Doğal Sağlık

Covid-19 Çin Aşısının Yan Etkileri | COVID-19 Aşısı Sonrası En Sık Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

08.05.2021
446
Covid-19 Çin Aşısının Yan Etkileri | COVID-19 Aşısı Sonrası En Sık Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Covid-19 virüsü ortaya çıktığından bu yana pek çok ülke ve kurum Covid-19 aşısı çıkarmak üzere birbiri ile yarışa girmiştir. Bu yarışta, bazı ülkeler ve kurumlar aşıyı bulmuş, denemiş ve dağıtıma sunmuştur. Bunlardan bir tanesi de Çin’dir. Çin, Çin aşısı olarak geçen Covid-19 virüsü aşısını piyasaya sürmüş ve pek çok ülkede kullanıma geçilmiştir. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. 50 milyon doz alınan CoronaVac aşısında, Covid-19 Çin aşısının yan etkileri merak konusu olmaktadır. Bu konuda pek çok uzman görüşü ve bilimsel açıklamak bulunmaktadır.

Covid-19 Çin Aşısı Yan Etki Yapıyor Mu?

Covid-19 virüsü süresince Covid-19 ile mücadele amaçlı ülkemizde de aktif olarak kullanılan Çin aşısı, bazı yan etkiler barındırmaktadır. Bu noktada, Covid-19 Çin aşısının yan etkileri konusunda yapılan bilimsel araştırmalarda, yan etkilerinin hafif olduğu açıklanmıştır. Bu yan etkiler ise yorgunluk, ateş, enjeksiyon yapılan bölge de ağrı, kas ağrısı ve baş ağrısı şeklindedir. Bu konuda hayatı olumsuz etkileyen net bir yan etki bulunamamaktadır. Bu nedenle de ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak özellikle Avrupa Birliği ülkeleri tarafından aşı pasaportu grubuna alınmayan ve kabul edilmeyen bir aşı olduğu de belirtilmelidir.

Covid-19 Çin Aşısı Kimlere Yapılır?

Covid-19 virüsü sürecinde ülkemizde kullanılan Çin aşısı 65 yaş üstünden başlayan gruplara uygulanmaya devam etmektedir. Diğer yandan, sağlık çalışanları ve kronik hastalığı bulunan kişiler de Covid-19 Çin aşısı olmaktadır. Bu noktada Covid-19 Çin aşısının yan etkileri ile ilgili hayat standartlarını ve yaşamı olumsuz etkileyen bir yan etkiden bahsedilmemektedir. Özellikle, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da bu tez desteklenmektedir.

Covid-19 Aşılar Arasında En Çok Sipariş Alan Aşılar

Bu noktada en çok sipariş alan aşı Astra Zeneca ve Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirilen aşı olmuşken arkasından Novavax ve BioNTech Pfizer aşıları da arkadan gelmektedir. Türkiye’de ise en çok sipariş verilen ve kullanılan aşı Çin aşısı olarak da geçen CoronaVac aşısıdır. Bu noktada, Covid-19 Çin aşısının yan etkileri konusu da daha önemli bir konu haline gelmektedir.

Kargo ile gelen paket veya ürünlerden COVID-19 bulaşma riski var mıdır?
Covid-19 canlı hücrelere yerleşen, özellikle solunum yolu ile bulaştığı için akciğerde görülen bir virüstür. Bu virüsün cansız ortamlarda kısa sürede öldüğü düşünülür. Yapılan araştırmalar ve bulunan sonuçlara göre kargo paketleri ile korona virüsün yayılmasında anlamlı bir bağlantı bulunamamıştır. Dünya sağlık örgütü de bu konuda herhangi bir kısıtlamaya gitmemiştir.
Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19'a yakalanmayı önler mi?
Burunu ya da boğazı tuzlu su ile yakalamak genelde iltihap ve benzeri enfeksiyonların rahatlatılması ve uygulanan tedavinin güçlendirilmesi için kullanılan evde kullanılabilen alternatif yöntemlerden biridir. Bu uygulamanın Covid-19’u önlediğine dair herhangi bir etkisi bulunduğu düşünülmüyor. İki durumun arasında bir bağlantı yoktur.
Sirke kullanımı COVID-19'a yakalanmayı önler mi?
Sirke özellikle mikropların öldürülmesinde etkili bir antibakteriyeldir. Ancak sirkenin virüsler üzerinde etkisi olduğu düşünülmemektedir. Sirke kullanımı sebze meyvelerin ya da ev temizliğinin yapılmasında kullanımı hijyen açısından önemlidir. Virüsün önlenmesi ya da virüsün ortadan kaldırılmasında ise sirke kullanımı virüse özel ekti göstermez. Ancak hijyene dikkat etmek korona virüse karşı alınabilecek en iyi tedbirdir.
Koronavirüs testimin sonucunu nasıl öğrenebilirim?
Koronavirüs testi yaptıran kişiler sonuçlarını enabiz.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından öğrenebilir. E-nabız ile test sonucunuza ulaşmak için e-devlet ile giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-nabız Pcr testi sonucu sayfasında herhangi bir üyelik oluşturmadan yalnızca barkod numaranız, T.C. kimlik numaranızın son 4 hanesi, cep telefonu ya da e-posta adresi ile sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Aşı Fiyatları

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Prematüre Bebeklerde Bcg Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Covid-19 Aşısı Özel Hastanelerde Ücretli Mi?

Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.