Prematüre Bebeklerde Taşikardi | Bebeklerde Taşikardi Neden Olur?

06.10.2022
331
Prematüre Bebeklerde Taşikardi | Bebeklerde Taşikardi Neden Olur?

Zamanından önce (prematüre) doğan bebeklerde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Solunumda, görmede, duymada sorunlar yaşayan bebeklerde, ergenlik dönemine kadar daha tehlikeli rahatsızlıklar da oluşabiliyor. Bu sorunlarda biri olan taşikardi, bebekleri olumsuz etkiliyor. Prematüre bebeklerde taşikardi nasıl tedavi edilir, nasıl anlaşılır konusunda tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Prematüre doğan bebeklerde taşikardi ya da anormal derecede yüksek kalp hızı gelişme riski yüksektir. Prematüre bebeklerin kalp atış hızlarını düşürmek için, bazı tedavi yolları vardır ve erken teşhis edilmesi önemlidir.

Bebeklerde Taşikardi Neden Oluşur?

Prematüre bebekler, 37 haftalık hamilelikten önce doğar ve kalpleri düzenli, sürekli aktivitenin zorluğunu kaldıracak kadar gelişmemiştir. Prematüre bebeklerde kalp kasları tam olarak gelişmediği için, taşikardi gelişme riski daha yüksektir.

Kalp; bebeğin vücuduna kan ve oksijen pompalamak için daha çok çalışır ve kolayca yorulabilir. Bu yüzden prematüre bebeklerde taşikardi; bayılmaya ve hatta ölüme neden olabilir. Bu durumda en kısa zamanda teşhis ve tedavi yoluna gidilmelidir.

Bunun yanında anneler de erken doğan çocukları için risk altındadır. Erken doğum yapan kadınlarda, bebeklerde oluşan kalp rahatsızlıkları, annelerde de ilerleyen dönemlerde görülebildiği ortaya çıktı.

Aslında erken doğum kalp hastalığına ya da kalp hastalığına bağlı olarak erken doğuma neden olmaz. Ancak erken doğum yapan annelerin, kalp ve kalp hastalıkları bakımından daha dikkatli olmaları ve kontrol edilmeleri önemlidir.

Taşikardi Bebeklerde Nasıl Teşhis Edilir?

Prematüre bebeklerde, teşhis edilmesi zor olabilecek çeşitli taşikardi semptomları olabilir. Prematüre bebeklerde taşikardi teşhis edilebilmesi için bazı bulgulara bakmak gerekir.

Prematüre bebeklerde taşikardinin en sık görülen semptomu hızlı kalp atış hızıdır. Zamanından önce doğmuş bebeklerde taşikardiyi tespit etmek için yapılacak birçok şey vardır.

  • Bebeğin ateşi ölçülür. Yüksek sıcaklık, enfeksiyon ya da kalp probleminin işareti olabilir.
  • Bebeğin solunumu izlenir. Bebeğin nefes alması sığ, hızlı ve düzensiz ise, bu bir kalp problemini gösterebilir.
  • Bebeğin kan basıncı ölçülür.

Bebeklerde çocukluk dönemine kadar görülebilecek taşikardi türleri arasında; sinüs taşikardisi, atrial flatter ve fibrilasyon, supraventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon, ventriküler taşikardi vardır.

Prematüre Bebeklerde Tansiyon

Prematüre bebekler, 37 haftadan önce doğarlar ve kan basınçları çok değişkendir. Biyolojik ve çevresel birçok faktörden etkilenirler. Prematüre bebeklerde kan basıncı, zamanında doğan bebeklere göre daha düşüktür ancak yine de yüksek olabilir.

Prematüre bebekler hipertansiyon geliştirme eğiliminde olabilir. Hipertansiyon, kan basıncının çok yüksek olmasıdır. Aşırı aktif tiroid bezi, anemi ya da bebeğin kan damarlarındaki diğer problemlerden hipertansiyon gelişebilir.

Prematüre Bebeklerde Kalp Kası Yapısı Nasıl Olur?

Prematüre bebeklerde kalp boyutu, yaşıtlarına göre küçüktür. Zamanla kalp duvarı kalınlığı artar. Prematüre bebeklerde kalp kası kalınlaştığı zaman, bazı sorunlar ortaya çıkar.

  • Ritim bozukluğu ve çarpıntı oluşur.
  • Kalp yeterince kan pompalayamaz.
  • Efor sarf edildiğinde daha çabuk yorulma oluşur.
  • Nefes darlığı yaşanabilir.

Bebek büyüdükçe kalp kası kalınlaşmaya devam edebilir. Prematüre bebeklerde taşikardi ile kalp hastalığı riski de artmaya başlar.

Prematüre Bebeklerde Damarlar

Prematüre bebeklerde damarlar, zamanında doğan bebekler kadar gelişmemiştir. Bu, bebeğin organlarına kan ve oksijen akışında sorunlara neden olur. Bu damarlarda kan birikebilir ve bu da bebeğin kan dolaşımındaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olur.

Damarların ince yapısı, çapının küçük olması ve genişleme potansiyelinin az olması, damarlarda hipertansiyon oluşma riskini de artırır. Damar çapının dar olması içi ileriki dönemlerde kalp sertliğine neden olabilir.

Prematüre Bebeklerde Taşikardi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prematüre bebekler, taşikardi ya da yüksek kalp hızı geliştirme riski altındadır. Prematüre bebeklerde taşikardi tedavisi tipik olarak, kalp hızını yavaşlatan ilaçlar kullanmayı gerektirir.

Oksijen ve destekleyici bakım sağlanması gerekir. Bazı durumlarda, yüksek kalp hızına neden olan, altta yatan sorunu düzeltmek için, ameliyat gerekebilir.

SSS

Prematüre bebeklerde kalp atışı ne kadar olmalı?

Prematüre bebeklerde 1500 gram üstünde olan bebeklerde, ortalama 149 vuruş/dakika ve 1500 gramın altında olan bebeklerde 146 vuruş/dakika olmalıdır.

Bebeklerde taşikardi sık görülür mü?

Çocuklarda ve prematüre bebeklerde supraventriküler taşikardi, görülen en yaygın kalp aritmisidir. Farklı türleri vardır ancak, en yaygın olanı; üst ve alt odacıklarda aksesuar elektrik yoluyla ekstra elektrik bağlantısı olduğunda ortaya çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/kalp-yetmezligi-tedavisi/

https://www.dogalsaglik.com/premature-ventrikuler-atim-ekg/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.