Doğal Sağlık

Göz Tembelliği Tedavisi | Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

30.08.2021
498
Göz Tembelliği Tedavisi | Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tembelliği Tedavisi; Göz, kişinin uyurken bile kullandığı bir organdır. Ayrıca görmek ise bir mucize gibi yetidir. Gözün çeşitli genetik veya yapay sebeyler ile hasar alması veya zedelenmesi olağan bir durumdur.

Göz tembelliği rahatsızlığı ise hayatın birçok bölümünde sıkıntı doğuran bir rahatsızlıktır. Göz tembelliği rahatsızlığına sahip kişiler göz tembelliği tedavisi için bir yöntem olup olmadığını merak etmektedir.

Göz tembelliği, görme bozukluğu ve görme kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Genetik veya sonradan edinilebilen bu rahatsızlığın sebepleri; doğuştan gelmesi, deprivasyon, anizometropi, ametropi, şaşılık şeklindedir.

Göz tembelliği rahatsızlığını belirtileri ise gözde titreme, az görme, kalitesiz görme, şaşılık ve gözde kayma olması şeklindedir. Ayrıca bu belirtiler çocuk için küçük yaşlarda ebeveynler tarafından kontrol edilmeli ve belirlenmelidir. Tanısı konulduktan sonra hızlı bir şekilde tedavi adımları uygulanmalıdır.

Göz tembelliği tedavisi için küçük yaşlarda kolların sıvanması gerekmektedir. Özellikle çocuklar küçük yaşlarında takip edilmeli ve belirtilerini gösteriyor ise göz doktoruna götürülmelidir.

Eğer doğuştan gelen bir göz rahatsızlığı var ise bebek için hızlı bir şekilde ameliyat işlemi yapılmalıdır. Bu rahatsızlığa sebep olan bölgenin ameliyat edilmesi gerekmektedir. Ancak şaşılık gibi bir rahatsızlık söz konusu ise gözlük ile de tedavi işlemi uygulanmaya çalışılır.

Göz tembelliği tedavisi göz bozukluğunun sebebine bağlı olarak çözülmeye çalışılır bunun için rahatsızlığa en uygun gözlük verilir. Çocukların göz tembelliği tedavisi için uzun süre gözlük takması gerekmektedir.

Eğer tek gözde tembellik görülüyor ise doktor duruma bağlı olarak göz tembelliği tedavisi için kapama yöntemini uygulamayı tercih edebilir. Kapama yöntemi ile çocuğun sağlıklı gözü bantlar ile kapatılır ve diğer tembel gözün aktif olması sağlanır. Ancak kapama yöntemi yalnızca 10 yaşına kadar etkilidir. 10 yaşından sonra bir etkisi görülemez bu sebep ile göz tembelliği tedavisi için çok küçül yaşlarda adım atılmalıdır.

Göz tembelliği ameliyatla düzelir mi?

Göz tembelliği ameliyatı küçük yaşlarda özellikle 8-10 yaşına kadar yapılması gereken bir işlemdir. 10 yaşından sonra göz tembelliği tedavi edilememektedir. Ayrıca göz tembelliği tedavisi için kesin bir ameliyat yöntemi yoktur. Ameliyat yalnızca düşük göz kapağı ve şaşılık gibi rahatsızlıkları düzeltme amacıyla yapılmaktadır. Bu ameliyatların yapılması ile göz tembelliği seviyesi düşürülebilir veya göz tembelliğine sebep olan şey ortadan kaldırılmış olabilir.

Göz tembelliği tedavisi için erken tanı sahibi olmak büyük önem arz eder. Çünkü yaş ilerledikçe düzelmesi güçleşen bir rahatsızlıktır.

Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Göz tembelliği tedavi yaşı en uygun 6 yaşına kadar en geç 10 yaşına kadar şeklindedir. Ancak en etkili olacak dönem 6 yaş öncesinde göz tembelliği tedavisi işlemlerinin başlatılması şeklindedir.

Göz tembelliği lazer ile geçer mi?

Lazerle göz tembelliği geçmesi mümkün değildir. Ancak göz tembelliği 10 yaşına kadar tedavi edilebilmektedir. 10 yaşından sonra ne lazer ile ne de başka bir ameliyat ile göz tembelliğinin tedavi edilmesi mümkün değildir.

Göz tembelliği tedavi edilmese de lazer ile olunan ameliyatlar sonucu bir miktar görme kaliteniz artmaktadır. Ameliyat sonrasında normal günde gözlük ve lens kullandığınız şekilde görmeye devam edebilirsiniz.

Göz tembelliği olanlar hangi meslekleri yapamaz?

Göz tembelliği meslekleri etkileyebilmektedir. Göz tembelliği gözde yorulma ve görme kalitesi düşüklüğüne sebep olduğundan dolayı bazı mesleklerin yapılmasına engel olmaktadır. Bu hastalık başlıca olarak polis, jandarma, cerrah, pilot gibi mesleklerin yapılmasına engel olmaktadır.

Göz tembelliği tamamen geçer mi?

Göz tembelliği tamamen geçer demek yanlış olacaktır. Ancak göz tembelliği erken tanı sayesinde büyük ölçüde düzeltilebilir ve küçük yaşlarda tedavi edilebilir. 10 yaşını geçmiş çocuklarda ve yetişnkinlerde göz tembelliğinin tamamen geçmesi mümkün olmayacaktır.

Göz tembelliği yetişkinlerde olur mu?

Yetişkinler göz tembelliği görülmesi mümkündür. Çünkü ebeveynin bilinçsizliği sebebi ile erken tanı konmamış her bireyde göz tembelliği bir ömür devam etmektedir. Bu sebepten dolayı yetişkinlerde göz tembelliği görülebilmektedir.

Çocukken göz doktoru ziyaret edilmeli veya çocuğun göz hareketleri incelenmelidir. Eğer göz tembelliği belirtileri bulunuyor ise en hızlı şekilde tedavi işlemlerine başlanmalıdır.

Göz tembelliği olan ehliyet alabilir mi?

İki alanda da görme seviyesi 120 dereceden az olan kişiler ehliyet alamamaktadır. Ayrıca doktorun yaptığı muayenede yeterli sonuca ulaşamayan kişiler ehliyet alamamaktadır. Göz tembelliğinde ehliyet alabilmek için bu şartları karşılayabilmek gerekmektedir. Buna ek olarak eğer lens ve gözlük ile düzeltilebilen bir görme probleminiz var ise ehliyet alınabilir ancak araç sürüş esnasında mutlaka lens ve gözlüğün takılı olması talep edilir.

Göz tembelliği kör eder mi?

Göz tembelliğinde kör olmaktan ziyade gözün görme kalitesi ve etkisi düştüğü için görme azlığı yaşanabilir. Göz tembelliğini tedavi etmek mümkündür ancak belirli bir yaştan sonra tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır.

Göz tembelliği belirtileri nedir?

Göz tembelliği belirtisi gözde beyazlık, titreme, şaşılık, kayma ve az görme şeklinde olmaktadır.

Göz tembelliği evde tedavi edilir mi?

Göz tembelliği tedavisinin nasıl oalcağına göz doktoru karar vermektedir. 10 yaşına kadar gözlük, ameliyat, kapama gibi çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir.

Göz tembelliği tedavisi nasıl olurum?

Göz tembelliği tedavisi olmak için en fazla 10 yaşında olmak gerekir. Aksi takdirde göz tembelliğinin tedavisi söz konusu değildir.

İlginizi Çekebilir;

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Göz Çevresi İçin Doğal Yağlar

Bitkisel Göz Altı Kremi

35 Yaş İçin En İyi Göz Kremi

Göz Çevresi Kremi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.