Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı | Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

13.09.2021
461
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı | Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı; Dişin alt bölümünde bulunan sinirler, çürüme ve iltihap durumlarında apse yaparak, kök kanalının ağrıya neden olmasına neden olur. Kanal tedavisi uygulaması, kök kanallarındaki sinirlerin öldürülmesi ve iltihabın temizlenmesini kapsar. Kanal tedavisi sonrası ağrı görülmesi hafif düzeyde beklenmektedir. Ancak hasta aynı şiddette ağrı yaşıyorsa, mutlaka uzmana görünmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Yaşanır?

Kanal tedavisi, lokal anestezi uygulamasıyla yapılan ve diş üstündeki baskının azalması için alt bölümde bulunan çürüğün alınması, iltihabın temizlenmesi ve sinirlerin öldürülmesidir. Hasta bu sırada ağrı ve acı hissetmesin diye diş eti ve yanak içinden uyuşturucu yapılmaktadır. Daha sonra uyuşukluk etkisi geçtiğinde, ağrı görülebilir.

Ağır nedenleri, dişin iç kısmının kemik üzerinden tedavisi edilmesi ve kemiğe yaklaştıkça tahrişin de artmasından kaynaklanabilir. Aynı zamanda kanal tedavisi sonrası ağrı, yanlış yapılan uygulamalardan da kaynaklanabilmektedir. Zonklama ve kanama durumlarında mutlaka doktora gidilmesi ve kanal tedavisinin neden ağrı yaptığı incelenmelidir. Kist durumlarında da ağrı ve şişme gözlemlenebilmektedir.

Yanlış Uygulanan Kanal Tedavisi Nasıl Anlaşılır?

Yanlış uygulanan kanal tedavisinde, hastanın diş eti kanaması, dişte zonklama ve aşırı hassasiyetle birlikte şiddetli ağrı oluşmaktadır. Kanal tedavisi sonrası ağrı, dişin çürük olduğu ağrıyla aynı semptomları gösteriyor, dişte ve yanakta şişme görülüyorsa, kanal tedavisinin yanlış yapıldığı düşünülebilir.

Başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılır; başarısız kanal tedavisi uygulamasında, özellikle diş kanallarında tam temizleme yapılmaması ve hastanın dişinde kist oluşmasına neden olacak durumların olması söz konusudur. Diş etinde şişme, dişin aşırı ağrıması ve kanal tedavisi yapılan dişin kanaması durumlarında, başarısız bir kanal tedavisi uygulaması olduğu görülür. Yanlış kanal açılması ve derin kanal açılması durumlarında da dişin hava almasından kaynaklanan ağrı olabilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Kanal tedavisi sonrası ağrı, hasta tedaviden hemen sonra uyuşukluk geçtiğinde başlayabilmektedir. En fazla 2 gün hafif ağrı olması normaldir. Ancak hastanın zaman içinde diş ağrısının artması, baskı ve soğuk- sıcak içeceklerde şiddetlenmesi durumlarında, diş ağrısının görülmesi normal semptomlar değildir.

Kanal tedavisinden sonra dişin en fazla iki gün hafif ağrı ile seyir etmesi gayet normaldir. Hastanın beklemesi ve uzmanın tavsiyelerine uyması da ağrının artması noktasında farklılıklar gösterecektir. Kanal tedavisi sonrası ağrı hafifletmek için diş etine karanfil ezilip koyulabilir, gargara yapılarak bölge temiz tutulabilir. Bunun dışında dişle oynanmalı ve çene ile sürekli baskı yapılmamalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Fırçalama

Kanal tedavisi sonrası, dişlerinizin 2 saat dinlenmesi ve yemek tüketilmemesi tavsiye edilir. İlk iki saat, sigara, yemek ve gazlı içeceklerden uzak durarak ılık su ara ara tüketebilirsiniz. Dişinizi fırçalamak için de 2 ile 3 saat beklemeniz ve mümkün olduğunca tedavi edilen dişe baskı uygulamadan yumuşak dokunuşlarla fırçalamanız tavsiye edilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı, şişme ve kanamayla birlikte oluyorsa, dişinizi fırçalamadan ağrıyı hafifletmek için gargara kullanabilirsiniz. Kanal tedavisi sonrasında dişinizde kırılma olması durumunda da iç alanın hava almasından kaynaklanan ağrı olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka, şiddetli ağrı yaşıyorsanız diş hekimine giderek süreç hakkında bilgilendirme yapmanız önerilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Zonklama Nedenleri

Kanal tedavisi sonrası zonklama yaşamak özellikle büyük hasar görmüş dişlerde normaldir. Ancak hafif bir tedaviden sonra bunu yaşıyorsanız, yanlış kanal tedavisi görmüş olabilir, diş etinizin ve sinirlerinizin zarar görmesine neden olmuş bir hekim tarafından tedavi edilmiş olabilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası ağrı ve zonklama durumunun yaşanmasından kaynaklanan şiddetli kanama yanlış kanal açılması, sinirlerin tam alınmamasından dolayı olabilir. Diş etinizin beyaz ve kırmızı görünümü, iltihaplı dişin tedavi edilmesi ve iltihaplı olduğu için de ağrının şiddetlendiğini göstermektedir. Antibiyotik kullanımına devam ettikten sonra kanal tedavisi yapılması sonrasında önlem almak içinde antibiyotik kullanılması uzman tarafından önerilebilmektedir.

Süt Dişi Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nedenleri

Süt dişi köklü dişlerimizden biri olarak , sinir bağlantıları ve çürük oranı da göz önünde bulundurularak tedavi edilmektedir. Süt dişi kanal tedavisi sonrası ağrı olması normaldir. Ağrının şiddetlenmesi, kanama olması ve şişmesi durumlarında mutlaka uzmana görünmeniz gerekir. Diş üstüne baskı yaptığınızda ve diş etinizin fırçalama sonrası aşırı kanaması durumlarında da dişinizde iltihap olduğu düşünülmelidir.

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama; kanal tedavisi sonrasında diş kanalları hassaslaşır ve iki gün dişinize baskı uyguladığınızda hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Kanal tedavisi için kullanacağınız ilaçlar uzman tarafından verilmeli, ada çayı ile gargara yaparak da dişin steril tutulmasına özen gösterilmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Neden Şişer?

İltihaplı dişin antibiyotikle tedavi edilmemesi veya kanalların tam temizlenmemesi durumundan kaynaklı diş şişebilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Şiddetli Ağrı Neden Olur?

Şiddetli ağrı kanal tedavisi sonrası az görülen bir durumdur. Hastanın dişi iltihaplıysa, kanal tedavisi sonrası uyuşma geçince birkaç saat şiddetli ağrı görülebilir.

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Evde karanfil basabilir ya da dişinizi hafif fırçalayarak çürük olan bölgeyi steril tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Kanal Tedavisi Sonrası

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

Kanal Tedavisi

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.