İshal Tedavisi | En Hızlı İshali Ne Keser?

26.09.2021
537
İshal Tedavisi | En Hızlı İshali Ne Keser?

İshal, günümüzde hemen hemen her insanın belirli dönemlerde karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. İshal tedavisi ve yöntemlerine geçmeden önce bu sık sık başımıza gelen durumun ne olduğunu ve nasıl meydana geldiğini kısaca anlatalım.

İshal; gün içerisinde birden fazla kez sulu dışkılama yapılması yani dışkının normalinden daha sulu bir kıvamda olmasıdır diyebiliriz. Yeni doğan bebeklerden, yalı insanlara kadar her yaş grubunda görülen bu rahatsızlık, genelde 2- 3 gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak rahatsız edici olması, kimi zaman belirtilerinin yoğun bir şekilde hissedilmesi ve 2- 3 günden daha fazla sürebilmesi gibi durumlarda bu sorun epey can sıkıcı hale gelebilmektedir. İşte bu yüzden bu yazıda doğal yöntemler ile ishal tedavisi ve ishal hakkında diğer merak edilenleri sizlerle paylaşacağız.

Su Gibi İshal Neden Olur?

İshal tedavisi ve yöntemlerine geçmeden önce, ilk olarak ishal neden olur, nasıl meydana gelir bunlardan bahsedelim. İshalin asıl nedeni; bağırsaklar başta olmak üzere genel olarak sindirim sistemimizdeki su emiliminin azalmasına karşılık; su salınımının artmasından kaynaklıdır. Bu durum bizlerde; şişkinlik, gaz ve hatta ateşlenmeye dahi sebep olabilir.

İshalin nedenleri arasında enfeksiyon hastalıkları da yer almaktadır. Bu hastalıklar dolayısıyla ( yani bakteri ve virüsler dolayısıyla) bağırsak çeperimizde zedelenmeler oluşabilir ve bu da bağırsaklarımızda suyun emilmesini engelleyebilir.

İshal rahatsızlığı 4 grupta incelenir ve bunlar; akut ishal, kronik ishal, enfeksiyondan kaynaklı ishal ve enfeksiyona bağlı olmayan ishaldir.

İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

İshalin en sık rastlanan belirtilerinden biri karın ağrısıdır ve bu ağrılar bazen şiddetli boyutlarda görülebilir. Ayrıca ishalin bu belirtisine; ateş, halsizlik, yorgunluk, büyük tuvaleti tutamama, bulantı, kusma, gaz gibi durumlar da eşlik edebilmektedir.

İshal normalde, herhangi bir tedaviye gerek duymadan biraz dikkat ile kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık türüdür. Ama bu hastalığın rahatsız edici belirtilerinden ve uzun süreli ishalden kurtulmak için ishale iyi gelen yöntemler ve bu yöntemlerde yer alan maddeleri deneyebilirsiniz. İshal tedavisi için tüketilmesi gereken besinler yani ishale iyi gelen yiyecekler aşağıda verilmiştir:

 • Haşlanmış patates ya da patates püresi
 • Yoğurt
 • Ayran
 • Pirinç suyu
 • Havuç
 • Kabukları soyulmuş elma
 • Bal ( sıcak suya karıştırılıp tüketilebilir. )
 • Papatya çayı
 • Ada çayı
 • Zencefil ( ya da zencefil çayı )
 • Siyah Çay
 • Muz
 • Probiyotik besinler

İshal Tedavisi; Bakteriyel İshale Ne İyi Gelir?

İshal tedavisi bu rahatsızlığa sebep olan hususlara göre değişiklik gösterebilir. Çünkü bazen ishal her zamanki seyrinden ya da normalliğinden çıkarak tehlikeli bir hale gelebilir. Bakteriyel ishale iyi gelen şeyler genellikle akut ishal ile aynıdır diyebiliriz. Her ishal çeşidinde vücudumuz su kaybettiği için mutlaka ve mutlaka bol bol su içilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra muz, pirinç lapası, patates püresi gibi yiyecekler de bakteriyel ishallere iyi gelmektedir. Fakat bu gibi durumlarda önce doktor muayenesi olunmalı ve doktorun vereceği ilaçlarla da tedavi kısa sürede etkili hale getirilmelidir.

İshal Tedavisi; Zehirli İshal Belirtileri Nelerdir?

Zehirli ishal belirtileri arasında ateş ve giderek artan şiddetli karın ağrıları gibi durumlar bulunmaktadır. Rota adı verilen bir virüsün neden olduğu bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü vücut gitgide su kaybeder ve bu da farklı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Zehirli ishal için ishal tedavisi yöntemi aşı olmaktır. Bu belirtileri gösterdiğiniz ve zehirli ishal tanısı konulduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek, zehirli ishal için aşı olmanız gerekmektedir.

İshal Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yazının başında belirttiğimiz üzere, akut olan ishaller genellikle birkaç gün içerisinde herhangi bir tedaviye gerek duymadan normale dönecektir. Ancak kronik ya da enfeksiyona bağlı olan ishallerde durum biraz daha farklı olabilir ve bu ishal türleri daha tehlikeli olarak bilinmektedir. Eğer bu ishal türleri tedavi edilmezse sonuç yavaş yavaş tehlike arz edebilecek durumlara dönüşebilir.

İshal tedavi edilmezse su kaybından dolayı tansiyonun düşmesi, şuur kaybı, böbrek yetmezliği ya da kanda asitli maddelerin yükselmesi sonucunda koma gibi durumlar gerçekleşebilir. Hatta bu durumlar bazen ölüme dahi sebep olabilir.

İshal Ne Zaman Tehlikeli Olur?

İshal tedavisi kadar merak edilen bir diğer soru da bu hastalığın ne zaman tehlikeli olabileceğidir. Belirttiğimiz üzere ishal aslında tehlikeli bir rahatsızlık değildir ve bazen normalden de uzun sürebilir. Özellikle kronik ishallerin yaklaşık 3 hafta bile sürebildiği bilinmektedir. Bu tür durumlarda eğer vücudunuz epey susuz kalmışsa, cilt renginizde değişimler meydana geliyorsa, idrarınızda kan varsa, tekrar eden kusmalar yaşıyor ve ateşinizde yükseliyorsa o zaman mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diğer ishal türleri için de bol bol su tüketmeli ve probiyotik açıdan yüksek besinler ile doğal ishal tedavisi türlerini uygulamalısınız. Doktorunuz ilaç vermişse bu ilaçları da düzenli olarak kullanmayı unutmayın.

Geçmeyen İshal Neye İşarettir?

Geçmeyen ishallere, kronik ishal ismi de verilebilmektedir. 4-5 hafta sürebilen bu ishaller bazı zamanlarda tehlikeli durumlara da işaret edebilirler.

Yetişkinlerde Sürekli İshal Neden Olur?

Yetişkinlerde sürekli ishal; vücuda alınan besinler, sıcak hava, vücudun susuz kalması ya da enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan dolayı olabilir.

İshalde Kan Gelirse Ne Olur?

İshalde kan gelmesi, dizanteri olarak bilinen kanlı ishal durumuna işarettir ve hastanın mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İshal Nasıl Çabuk Geçer?

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri | Bebeklerde Diş Çıkarma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.