olabilir.
 • Tüm bunlara oranla çok daha hafif kalan reflünün belirtileri arasında da ilk sırada iştahsızlık yer alır.
 • Anne sütünü emdikten sonra kusma, memeyi reddetme, beslenirken huzursuzluk ve yemek sonrası gövde ile başı yay gibi gergin tutma durumları reflünün önemli belirtilerindendir.

Prematüre bebeklerde bu gibi sorunlara neden olan durumlar neler? Merak edenler için bir de bunlardan söz edelim…

Prematüre Bebeklerdeki Sindirim Sorunlarının Nedenleri

Prematüre bebeklerde sindirim problemleri doğum esnasında ortaya çıkabileceği gibi doğumdan sonra da meydana gelebilir. Ayrıca hem bu duruma hem de hamilelik esnasındaki faktörlere bağlı olarak bebeklerde sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Peki, bu hastalıkların meydana gelmesine hangi durumlar neden oluyor?

 • Bu sorunların en başında sizlerin de tahmin edebileceği üzere erken yani prematüre doğumlar geliyor.
 • Gelişimini tamamlayamamış bu bebeklerde ne yazık ki sindirim sorunlarına çok sık rastlanabilmektedir.
 • Annenin rahatsızlıkları, sık doğum yapılması ya da son doğum arkasından 6 aydan kısa bir sürede yeniden hamile kalınması gibi durumlar da bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Annenin oldukça stresli, huzursuz bir hamilelik süreci yaşaması;
 • Alkol, uyuşturucu, sigara gibi zararlı maddeler kullanması;

Gibi faktörlerin her biri hem bu sorunlara hem de farklı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bebeklerdeki Sindirim Hastalıklarının Tedavisi

Prematüre bebeklerde sindirim problemleri gerekli muayene ve tetkiklerin sonrasında isimlendirilmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemi hastalığa, boyutuna ve fizyolojik özelliklere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak önce gözlem sonra ilaç tedavisi ve son olarak da cerrahi yöntemler devreye girmektedir diyebiliriz.

S.S.S

Bebeklerin Sindirim Sistemleri Ne Zaman Düzelir?

Anne karnında çok etkin bir şekilde kullanılmadığı için bebeklerin sindirim sorunları doğumlarından 3 ay sonra düzene girebilmektedir.

Bebeklerin Bağırsakları Ne Çalıştırır?

Bebeklerdeki basit düzeydeki hazımsızlıklar için genel olarak bol su ve lifli gıda tüketimi önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

https://www.dogalsaglik.com/ceviz-yapragi-ile-sac-bakimi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.