Doğal Sağlık

Doğal Yöntemlerle Ateş Nasıl Düşürülür | Çocuklarda Doğal Yollardan Ateş Nasıl Düşürülür?

19.05.2021
181
Doğal Yöntemlerle Ateş Nasıl Düşürülür | Çocuklarda Doğal Yollardan Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateş, özellikle küçük çocuklarda görülen bir durumdur. Gece anlık olarak çocuğunuzun ateşi yükseldiği zaman herhangi bir hastaneye gidemediğiniz de bunu evde yapılabilecek doğal yöntemlerle düşürebilirsiniz. Peki, doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür?

Yüksek Ateşe Ne İyi Gelir?

Yüksek ateş önlenemediği takdirde, ateşli havaleye dönüşür. Bu özellikle 6 aylık bebeklerde ya da 5 yaş grubu çocuklarda sıklıkla görülür. 39 ya da 40 derece normal vücut ısısının daha fazlasıdır. Çocuklarda görüldüğü takdirde bilinç kaybı, morarma gibi belirtiler ortaya çıkar. Doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür?

 • Burada hemen panik yapmadan çocuğu sakince yere oturtmalısınız.
 • Sırtüstü kendinize dönük bir şekilde oturduğunuz takdirde, başını yan tarafa bakacak şekilde tutmanız gerekiyor.
 • Burada çocuğun hava kanallarının açık olması en önemli detaydır.
 • Çocuğun üzerine örtü örtmemelisiniz.
 • Nefes almasını sağlamak gerekir.
İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Ateş Nasıl Düşürülür?

Her yaş grubunda yüksek ateş farklılık gösterir. En riskli yüksek ateş grubu çocuklardır. Doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür?

 • Bebekler üşüttüğü takdirde bunu dile getiremedikleri için ebeveynlerde anlamadığı takdirde, bir anda yüksek ateşi çıkabilir. Burada soğuk suya çocuğu yatırabilirsiniz.
 • Tamamen vücudunu soğuk bir bezle silebilirsiniz. Üzerinde yelek tarzı yünlü giysiler varsa bunları hemen çıkartıp, oda sıcaklığını 20 dereceye kadar düşürmekte de fayda var.
 • Yüksek ateş vücuttaki sıvıyı anlık olarak azaltır. Burada anne sütü en önemli detaydır.
 • Çocuk yüksek ateşte olduğu takdirde emzirebilirsiniz. Emmiyorsa ki eğer, çocuğun seveceği sıvı içecekleri tüketilmelisiniz. Böylece sıvı tüketimi tekrardan yerine gelir. Ancak geçmiş zamanlardan günümüze kadar yüksek ateş olarak adlandırılan havale rahatsızlığında, ılık bir su en etkili yöntemdir.
 • Bebeğinizi, çocuğunuzu ya da yetişkin bir birey, yüksek ateş geçirdiği sırada ılık bir suyla vücudun ateşini alıp, rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Yüksek Ateşte Bilinmesi Gerekenler

Doğal yöntemlerle ateş nasıl düşürülür? Diyorsanız, belirli yöntemleri denemelisiniz.

 • Hafif ılık bir su
 • Ateş düşürücü ilaçlar
 • Bol bol su tüketimi
 • Nefes alabilmek için hava kanallarının açık olması
 • Koltuk altına soğuk bez
 • Oda sıcaklığının düşürülmesi gibi etmenler, bulunur.

Bunlar yapıldıktan sonra hala yüksek ateş devam ediyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Evde Çocuğun Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuğun kalın kıyafetlerden uzak durması önem arz eder. İnce ve hafif kıyafetlere başvurmak gerekir. Bunun gibi sıvı tüketimine ağırlık vermek gerekir. Ilık olan bir bez yardımı ile eklem yerlerini soğutmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda ateş düşürücü olan fitiller ile hızlı bir şekilde sonuç alınabilir.

Limon Ateşe İyi Gelir Mi?

Limon ateşin düşürülmesinde bir nebzede olsa faydalıdır. Şöyle ki vücut ısısının düşmesi adına limonlu su içilebilir. Farklı olarak ayaklara uygulanan limonlu su ile vücut ısısı düşmeye başlayabilir. Hatta bunun için çoraplar limonlu suya batırılır ve bu şekilde ayaklara geçirilir.

Bir İnsanın Ateşi Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateşe karşı öncelikle ılık bir duşa girilmesi faydalı olacaktır. Üzerinizde bulunan kalın ve naylon kıyafetlerden hemen uzaklaşmanız gerekir. Ilık bir duşun ardından hafif kıyafetler seçmeli ve boş bol su içmelisiniz. İsterseniz bu süreçte sirkeli sudan faydalanabilir ve bileklerinizin üzerine uygulayarak ateşin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Sirkeli Su Ateşi Düşürür Mü?

Ateşin yükselmesi üzerine ilk akla gelen sirkeli su oluyor. Ancak bazı uzmanların açıklamaları üzerine damarların aniden büzüşmesine neden olan sirkeli suyun etkili olmadığı belirtiliyor. Buna rağmen yaygın bir şekilde kullanılan sirkeli suyun ateşi düşürdüğü görülür. İsteyenler sirkeli olan su yerine buz da kullanabilir. Soğutucu etkisinden kaynaklı olarak tüm bu uygulamalar ile ateş düşebilir.

İlginizi Çekebilir;

Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Ateş Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Tırnak Mantarı Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.