Hemoroid Tedavisi | Hemoroid Evde Nasıl Tedavi Edilir?

14.09.2021
526
Hemoroid Tedavisi | Hemoroid Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Tedavisi; Hemoroid, diğer bir ifade ile basur olarak adlandırılır. Anal kanalı sonunda bulunan ve fazlası ile genişlemiş damarlardır. Bu damarlarda genişleme artarak, tahriş olur. Bunun sonrasında hemoroid tedavisi uygulanır.

Hemoroid Tedavisi Nedir?

Hemoroid tedavisi, hastalığın derecesine göre değişkenlik göz edebilir. Uygun bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Kesinlikle doktor kontrolünde olmalısınız. Hastalığının yan etkileri ya da hastalığın çeşitli belirtileri olduğu takdirde doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Tıbbi ilaçlar ve cerrahi müdahalelerle, hemoroid tedavisi kişinin ciddi hastalıklarla karşılaşmaması adına gerçekleşir. Hemoroidin, tekrardan yükselme ihtimali olabilir. Hemoroid tedavisinde, doktor kontrolünde bir beslenme planı oluşturulur. Bu beslenmesi planı aylık ya da yıllık olarak değişebilir. Burada hastaya ya da hastalığın ilerlemesine göre kişiden kişiye değişir. Belirli noktalara buz ile masaj yapılır. Ağrı ya da kaşıntı yumuşatmak için buzlu masaj, Hemoroid tedavisinde en etkili yöntemdir.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi için çoğu zaman ilaç yeterli olmaz. İlaç tedavisi ile beraber basur ameliyatı uygulanabilir. Hemoroid tedavisinde çoğu zaman ilaç istenilen doğrultuda yanıt vermez. Yanıt vermediği takdirde basur ameliyatı kesinlikle uygulanmalıdır. Hastalara uygulanan çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemler hastalığın ne kadar seviyede ilerlemiş olduğuna göre değişebilir. İleri evrelerde ki hastalarda basur memesi asıl olandan daha fazla sarkar. Bunun iyice dışarıya sarkması ile birlikte, yapılan ameliyatla önlenir. Hemoroid tedavisinde kişinin evde çeşitli yöntemlerle önlemeye çalışması doğru olmaz. Burada doktor kontrolünde olmalısınız.

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroit rahatsızlığında hemoroid ağrısı gerçekleşir. Hemoroid ağrısına sıcak su banyosu oldukça iyi gelir. Sıcak su banyosu doğal bir çözüm niteliğidir. Tercihen sıcak su koyulan bir leğen ile birlikte sıcak su banyosu da kişi için yeterli olabilir. Sıcak tüketilen içecekler önerilir. Sıcak su banyosu hemoroid ağrısını rahatlattığı gibi kişinin hafiflemesine de sebep olur.

Hemoroid Tedavisi; Basura Zeytinyağı Sürmek İyi Gelir Mi?

Zeytinyağı geçmişten günümüze birçok hastalıkta kullanılan oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Doğal bir ödem atıcıdır. Bununla birlikte antioksidan özelliğe de sahiptir. Dış hemoroidlerin tedavi edilmesi adına kullanılabilir. Basur de bulunan iltihaplanmanın azaltılması adına zeytinyağı yardımcı olur. Her gün bir çay kaşığı tüketilen zeytinyağı, basur rahatsızlığında kişilerin ciddi problemler yaşamamasında bulunur. Ancak zeytinyağının uzun süre kullanılması belirli seviyelerdeki hastalıklar için yan etki oluşturabilir. Kullanmadan önce doktorunuza sormanız önemli bir detaydır. Hemoroid tedavisi için belirli krem ve losyonlar bulunur. Bu krem ve losyonlar kişinin kafasına göre değil, doktor önerisi ile birlikte uygulanmalıdır. Ev içerisinde yapacağınız çeşitli doğal yağlarla birlikte uygulanan yöntemlerde de öncelik doktor önerisi alınıp, ardından bölgeye uygulanmalı. Böylelikle herhangi bir yan etki yaşanmaz.

Hemoroid Tedavisi; Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid belirtileri belirli derecelerle birlikte oluşur. Burada ilk olarak kanama gerçekleşir. Kanama sonrasında kişi de kaşınma şikayeti oluşmaya başlar. Kaşınma şikayeti hemoroid hastalığında en önemli belirtidir. Anal muayene gerçekleştikten sonra  kaşıntının ne derecede tahriş oluşturduğu ortaya çıkabilir. Hemoroid belirtileri kanama, kaşıntı ve ağrı şikayetleri ile gerçekleşir. Bu şikayetler ciddi derecede artmaya başladığı zaman kesinlikle doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Ağrı şikayetleri beraberinde ciddi problemlerde oluşturabilir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konur?

Hemoroid tanısı için belirli semptomlarla birlikte kişiye sorular sorulur. Burada topaklama, şişme, tahriş ya da diğer sorunların varlığının kontrol edilmesi ile beraber fiziksel muayene gerçekleşir. Fiziksel muayene sonrasında hijyenik bir ortamda kas tonusu incelenir ve kişideki hassasiyet, şişme, tahriş ve benzeri problemler parmak ile kontrol edilir. Bu muayeneler hemoroid hastalığına eşdeğer nitelik taşıdığı takdirde direkt olarak tedavi yöntemlerine başlanılır. Hemoroid tedavisi tanısı konulduktan sonra uygulanmalıdır. Herhangi bir tanı konulmadan, hemoroid tedavisinin uygulanması doğru olmaz.

Hemoroid Nasıl Önlenir?

Kişinin yaşam tarzında uyguladığı belirli yöntemler hemoroidin önlenmesi adına yardımcı olur. Burada en önemli nitelik tüketilen yiyecek ve içeceklerdir. Lifli gıdalara öncelik verilmeli. Ağırlıklı olarak sebze meyve tüketilmeli. Fasulye ve baklagillerden yararlanılması, hemoroidin önlenmesi adına yardımcı olur. Gün içerisinde 2 litre su içilmeli. Su içmek Hemoroid tedavisinde doktorunuzun size önerdiği bir durumdur. Tuvalet ihtiyacı gerçekleştiği takdirde ihtiyacın geciktirilmesi önemlidir. Tuvalet ihtiyacının bekletilmesi, hemoroid oluşumunu başlatır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Nelerden Kaçınmalı?

Hemoroid ameliyatı sonrasında belirli bir döneme kadar ağrı ve kanama görülebilir. Bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Kabızlık, aşırı kilo gibi durumlardan hastanın kaçınması ameliyat sonrasındaki en temel etmendir. Tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli, özellikle acılı gıdalar tüketilmemeli.

Hemoroid Ameliyatı Riskli Mi?

Hemoroid ameliyatının herhangi bir riskli yanı bulunmaz. Burada öncelikle tanı konulup, ardından ameliyatın gerekli olup olmadığına göre işlem uygulanır. Doğru tedavi yöntemleri ile hemoroid ameliyatı gerçekleştiği takdirde herhangi bir risk içermez.

Hemoroid Hastalığında İlk Tanı Önemli Mi?

Hemoroid hastalığında ilk tanı, kesinlikle önemlidir. Tanı konulmadan tedavi uygulanması, hemoroid hastalığın açısından risk oluşturabilir. İlk tanı doktor kontrolünde olunmalı. Burada doktor hastalıkla ilgili ve uzman olmalı.

İlginizi Çekebilir;

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler | Basur Nasıl Geçer

Basur Nasıl Geçer Evde | Basur Nedir?

Basur Tedavisi

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? | 20’lik Diş Ağrısı Kaç Gün Sürer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.