Doğal Sağlık

Prp Tedavisi Nedir | PRP Tedavisi Neye İyi Gelir?

04.11.2021
367
Prp Tedavisi Nedir | PRP Tedavisi Neye İyi Gelir?

Prp Tedavisi Nedir; Son zamanlarda Prp tedavisinin ismini sık sık duymakta ve bazı hastalıkların tedavisinde bu yöntem ile sıkça karşılaşmaktayız. Buna rağmen birçoğumuz Prp tedavisi nedir sorusunun yanıtını halen daha tam olarak bilmiyoruz. Saç dökülmelerinden, kas ve eklem ağrılarına kadar pek çok konuda karşımıza çıkan bu tedavi için Prp tedavisi nedir ve bu tedavi kimler için uygulanır merak ediyorsanız o zaman yazının devamını okuyabilirsiniz.

Prp tedavisi nedir sorusunun yanıtı için basit olarak; kişinin kanından belli bir miktar alınarak plazmasının ayrıştırılması ve daha sonrasında da vücutta sorun yaşanan bölgeye yeniden enjekte edilmesi şeklinde gerçekleşen bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu tedavinin ne gibi yararları ve faydaları bulunuyor. Buna da yazının ilerleyen kısımları içerisinde değineceğiz.

Prp Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Prp tedavisi nedir sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu tedavinin ne işe yardığı yani hangi hastalıkları tedavi ettiğidir. Prp tedavisi; tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabildiği gibi estetik amaçlı da uygulanabilmektedir. Prp tedavisinin kullanıldığı hastalıkları merak edenler için bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Eklem ve kas ağrıları ( kronik boyuttakiler )
 • Topuk dikeni
 • Tenisçi dirseği
 • Golfçü dirseği
 • Kırışıklık tedavisi
 • Ciltte sarkma
 • Sivilce problemi
 • Ciltte meydana gelen çatlaklar
 • Güneş izleri
 • Ciltte meydana gelen yaralar
 • Saç dökülmeleri

Prp’nin Zararı Var mı?

Prp tedavisi nedir sorusu ile pratik ve hızlı bir çözüm önerisi olması ya da estetik amaçlarla kullanılabilmesi, haliyle bu tedaviye olan rağbeti artırmaktadır. Ancak bir yandan da bu tedavinin zararları, yan etkileri var mı yok mu bu sorunun cevabı da epeyce merak edilmektedir.

Prp’nin zararı var mı sorusu için net bir şey söyleyemeyiz çünkü durum tamamen olası yan etkiler ile alakalıdır. Bu yan etkiler de kişiden kişiye göre pek çok faktör doğrultusunda farklılık göstermektedir. Bu yüzden bir hastada hiçbir yan etki görülmezken farklı bir hasta için aşağıda görülen yan etkiler söz konusu olabilir. Prp tedavisinde mevcut olan olası yan etkiler şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Doku Hasarı
 • Kanama
 • Sinir yaralanması
 • Ağrı
 • Şişlik
 • Morluk
 • Kızarıklık

Yukarıda bahsedilen yan etkilerden çoğunluğu; kandaki plazma içerisinde bulunan maddelerin vücudun farklı bir yerine enjekte edilmesi ve bu maddelerden dolayı da vücutta meydana gelen olumsuzluklardan kaynaklanabilmektedir.

Prp Saça Zarar Verir mi?

Bilindiği üzere Prp tedavisi saç dökülmeleri için de uygulanabilmektedir. Hatta bu şikayet dahilinde Prp tedavisine başvuranların sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Prp’nin saça zararları var mı? Bu tedavi esnasında ya da sonrasında saç zarar görür mü?

Prp tedavisi esnasında saç ya da saç derisi kesinlikle zarar görmez. Ancak tedavi sonrasında, enjeksiyon yolu ile tedavi gerçekleştirildiği için saç derisinde kızarıklık, şişlik ya da morluk gibi belirtiler görülebilir. Bunlar da kısa sürede düzelecek ve normale dönecektir.

Prp Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Prp tedavisi nedir sorusu kadar, bu tedavinin ücretleri de fazlasıyla merak edilmektedir. Gitgide daha da yaygın hale gelen bu tedavi özellikle cilt gençleştirme ve kırışık sorunları için fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu bağlamda Prp tedavisi ücreti nedir sorusuna tedavinin aslında ne amaçla yapıldığı ve uygulanacak alana, seans sayısına bağlı olarak değiştiği söyleyebiliriz. Yine de genel bir fiyatlandırmadan bahsedecek olursak yaklaşık olarak 500- 100 TL arasında bir tutar olduğu söylenebilir.

Prp Tedavisi Nedir; Prp Kaç Yaşında Yapılmalı?

Prp tedavisi nedir sorusuna bağlı olarak bu tedaviye dair daha pek çok şey merak konusudur. Bunlardan bir tanesi de Prp için yaş sınırı olup olmadığıdır. Bilindiği üzere Prp tedavisi oldukça basit ve pratik bir tedavi yöntemi bu yüzden de herhangi bir riski bulunmadığı için hemen hemen her yaş grubundaki kişilere uygulanabiliyor. Ancak kandaki trombosit sayısı düşük olan kişilere yani kanser hastalarına Prp tedavisi uygulanamaz.

Prp Tedavisi Nedir; Prp İlk Seansta Etkisini Gösterir mi?

Prp tedavisi nedir sorusundan sonra merak edilen bir başka konuda Prp’nin etkilerinin ne zaman hissedileceğidir. Bu sorunun yanıtı da yine tedavinin ne amaçla uygulandığına ta da varsa, hastalık sürecinin ne kadar ileri boyutta olduğuna göre farklılık göstermektedir. Örneğin; cilt kırışıklıkları için Prp tedavisi alan kişiler de Prp etkisi daha ilk seanstan sonra hissedilebilir. Fakat eklem ve kaslarda meydana gelen rahatsızlıklarda bu durum 2. Ya da 3. Seanstan sonra başlayabilir.

Prp Tedavisi Nedir; Saç Prp’si İşe Yarıyor mu?

Saç prp’si yaptıran ya da yaptırmak isteyen kişilerin geneli, bu yöntemin işe yarayıp yaramayacağını merak etmektedir. Bu durum için uzmanlar % 35- 40 oranında bir başarı oranından söz ediyor. Yani bu bağlamda saç prp’sinin mucizevi etkileri olduğundan söz edilemese de saç dökülmeleri ya da uzamalarında verilen oran dahilinde başarılı olduğu söylenebilir.

Saça Prp Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalıdır?

Saça yaptırılan Prp tedavisinin 15 günde bir ve yaklaşık 3- 4 ay boyunca uygulanması yeterli olacaktır.

Prp Saç Tedavisi Ağrılı mı?

Prp; enjeksiyonla yapılan bir tedavi yöntemi olduğu için hafif derecede bir ağrı hissedilebilmektedir.

Prp Saç Dökülmesini Durdur mu?

Eğer, tedavi yöntemi doğru bir şekilde uygulanırsa, Prp tedavisi sonrasında saç dökülmesi durmaktadır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Prp Tedavisi

Ozon Tedavisi

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.