Covid-19 Aşısı Yan Etkileri | COVID-19 Aşısı Sonrası En Sık Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

07.05.2021
509
Covid-19 Aşısı Yan Etkileri | COVID-19 Aşısı Sonrası En Sık Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Covid-19 virüsünden aşılara kadar tüm hususların klinik açıdan değerlendirilmesi devam ediyor. Elde edilen her bir verinin paylaşılmasına özen gösteriliyor. Son olarak bunlar arasına covid-19 aşısı yan etkileri de katılmıştır. Aşı olmak isteyenler:

  • Klinik açıdan aşının etkilerini dikkate alabilir.
  • Aşı uygulama sürelerine göre randevuya geçebilir.

Covid-19 aşısı olmak isteyenlere çok ciddi etkiler paylaşılmaz. Yapılan araştırmalara göre henüz ciddi bir yan etkinin meydana gelmediğini kanıtlanmıştır.

Covid-19 Aşısı Ağrı Yapar Mı?

Covid-19 aşısı yan etkileri nasıl sorgulayanların önceliği ağrıları dikkate almak oluyor. Nitekim öne çıkan etkiler arasında baş ağrısı mevcut durumda. Herkeste olmasa da baş ağrısı şikayeti öne çıkmıştır.

Sadece baş ağrısı değil aşının uygulandığı alanda da ağrı yaşanabilir. Hatta yaygın olarak ortaya çıkan etkiler arasında kol ağrısı yerini almıştır. Gün içerisinde kolda uyuşma ve ağrı şikayetleri yaşanabilir.

Covid-19 Diğer Yan Etkileri Nelerdir?

Sadece baş ile kol ağrısı ile sınırlı kalınmıyor. Yapılan klinik incelemelere karşı bunların dışında birkaç etki daha bulunuyor. Covid-19 aşısı yan etkileri olarak ortaya çıkanlar şöyle:

  • Yorgunluk hissi ile karşı karşıya kalınabilir.
  • Kas – eklem ağrıları ile titreme meydana gelebilir.

Aynı zamanda aşının uygulandığı alanda kızarıklık oluşabilir. Bununla birlikte bazı kişilerde şişlik gözlemlenmiştir. Tüm bu etkilerin klinik açıdan herhangi bir sorun teşkil etmediği ifade edilir. Ancak yine de uzun süren yan etkilere karşı uzmanlara başvurulması en doğrusu olacaktır.

Covid-19 Aşısı Mideye Zarar Verir Mi?

Çoğu ilaca ve aşıya karşı yan etkiler paylaşılır ve ortaya çıkması halinde telaş yapmamanız esas alınır. Genel anlamda mideye olan etkiler başı çeker ve dikkatli olunması gerektiği vurgulanır. Covid-19 aşısı yan etkileri arasında da buna benzer ifadeler mevcut durumda.

Şöyle ki kusma ve ishal yan etkiler arasında yerini almıştır. Nadiren görülen bu etkilere karşı gün içerisinde bol sıvı tüketmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda ağır yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yan etkileri dikkate almak ve aşının yapılacağı güne hazırlanmak faydalı olacaktır. Özellikle de o gün içerisinde dinlenmeye vakit ayırmanız en doğrusu olacaktır.

COVID-19'un aşısı var mıdır?
Covid-19 tedavisi için geliştirilmiş farklı türde birçok aşı bulunuyor. Bu aşı türleri inaktif aşılar, canlı atenüe aşılar, mRNA ve DNA aşıları, viral vektör aşılar ve protein bazlı aşılar günümüzde kullanılıyor. Tüm bu aşılar farklı prosedürleri kullanarak hastalığa karşı bağışıklık kazanılmasına yardımcı oluyor. Aşıların belirli dozlar ile uygulaması gerçekleştirilir.
COVID-19dan korunmak için neler yapılmalıdır?
Covid-19’dan korunmak isteyen kişiler tüm ortamlarda maske takmaya özen göstermelidir. Kalabalık ve kapalı alanlardan olabildiğince uzak durmaya gayret etmelidir. Bunun yanında bulunan tüm fırsatlarda eller yıkanmalı ya da uygun bir dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Kişiler ile aranızda en az 1 buçuk metre mesafe bırakmaya özen göstermelisiniz. Sağlıklı beslenmeli, sigara ve benzeri alışkanlıklardan uzak durmalısınız.
Kargo ile gelen paket veya ürünlerden COVID-19 bulaşma riski var mıdır?
Covid-19 virüsü bulaşma prensibi olarak canlı hücreleri tercih eder. Cansız yüzeyler üzerinde korona virüsün yaşaması için uygun ortam bulunmaz. Bu nedenle kısa süre içerisinde virüs ölerek etkisini yitirir. Kargolar ile korona virüs arasında anlamlı bir bağlantı bulunmadığı için kargolardan virüs bulaştığına dair bir sonuç çıkarılamaz. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda herhangi bir kısıtlamaya gitmemiştir.
Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19'a yakalanmayı önler mi?
Tuzlu su özellikle iltihaplı enfeksiyonların rahatlatılması ve tedaviye destek olması amacıyla kullanılan geleneksel yöntemlerden biridir. Ancak tuzlu suyun korona virüsünü öldürdüğü ya da virüs bulaşmasını engellediği gibi bir bilgi bulunmuyor. Burnunuzu tuzlu su ile yıkamak sizin tercihinize kalacaktır ancak bu yöntem korona virüs için etki etmeyecektir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Aşısı Özel Hastanelerde Ücretli Mi?

Covid-19 Çin Aşısının Yan Etkileri

Prematüre Bebeklerde Bcg Aşısı Ne Zaman Yapılır?

İshal Nasıl Çabuk Geçer?

Covid-19 Eklem Ağrıları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.