Doğal Sağlık

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Bakımı | Doğum Kontrol Hapı Saç Döker Mi?

15.03.2021
623
Doğum Kontrol Hapı İle Saç Bakımı | Doğum Kontrol Hapı Saç Döker Mi?

Kadınların cinsel olarak korunma yollarından biri olan doğum kontrol hapı, saç bakımında da sıkça kullanılmaktadır. Genellikle saç dökülmelerine iyi gelen doğum kontrol hapı ile saç bakımı, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir.

Şampuanın içine atılan doğum kontrol hapı, kadınların saç bakımı için ekonomik ve etkili bir yöntemdir. Tıbben herhangi bir kanıtı bulunmayan doğum kontrol hapı ile saç bakımı, kullanıcıların deneyimi sayesinde sık kullanılmaya başlanmıştır.

Doğum Kontrol Hapı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Genellikle şampuanın içine atarak kullanılan doğum kontrol hapının sayısı önem taşımaktadır. Doğum kontrol hapının tüy çoğaltıcı bir özelliği olduğu bilinenler arasındadır. Bu sebeple, aşırı dozda doğum kontrol hapının şampuana atılması kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmak için; öncelikle iki veya üç adet doğum kontrol hapını ezmeniz gerekmektedir. Toz haline getirdiğiniz doğum kontrol hapını, şampuanınızın içine koyara kullanıma başlayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapıyla saç bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, duş esnasında şampuanınızı vücudunuzun herhangi bir yerine değdirmemeniz olacaktır. Bunun nedeni ise, vücudunuzda herhangi bir tüylenme durumu oluşmasına engel olmaktır.

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Bakımı İşe Yarar Mı?

Şampuanın içerisine toz bir halde karıştırdığınız doğum kontrol hapı sayısı, şampuanın gramajına bağlı olarak değişebilmektedir. Aşırı dozda kullanmamanız gereken doğum kontrol hapı, saç dökülmelerini engellemesi ile bilinmektedir.

Bunun yanı sıra, saç uzamasına ve gürleşmesine de etki etmektedir. Şampuanın içerisine koyarak kullandığınız doğum kontrol hapı; aynı zamanda evde hazırlayabileceğiniz bakım kürlerinin içine karıştırılarak da kullanılmaktadır.

Tercihe bağlı olarak değişen doğal bitki yağları karışımına doğum kontrol hapı eklemeniz, saçlarınızın eski parlaklığına kavuşması için etkilidir.

Saç Bakımında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Saç bakımında yapılmaması gerekenlerin en başında, çok sıcak su ile saçınızı yıkamamak gelmektedir. Bunun sebebi, sıcak suyun saçınızı yıpratması ve kırmasıdır.

Bunun yanı sıra; saçlar ıslak iken taranmamalıdır. Bu da saç uçlarınızın güçsüzleşmesine sebep olmaktadır. Saçın sağlığı için; ısı işlemleri uygulamamanız ve köpük wax gibi kimyasal maddeleri saçınızda kullanmamanız gerekmektedir.

Doğum kontrol hapı şampuana katılır mı?
Günümüzde insanlar yaygın bir davranış olarak şampuanların içerisine farklı maddeler eklemektir. Bu maddeler doğal olabildiği gibi, yapay maddelerde eklenebilmektedir. Bu yapay maddelerden bir tanesi de doğum kontrol haplarıdır. Şampuanların içerisine eklenen bu doğum kontrol haplarının kişilere hiçbir yararı yoktur. Aksine bu ilaçlar hormon tedavilerinde kullanıldığı için kişilerde zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir.
Doğum kontrol hapı saça uygulanır mı?
Doğum kontrol hapları birçok kişi tarafından saçlarına çeşitli sebeplerle uygulanmaktadır. Ancak bu yanlış bir harekettir. Yanlış olmasının sebebi ise, bu ilaçların kadınlar için hormon tedavilerinde kullanan bir ilaç olmasıdır. Kafa derisine sürüldüğü anlarda kana karışmasından dolayı kişilerin hormon dengelerinin de bozulabilmesi ve bu sebeple kişilerin zarar görmeleri büyük bir olasılıktır.
Doğum kontrol hapını bırakınca saç dökülür mü?
Doğum kontrol hapları kadınlar için kullanılan içerisinde hormon bulunduran ilaçlardır. Bu ilaçların içerisinde androjenik hormonlar da bulunmaktadır. Hapın bileşeninde bulunan bu hormonlar dolayısıyla, doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakan kadınlarda saç dökülmeleri meydana gelebilir. Ancak bu durum geçici olmakla beraber kişilerin vitamin takviyesi alınmasıyla bu ilaçların yan etkisi en aza indirilebilir.
Şampuanın içine ne katılır?
Şampuanlar yalnızca saçları temizleme ve içlerinde bulunan belirli bileşenleriyle beraber kullanan kişilerin saç diplerinde bulunan kepek ve mantarları temizler. Ancak belirli doğal maddelerle bu şampuanların içerisine ekleme yapılabilmektedir. Örneğin şampuanların içerisine konulan lavanta yağı gibi bitki yağları kişilerin saçlarını daha ipeksi gösterirken aynı zamanda da daha güzel kokmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;

5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Prematüre Bebek Annesi Psikolojisi

Hamilelikte Çatlaklar İçin Doğal Yağlar

Prematüre Bebek Fizyoterapi

En Etkili Zayıflama Çayı | Zayıflamak İçin En İyi Çay

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.