Prematüre Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu | Yeni Doğan Bebekte Akciğer Enfeksiyon Tedavisi Kaç Gün Sürer?

23.08.2022
340
Prematüre Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu | Yeni Doğan Bebekte Akciğer Enfeksiyon Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Prematüre, yani erken doğan bebeklerde başta akciğer sorunları olmak üzere birçok sağlık sorunu meydana gelecektir. Bebek ne kadar erken doğduysa, bu hastalıkların şiddeti ile beraber sıklığı da artar. Peki, prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu, doğumdan sonra bebeğin oksijen ihtiyacının 36 haftaya kadar devam etmesi olarak tanımlanmaktadır. 36 haftalık bebeğin, doğum kilosuna göre değişmektedir. Aynı zamanda hastane bakımından sonra evdeki oksijen alımı da etkileyici olmaktadır.

Prematüre Bebeklerde RSV (Respiratuvar Sinsityal Virüs) Nedir?

RSV (Respiratuvar Sinsityal Virüs), çocukların sıklıkla hasta olmasına neden olan virüstür. Çocuklar yaklaşık 2 yaşına kadar bu virüsle karşılaşır. Hatta birkaç kez de geçirmeleri mümkün.

 • Hastalık sonbahar ve kış mevsiminde görülmektedir. Büyük çocuk ya da erişkinlerde, nezle gibi hafif durumlarla atlatılır. Bebeklerde ise akciğere inen bronşiolit ya da zatürre şeklinde akciğer enfeksiyonu getirmektedir. Bazen de solunum durması gibi riskli hastalıklara da neden olmaktadır.
 • Akciğer enfeksiyon açısından, en riskli grup erken doğan bebeklerdir. Yani prematüre bebeklerde ciddi derecede problem oluşturmaktadır. 32. Haftadan önce doğan prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu görülüyor.
 • Prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu bebek henüz 1 yaş altındaysa hafif seyreder. 5- 6 aydan daha küçük prematüre bebeklerde hastalık çok daha ağır ilerlemektedir.
 • Solunum sıkıntısı, morarma, solunum durma gibi nedenlerle yoğun bakıma yatabilir. Bu durumda prematüre bebeğin oksijen tedavisi alması ya da solunum cihazına bağlanma gibi işlemleri yapılmaktadır.

Akciğer Enfeksiyonunda Riskli Grup; Prematüre Bebekler

Riskli grupta olan yalnızca prematüre bebekler değildir. İki grup bulunmaktadır. Kronik akciğer hastalığı ile taburcu olan 2 yaştan küçük bebeklere göre prematüre bebekler, hastalığı daha ağır atlatıyor. 2 yaş üzeri çocuklarda ise hastaneye yatmaya gerek kalmadan tedavi edilmektedir.

Prematüre Bebekler Akciğer Enfeksiyonundan Nasıl Korunur?

Prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu, oldukça riskli bir durumdur. Göz ardı etmek yanlış olacaktır. Hastalık başlarda, bebekleri çok etki etmeyecektir. Fakat anlaşılmadığından dolayı, hızlı bir şekilde artar.

 • Bebeğiniz hastaneye yatmak zorunda kalırsa, daha hafif seyredecektir. Erkenden taburcu olur. Bu noktada anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor.

Akciğer enfeksiyonunda, üç risk grubu vardır. Bunlardan birisi 32. Hafta altında doğan prematüre bebeklerdir. Bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz gerekiyor.

 • Doktorunuzun önerdiği ürünleri tüketmeniz önemli.
 • Özellikle prematüre bir bebeğin banyo sürecinde açık kapı açık pencere olmamalı.
 • Çok fazla çıplak kalmasına izin vermeden direk üzerine giydirmelisiniz.

Bunların her biri, akciğer enfeksiyonun birer başlangıç sebebidir. Çok fazla öksürme ya da bebeğiniz de olası farklı bir durum meydana geldiğinde kişisel önlemlerinizi almak yerine doktor müdahalesinde olması önemlidir.

 • Evde yapacağınız bitkisel tedaviler risklidir. Prematüre bebekler, tam zamanında doğan bebeklere göre gelişimsel olarak geridedir.
 • Evde yapacağınız tedaviler, bu yüzden dolayı istenmeyen sonuçları beraberinde getirir. Direkt doktorunuzla irtibata geçmeniz kesinlikle faydalı olacaktır. Böylelikle akciğer enfeksiyonu başlangıcı varsa erken tedavi ile önlenir.

Prematüre Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu; Evde Bakım

Prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyonu, görülen olası rahatsızlıklar içerisindedir. Kronik akciğer hastalığı olan bebek eve gönderilmeden önce değerlendirilmesi ve bilinmesi gereken hususlar mevcut!

 • Bebeğin uyku esnasında dinlenme durumunda ya da beslenme sırasında oksijene ihtiyacı olup olmadığını bilmelisiniz. Bazı bebeklerin eve oksijen ile gitmeleri gerekebilir. Bazı bebeklerin ise her zaman değil uyku ya da beslenme durumlarında oksijen desteğine ihtiyaçları olacaktır.

Bebekte, solunum esnasında zaman zaman durmalar meydana gelebilir. Eve gitmeden önce bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor.

 • Bebeğin yeterli kilo almaya başlamış olması önemli.
 • Ev ortamında çok fazla açık pencere olmamalı. Bu durum bebeğin de hastalanmasına neden olur.
 • Ara sıra havalandırmanız gerekiyor.
 • Parfüm ya da benzeri koku ağırlıklı ürünlerde, prematüre bebeğinizde akciğer enfeksiyonu varsa kesinlikle bulunduğu alanda kullanılmamalı.

Sık Sorulan Sorular

Prematüre bebeklerde akciğer enfeksiyon tedavisi kaç gün sürer?

Prematüre bebeklerde, tedavi süreci normal bebeklere göre yaklaşık bir haftadan daha fazla sürecektir. Bebekte gelişebilecek komplikasyonlar, bu durumu daha da uzatır.

Prematüre bebek neden enfeksiyon kapar?

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmediğinden dolayı, doğum kanalından  geçerken ya da yoğun bakımda enfeksiyon kapabilirler.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu/

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.