Doğal Sağlık

5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı | Prematüre Bebekler Ne Zaman Büyür?

23.10.2021
460
5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı | Prematüre Bebekler Ne Zaman Büyür?

5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı; Prematüre bebek, beklenen doğum tarihinden 3 hafta veya daha erken doğan bebeklerdir. Erken doğan bebekler, farklı tıbbi problemlere sahip olabilir. Tıbbi sorunlar ve komplikasyonlar, bebeklere göre farklılık gösterir. Prematüre bebekler, doğum süresine göre orta derece ve ileri derece prematüre olarak adlandırılır.

Prematüre Bebek Nedir?

Doğması beklenen süreden daha erken doğan bebekler, prematüre bebek olarak adlandırılır. Prematüre bebekler, zamanında doğan bebeklere göre farklı komplikasyonlara sahip olurlar. Gelişimlerini tam olarak tamamlamayan bu bebeklerle, çeşitli sağlık sorunlarının görülmektedir.

Prematüre bebek, doğum zamanına göre farklı sınıflara ayrılır. Geç preterm doğum, orta preterm doğum ve erken preterm doğum olarak ayrılan prematüre bebeklerde görülen komplikasyonlar farklıdır.

Geç Preterm Doğum: Hamileliğin 34 ile 36 haftaları arasında gerçekleşen doğumlardır. Bu haftalarda doğan bebeklere, sınırda prematüre adı verilir. Prematüre doğumların büyük kısmı geç Preterm olarak gerçekleşmektedir.

Orta Preterm Doğum: Doğumun 32 ile 34 haftalık gebeyken gerçekleşmesidir. Bu haftalarda doğan bebekler, orta derece prematüre bebek olarak adlandırılır. Bebeklerin gelişimini tam olarak tamamlayamadan doğması farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Erken Preterm Doğum: Doğum, 32 haftadan daha kısa süren gebeliklerde gerçekleşir. 24 ile 31 hafta arasında doğan bebekler, ileri derece prematüre olarak adlandırılır. Bu bebeklerde sağlık sorunlarının görülme riski, diğer prematüre bebeklere göre oldukça fazladır.

Prematüre Doğuma Neler Sebep Olur?

Prematüre doğum, beklenen doğum tarihinden daha erken yapılan doğumlardır. Bu doğumların nedeni net olarak bilinmese de prematüre doğum riskini artıran belirli etkenler vardır.

 • Daha önce prematüre doğum yapmak
 • İkiz veya daha fazla bebek bekliyor olmak
 • İki gebelik arasında 12 aydan kısa süre olması
 • 17 yaş altı ve 35 yaş üstü gebe kalma
 • Tedavi yöntemleri ile hamile kalma
 • Rahim, rahim ağzı, plesanta gibi sağlık sorunlarının olması
 • Hamilelik sürecinde alkol, sigara, uyuşturucu kullanma
 • Sağlıksız ve yetersiz beslenme
 • Hamilelik süresinde yetersiz kilo alma
 • Kronik hastalıklar
 • Gebelik öncesinde çok zayıf veya çok kilolu olmak
 • Stres
 • Tekrar eden düşüklerin yaşanması
 • 3’ten fazla kürtaj olma
 • Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalma

5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı

Prematüre Bebeklerde Görülen Özellikler Nelerdir?

Prematüre bebeklerde görülecek özellikler oldukça farklılık gösterir. Bebeklerin bir kısmında bu özellikler az görülürken bir kısmında tümünün görülme riski vardır. İleri derece prematüre olan bebeklerde sağlık sorunlarının görülme riski daha yüksektir. Prematüre bebeklerde görülme ihtimali olan özellikler şu şekildedir:

 • Vücudun küçük olması ve kafanın orantısız bir şekilde büyük olması
 • Keskin vücut hatları
 • İnce sarı tüyler
 • Düşük vücut ısısı
 • Nefes darlığı ve solunum güçlüğü
 • Emme ve yutma reflekslerinin yetersiz olması

Prematüre doğan bebeklerin, özel bakım odalarında tutulması ve uzman sağlık ekiplerinin gözetimi altında tutulması gerekir. Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre ekstra beslenme ve bakım ihtiyacı duymaktadır.

5 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı: Prematüre bebeklerin taburcu olduktan sonra üç ay içerisinde 30 gram ağırlık artışının olması ve 3-12 ay içerisinde 15 gram kilo alması gelişiminin normal olduğunu gösterir.

Erken Doğan Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar?

Prematüre doğan bebekler, normal doğan bebeklere göre ekstra bakım ve beslenmeye ihtiyaç duyar. Bebeklerin yeni doğduklarında özel bakım ünitelerinde gözetim altında tutulmalı ve uzman sağlık ekipleri tarafından bakımları yapılmalıdır.

Prematüre bebekler, anne sütünden sonra ek takviyeye 4-6. aylarda başlamalıdır. 5 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı: Prematüre bebeklerin 3-12 ay arasında 15 gram kilo alması, sağlıklı bir şekilde geliştiğini gösterir.

Prematüre Bebek Kaç Kilo Olunca Taburcu Olur?

Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre gelişimini tam olarak tamamlamadan doğan bebeklerdir. Bu nedenle prematüre bebeklerde farklı sağlık sorunları görülebilir. Sağlık sorunları, bebeklere göre farklılık göstermektedir.

Prematüre bebekler doğduğunda emme ve yutma fonksiyonları tam olarak gelişmemiş olabilir. Bu nedenle mama ile beslenmesi mümkün değildir. Bebek doğduğunda anne sütü ile beslenmesine dikkat edilmelidir.

Prematüre bebeklerin taburcu olması ile ilgili yanlış bilinen bilgilerden biri kilo durumudur. Prematüre bebekler, belirli bir kiloya ulaştıktan sonra taburcu olmaz. Bebeğin taburcu olması için dikkat edilen farklı etkenler vardır.

Bebeğin taburcu olması için; tamamen ağızdan anne sütü veya mama ile besleniyor olması, solunum sayısının 25-55/dk. arasında olması, hastanede tedavi edilmesini gerektirecek herhangi bir organ fonksiyonunun bozuk olmaması gerekir.

Prematüre bebek, oda havasında vücut ısısını koruyabiliyor, koltuğa yatırıldığında morarma, nefes tutma belirtileri göstermiyorsa taburcu edilmesi gerekir. Taburcu edildiği süre içerisinde bebeğin kilosu dikkat edilen etkenlerden biridir ancak kiloya göre taburcu edilmezler.

Prematüre bebeklerin gelişim süresi, normal doğan bebeklere göre daha farklıdır. Bu bebekler, zayıf olarak doğar ve çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebekler taburcu edildikten sonra gelişimlerinin normal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

5 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı: 3-12 ay arasında prematüre bebeğin 15 gram kilo alması, bebeğin normal bir gelişim yaşadığını gösterir. Bebeklerin sağlıklı bir gelişim göstermesi için anne sütü ile beslenmesi ve 4-6 ay arasında ek besinler alması gerekir.

Prematüre Doğan Bebeklerin Ne Gibi Sorunları Olabilir?

Prematüre doğan bebekler, normal doğan bebeklere göre farklı sağlık sorunlarına sahip olabilir. Gelişimini tam olarak tamamlayamayan bebeklerin yaşayabileceği sağlık sorunlarından biri görme kaybıdır. Aynı zamanda kan şekeri, kalsiyum, magnezyum düşüklüğü sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir.

Prematüre bebeklerin vücut savunma fonksiyonları son derece düşüktür. Bu nedenle bebeklerin enfeksiyondan korunmasında daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bebeğe mümkün olduğunda dokumamak, dokunurken el temizliğine dikkat etmek önemlidir.

Prematüre bebekler, normal doğan yaşıtlarına göre gelişimini daha geç tamamlayan bebeklerdir. 5 aylık prematüre bebek kaç kilo olmalı: Prematüre bebeklerin 3-12 ay arasında 15 gram kilo alması gerekir.

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebek bakımı normal doğan bebeklerin bakımlarına göre daha farklı olmalıdır. Bu bebekler doğduğunda özel bir ünitede tutulur ve uzman sağlık ekipleri tarafından bakımları yapılır. Doktorların müsaade ettiği süre içerisinde bebeklerin taburcu olması gerekir.

 • Bebeğin odası güneş almalı, oda ısısı 26 derece olmalı, her gün en az 15 dakika havalandırılmalıdır.
 • Bebeğin kilo alımında sorun olmadığı sürece günde birkaç kez, daha sonra sık sık emzirilmelidir.
 • Banyo yaptırırken banyo suyunun sıcaklığı 37-38 C olmalı, önce vücudu, sonra başı yıkanmalı ve yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır.
 • Bebeğin kıyafetleri ilk etapta normal doğan bebeklere göre daha kalın olmalı, kıyafetlerin etiketleri kesilmeli ve bebek deterjanı ile yıkanmalıdır.
 • Prematüre bebeklerin enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu için bebek odasına misafir alınmamalıdır.
Erken Doğan Bebeklere Anne Sütü Hemen Verilir Mi?

Prematüre bebeklere kolostrum olarak adlandırılan anneden gelen ilk sütün verilmesi önemlidir.

Prematüre Bebeklerde Sarılık Olur Mu?

Prematüre bebeklerde sarılık yeni doğan bebeklere göre daha uzun sürer.

Prematüre Bebek Ne Zaman Eve Gönderilir?

Anne sütü ile beslenmeye başlayan ve solunum sayısı 25-55/dk. olan bebekler taburcu edilir.

İlginizi Çekebilir;

Prematüre Bebek Annesi Psikolojisi

Prematüre Ventriküler Atım Ekg

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Bakımı

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer | Bebeklerde Kulak Ağrısına Çözüm

Bebek Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.