Doğal Sağlık

El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer | Bileğim Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

25.03.2021
427
El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer | Bileğim Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

El bilek ağrısı, pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu faktörlerden biri sakatlanma durumu olabilmektedir. İncinme ve kırılma durumunda el bilek ağrısının şiddetli olması mümkündür. Böyle bir durumda bir hekime danışılması daha mantıklı olacaktır. Hafif el bilek ağrıları ise, ağır iş yapmak ile gelişebilmektedir. Hafif el bilek ağrıları evde kolayca geçirilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. El bilek ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabını ise makalenin devamında bulabilirsiniz.

El Bilek Ağrısı Nasıl Oluşur?

Kişilerin dayanamadığı seviyede ağrı hissettiği el bilek bölgesi, genellikle şu nedenlerden dolayı oluşmaktadır;

  • Ağır Spor Hareketleri; Kişilerin ani yaptığı hareketlerden meydana gelen el bile ağrıları, genelde hafif ve kısa süreli olarak seyir etmektedir.
  • Kireçlenme; Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olan kireçlenme, kalsiyum eksikliği nedeni ile oluşmaktadır. El bilek ağrısının yanında şişliğe de neden olabilmektedir.
  • Tendon İltihaplanması; Şiddetli ağrı hissedilmesine neden olan tendon iltihaplanması durumunda, kişinin el bilek ağrıları tüm ele yayılmasına kadar yayılabilmektedir.

El bilek ağrısı oluşumunu önlemek amacıyla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de; vitamin ve kalsiyum alımınıza dikkat etmektedir. Özellikle kalsiyum eksikliği kireçlenmeye neden olurken, kas gelişiminizin de yavaş olmasına sebebiyet vermektedir.

El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

El bilek ağrısı nasıl düzelir? Sorusuna verilecek cevaplardan akla ilk gelenlerden biri buz kompresi olacaktır. Ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapılması sonucunda, ağrı hafifleyecektir.

Bunun yanı sıra; ağrıyan bölgeye sıkı bir şekilde bandaj kullanımı da ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bazı kullanıcılar tarafından el bilek ağrısı nasıl geçer? Sorusuna verilen ilginç cevaplardan biri de; tenis topu sıkarak eli hareket ettirmektedir. İşe yaradığını belirten kullanıcılar, bu yöntemin de ağrıyı hafiflettiğini söylemektedir.

El Bilek Ağrısı Spor İle Geçer Mi?

El bilek ağrısı esnasında, iyileşmeden ağır spor hareketleri yapılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. El bilek ağrısı esnasında hissedilen hassasiyet, spor hareketleri için uygun olmayacak ve ağrının şiddetlenmesine olanak verecektir.

Evde uyguladığınız yöntemler ile iyileşmeyen el bilek ağrılarınız için, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Bilek incinmesi nasıl tedavi edilir?
Bilek incinmesi, evde belirli yöntemlerle tedavi edilebilir. Bilek bölgesine buz tampon uygulandığı takdirde ağrının etkisi azaltılır. Bez içerisine buz konulup, belirli aralıklarla bilek bölgesindeki ağrıyan noktaya uygulanmalıdır. Sonrasında bölgenin daha az hareket edebilmesi için bandajla sarılabilir. Hareket azalmaya başladıkça burada oluşan ağrı da azalır.
Ağrıyan ele ne iyi gelir?
El ağrısı yaşayan kişiler için çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Ağrının derecesine göre bir doktor kontrolünde olunması önemlidir. Ancak evde doğal yöntemlerle de el ağrısı geçer. Bunun için balık yağı ile elinizde ovalayabilirsiniz. Sıcak ya da soğuk su terapisi de önemli bir detaydır. Burada ağrının hafifletilmesinde, çoğunluğun tercihidir. Ağrıyan ele iyi gelen yöntemlerden birisi de, egzersizdir. Sürekli olarak parmak uçlarından bileğe doğru masaj yapılmalıdır. Bu da ağrının etkisini azalttığı gibi rahatlamasına da sebep gösterir.
Sol bilek ağrısı neden olur?
Sol bilek ağrısı, genellikle burkulma ya da kırılma gibi sebeplerden dolayı ağrımaya başlar. Yoğun bir ağrı olduğu takdirde bu bölgede burkulma olduğu net bir şekilde anlaşılabilir. Ancak hafif bir ağrı var ise incinmeden kaynaklı da olabilir. Bunun için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıp, ağrının derecesi azaltılır.
El bileği neden ağrı yapar?
El bileği, sürekli olarak bileği hareket ettirilen bir işle çalışıldığı takdirde ağrıyabilir. Ağır kaldırılmaması da önemlidir. Özellikle ince bileği olan kişiler, ağır ürünler kaldırdığı takdirde bileği zamanla ağrımaya başlar. Bunun için çok hareket ettirmeyecek ya da uzun süre bileğin bükük durmasına sebep göstermeyen işler yapılmalı.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemlerle El Bakımı

El Uyuşması Nasıl Geçer?

Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? | Boğaz Ağrısı Nedir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.