Doğal Sağlık

İshal Nasıl Çabuk Geçer | İshali En Çabuk Ne Geçirir?

05.03.2021
828
İshal Nasıl Çabuk Geçer | İshali En Çabuk Ne Geçirir?

İshal, kendini karın ağrısı ile belli eden bir hastalıktır. Hastaların hayatlarını olumsuz anlamda etkileyen ishal hastalığı, tuvalette uzun süre kalmanıza neden olabilmektedir. Bunun yanında, beslenme düzeniniz bozulabilir ve mide bulantısı ishale eşlik edebilir. İshali doğal yöntemlerle geçirmek mümkündür. Evde hazırlayacağınız kürler ile ishal kısa bir süre sonra hafifleyecektir. İshal nasıl çabuk geçer? Sorusunun cevabını makalenin devamında bulabilirsiniz.

İshal Nedir?

İshal, oldukça fazla tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiren ve şiddetli bir karın ağrısı ile seyir eden boşaltım sistemi rahatsızlıklarından biridir. Genelde yanlış beslenme ve ilaç kullanımı nedeni ile ortaya çıkan ishal, kısa sürede geçmesi mümkün bir hastalıktır.

İshal olan bir hasta, normalden farklı olarak sulu bir şekilde dışkılama gerçekleştirmektedir. Bağırsakların yanlış çalışması ile ortaya çıkan ishal hastalığı, evde kolay yöntemler ile geçirilmesi mümkün bir rahatsızlıktır.

İshal Nasıl Çabuk Geçer; İshal Nasıl Geçer?

İshal hastalığı genellikle çok uzun süreli olmamakla beraber, bazı püf noktalara dikkat edilerek iyileştirilmesi mümkün bir hastalıktır. Hastaların sağlıklı beslenmesi ve düzenli bir şekilde su tüketimi, ishal sağlığını önleyen etkenler arasında yer almaktadır.

İshal nasıl çabuk geçer? Sorusuna verilecek cevaplar ise şöyle sıralanabilir;

  • Beyaz pirinç
  • Elma Sirkesi
  • Muz
  • Gazoz veya kola
  • Yoğurt
  • Kefir
  • Peynir

Bu doğal ürünleri yeterli miktarda tüketmeniz sonucunda, ishal hafifleyecek ve zamanla geçecektir.

İshalin hastalarda iki adet seyir türü bulunmaktadır. Bunlardan biri akut ishal, diğeri ise kronik ishaldir. Akut ishal daha sık görülmekte olan ve genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Kronik ishal ise, yaklaşık bir aydan fazla süren ishal durumuna verilen isimdir. Kronik ishal durumunda, mutlaka bir doktora başvurmalı ve tedavi olmanız gerekmektedir.

İshal Nasıl Tedavi Edilmektedir?

İshal, genellikle evde tedavisi mümkün bir hastalıktır. Fakat bazı durumlarda, ağrıların artması veya kusma gibi etkiler de ortaya çıkar ise bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekli olacaktır.

Evde tedavi edilmesi mümkün ishal hastalığında, hastaların bu süreç boyunca bol su tüketmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Yüksek ateş ve halsizliğin de baş gösterdiği ishal hastalığında, hastanın istirahati önemlidir.

İshal nasıl çabuk geçer? Sorusuna verilecek genel yanıtlardan biri ise; İshal sebebi ile fazla sıvı kaybeden vücudun, yeterli oranda suya ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple hastaların, su tüketimine dikkat ederken diğer sıvı tüketimlerini de arttırmaları gerekmektedir.

Ishali en çabuk ne geçirir?
Tıkalı burun çeşitli tedavi yöntemleri ile açılabileceği gibi masajla da açılır. Burnunuzun tam ortasına masaj yaparak, yukarıya doğru çıkmanız gerekiyor. Burada bulunan damarlarla birlikte burun hareketlenmeye başlar. Alın bölgesine yapılan masaj sinüzitten dolayı tıkalı burun için kesinlikle tercih edilir.
Su gibi ishal neden olur?
Ishal, kişinin yiyip içtiği besinlerden dolayı kaynaklanır. Vücudunuzun metabolizmasına aykırı bir besin tüketildiği takdirde bu durum fiziksel olarak ishale dönüşür. İshal oluşumunun sonrasında evde belirli yöntemlerle bu durum önlenir. Ancak tüketilen yiyeceklere göre yaklaşık iki ya da üç gün sürer.
İshal ve karın ağrısı nasıl geçer?
Ishal ya da ishalden dolayı oluşan karın ağrısı, belirli besinlerle birlikte geçer. Bunun için havuç, soyulmuş elma, pirinç suyu, patates haşlaması tüketilebilir. Aynı zamandaher evde rahatlıkla bulunan yoğurt ya da ayran tüketimi de ishale karşı oldukça etkili yiyeceklerdir. Yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı tüketildiği takdirde ishal ya da karın ağrısının geçmesi mümkün.
İshal olan ne yemeli ne yememeli?
İshal olan kişiler belirleyecekleri tüketip, belirli yiyeceklerden de kesinlikle uzak durmalı. Bol miktarda sıvı tüketilmeli. Yağsız peynir, yoğurt, patates haşlaması ve beyaz ekmek kesinlikle ishal sürecinde tüketilmesi gereken besinlerdir. İshal azalmaya başladığı zaman yağsız haşlama et yenilebilir. Bunun dışında kişinin metabolizmasına zarar verecek yiyeceklerden de uzak durulması önerilir.

İlginizi Çekebilir;


İshal Tedavisi

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer Üşütme

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Protetik Diş Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.