Kanal Tedavisi Fiyatları | 2022 Kanal Tedavisi Kaç TL?

27.08.2021
555
Kanal Tedavisi Fiyatları | 2022 Kanal Tedavisi Kaç TL?

Kanal Tedavisi Fiyatları; Ülkemizde yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu en az bir kez kanal tedavisi görmüştür desek yanlış olmaz. Çünkü ağız ve diş sağlığının en önemli ve en sık yapılan tedavilerinden biri hiç şüphesiz kanal tedavisidir. Kanal tedavisi fiyatları ve bunların tutarlarına geçmeden önce ilk olarak bu tedavinin neden ve nasıl uygulandığından kısaca bahsedelim.

Kanal tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle dişin; çürümesi ya da enfekte olmuş olması gerekmektedir. Böyle bir sorun mevcut olduğunda kanal tedavisi ile diş kurtarılmaya yani onarılmaya çalışılır. Anal tedavisinde dişin sert dokusunun içerisinde yer alan kök kanalındaki pulpa adı verilen yumuşak doku ile diş siniri çıkarılır ve daha sonrasında da dişin içi temizlenir. Bunu yapmak için açılan boşluk da temizleme işleminin ardından doldurulur.

Çürükler zaman içerisinde diş sinilerinin de iltihaplanmasına neden olur ve bu yüzden kişi şiddetli ağrılar çeker hatta bu durum diş kayıplarına dahi neden olabilir.

Peki, önemli ve gerekli tedavi için belirlenen fiyatlar yani kanal tedavisi fiyatları ne kadar?

Kanal Tedavisi Kaç TL 2021?

Kanal tedavisi fiyatları genel anlamda hemen hemen aynı tutarlarda belirleniyor gibi gözükse de özel muayenelerde bu fiyatlarda farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bu farklılıklar şehirden şehre, hatta ilçeden ilçeye göre dahi değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; İstanbul ile Eskişehir illeri arasındaki özel muayene ve tedavi ücretleri arasında farklılıklar görülebilmektedir. Bu bağlamda 2021 kanal tedavisi fiyatları ve bunların tutarlarını merak edenler için şöyle bir açıklama yapabiliriz:

Eğer tek köklü bir diş için kanal tedavisi uygulanacaksa o zaman bunun fiyat aralığı 100 ila 1500 TL arasında olabilmektedir. Fakat tedavi biraz daha ileri düzey ise o zaman fiyat aralığında da buna göre değişmeler olabiliyor. Bunun için de yaklaşık olarak 2000 TL ila 3000 TL’lik bir ücret tutarından söz edebiliriz.

Kanal Tedavisi Kaç TL 2020?

Kanal tedavisi fiyatları 2021 yılı için üstte belirtildiği rakamlara ulaşmıştı. Piyasaya göre şekillenen ücretler hemen hemen her sene değişkenlik göstermekte ve ilerleyen zamanlarda da genelde artış göstermektedir. Bu bağlamda 2020 kanal tedavisi fiyatlarına bakacak olursak, ücretlerin 2021 yılı göre daha düşük olduğunu gözlemlemekteyiz.

2020 yılı için belirlenen kanal tedavisi fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Dolgusuz ve Tek Köklü Dişler İçin Kanal Tedavisi: 305 TL (KDV dahil )
  • Dolgusuz Çift Kanal Yani 2 Kök Kanal Tedavisi: 535 TL ( KDV dahil )
  • Dolgusuz 3 Kanal Tedavisi: 710 TL (KDV Dahil )

Özel Diş Muayenesi Ne Kadar?

Devlet hastaneleri ve özel hastaneler arasındaki hizmet farkından kaynaklı olarak pek çok kişi özel muayenehanelerde tedavi görmek niyeti içerisindedirler. Ancak bilindiği üzere ülkemizde her alanda her yıl fazlası ile kendisini belli eden fiyatlar, sağlık sektörü için de geçerli olmakta ve bu yüzden ortaya her yıl değişen fahiş ücretler çıkabilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda herhangi bir problemi olan ve tedavi almak isteyen kişiler de çoğu zaman özel muayenehaneleri tercih etmektedir. Bu bağlamda da akıllara özel diş muayenesi fiyatları gelmektedir.

Özel diş muayenesi için geçerli olan muayene ücreti: 80 TL olarak belirlenmiş ama bu fiyatta yakın zamanda güncellemeler yani bir artış durumu söz konusu olacaktır.

Dolgu Kaç TL 2021

Kanal tedavisi fiyatları konusundan sonra dolgu ücretleri de merak edilmektedir diyebiliriz. Dolgu da tıpkı kanal tedavisi gibi ağız ve diş sağlığında en sık kullanılan tedavi türlerinden biridir. Bu tedavi için belirlenen fiyatlar da her sene düzenli olarak değişmektedir. Bu yüzden 2021 yılı dolgu fiyatları tutarlarına bakacak olursak bu ücretin dişin büyüklüğü ve seçilen dolgu malzemesinin türüne göre farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.

Diş Kanal Tedavisi SGK Karşılıyor mu?

Kanal tedavisi fiyatları ve diğer tedavilerdeki fiyatların tutarı her geçen sene yükselmeye devam ederken, hastalar bu tür tedavileri SGK’ nın karşılayıp karşılamayacağını merak etmektedir. SGK kanal tedavisi karşılama durumu için genel anlamda şöyle bir açıklama yapılabilir. Kanal tedaviler, SGK’nın anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluşlarda yaptırıldığı takdirde, karşılanan masraflar arasına dahildir.

Diş Çektirmek Acı Verir mi?

Bazen bazı durumlarda dişin çekilmesine gerek duyulmaktadır. Fakat bilindiği üzere halkımızdaki çoğu kişide dişçi fobisi bulunmaktadır. Bu yüzden de diş çektirme gibi bir işlemde dahi acının hissedilip hissedilmeyeceği sorulmaktadır. Diş çektirme işlemlerinde lokal anestezi uygulanmaktadır ve buna ek olarak günümüzdeki teknolojilerin yardımıyla da bu işlemdeki acı duyumu minimuma indirilmektedir diyebiliriz.

Hangi Çürüklere Dolgu Yapılmaz?

Diş çürüğü dolgu işlemi bu tür problemlerden en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yüzden de hemen hemen her çürük dişe dolgu yapılabileceği de belirtilmektedir. Dolgu her çürük dişe yapılabilir denilse de eğer çürük, dişin derinlere kadar ilerlemiş ise o zaman ilk olarak kanal tedavisi uygulanması ve daha sonrasında dolgu işlemine geçilmelidir.

Kanal tedavisi fiyatları yukarıdaki maddelerde verilmiştir.

Diş Çekme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş çekme daha doğrusu diş çektirme işlemi yaklaşık 15 ila 20 dk arası sürmektedir.

Kırık Diş Çekimi Zor mu?

Hayır, kırık dişe de lokal anestezi uygulandığı için bu işlemde herhangi bir acı hissetmiyorsunuz diyebiliriz.

Kökü Sağlam Olan Diş Çekilir mi?

Eğer bunu gerektiren bir ağız problemi varsa evet kökü sağlam olan diş çekilebilir.

İlginizi Çekebilir;

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.