Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler | Basur Nasıl Geçer

14.01.2021
1.363
Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler | Basur Nasıl Geçer

Hemoroide iyi gelen yiyecekler nelerdir diye sorduğumuzda, kefirden başlayarak süt ve süt ürünlerini sayabiliriz. Bununla birlikte, yeşil yapraklı meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler de etkin halde kullanılabilir.

Hemoroid, günümüzde en sık rastlanılan rahatsızlıkların başında olup, birçok sebepten ötürü gelişebilir. Fakat, en sık, genetik faktörlerin etkisiyle hissedilir. Ailede, birinci dereceden yakınlarda varsa, kişide de olması mümkündür.

Basur adıyla geçe bu hastalık, varise benzer biçimde, anüs etrafında çeşitli, şişkin memeciklerin oluşmasıdır. Bu et parçaları, büyüklüklerine göre aşağı sarkar. Kimi kaşıntılı ve kanlı olabilir. Hemoroidin evreleri vardır. Dört evreli bu hastalığın, üçüncü ve dördüncü evresi tehlikelidir; ameliyat gerektirebilir.

Hemoroide iyi gelen yiyecekler şu şekilde tavsiye edilir:

Kefir

Hemoroide ne iyi gelir diye sorduğumuzda, kefir diyebiliriz. Kefirle birlikte, yoğurt ve süt gibi ürünleri de sayabiliriz.

Kefir, hemoroide iyi gelen içeceklerin içinde bir numara olmakla beraber, ayranla ve yoğurtla da karıştırılabilir. Yoğurt gibi fermente edilmiştir. Rusça’da ‘zevk getiren’ anlamına gelen kefir, keçi veya inek sütünün özel mayasından üretilerek, yapılır. Top top beyaz olan kefir kültürleri, bir gün içinde mayalanıp, servis edilebilir. Taze tüketilmeli, çok bekletilmemelidir.

Kefir aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Günde bir lt. kadar kefir içilmelidir.
 • Kefir, kişi tarafından kendi evinde de fermente edildiği gibi, yemeklerle beraber de kullanılabilir. Hatta, kefirle beraber yoğurt da tüketilmesi gücü arttıracaktır.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler; Avokado

Hemoroid nasıl geçer diye sorduğumuzda, avokado meyvesinden de bahsedebiliriz. Avokadonun içindeki yüksek lifler, onun hemoroide iyi gelen yiyecekler arasına girmesine neden olur.

Avokado aşağıdaki biçimlerde tüketilebilir:

 • Yumuşak bir avokado, soyulup, içindeki yeşil bölgesi taze taze yenilebilir. Günde bir tane tavsiye edilir.
 • Avokado ezildikten sonra, içine saf zeytinyağı, yoğurt katıldığında da, hemoroide etkisi daha da artacaktır. Bu besin de günde bir tabak tüketilebilir.

Enginar

Hemoroid için bitkisel çözüm denilince, enginar gibi etken bir sebze de hesaba katılabilir. Enginar, papatyagillerden, sağlam görünüşlü, sert bir bitkidir. Gövdesi, sapı çok kalındır. Yaprakları da oldukça sağlamdır. Cynarin içerir; A ve B vitaminleri açısından zengindir.

Enginarın mor çiçekleri ve kabukları da kurutulup, toz haline getirilmektedir. Keza, enginar çayı da hemoroid için yarar getirebilir. Enginar çayı ya da enginar yaprağı çayı, aktarlarda ve kimi marketlerde de bulunabilmektedir. Bu çayda da bolca A ve B vitamini bulunur ki, vücudun dengesi de enginarla o şekilde korunur.

Hemoroide iyi gelen enginar şu şekilde kullanılabilir:

 • Her gün iki adet enginar haşlanıp, üzerine zeytinyağı ve limon gezdirilip yenilebilir.
 • Enginarın suyu da günde iki defa olacak şekilde içilebilir.
 • Hazır satılan enginar çayları da, sıcak suya daldırılarak tüketilebilir.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler; Bezelye

Hemoroid için yiyecekler arasında bezelye de vardır. Baklagiller familyasının narin görünüşlü bu bitkisi, nişasta, lif, karoten, fosfor, potasyum içeriği bakımından çok besleyicidir.

Hemoroide iyi gelen bezelye aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Haşlanan bezelyeler, yoğurt, zeytinyağı ve limonla birlikte yenilebilir.
 • Bezelye püre şeklinde çekilip, yoğurt karıştırılarak, sade ya da sarımsaklı biçimde tüketilebilir.

Armut

Hemoroide iyi gelen şeyler arasında, sulu bir meyve olan armut gelir. Gül familyasının meyvelerinden kabul edilen armut, etli bir meyvedir. Kabuğu açısından, lif, posa zenginliği içerdiği gibi; A, B, C vitaminleri açısından da etkindir. Doğal bir tadı olduğu için, şeker hastalarınca da güvenle tüketilebilir.

Hemoroide iyi gelen yiyecekler arasında mühim bir yerde duran armut, aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Günde en az bir orta boy armut yenilmelidir.
 • Armut ezilip, içine pekmez katılarak da tüketilebilir. Yoğurtla karıştırılıp yenilmesi, hemoroidi geçirmesi anlamında, çift katlı bir koruyuculuk sağlar.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler; Brokoli

Hemoroide iyi gelen yiyecekler içinde, lahanagillerin narin sebzesi brokoli gelmektedir. Adeta, minik yeşil bir ağacı andıran bu bitki; B ve C vitaminleri açısından zengindir. Kükürtlü içerikler içine girer, buna bağlı olarak, sülforoptan barındırmaktadır. Beta karoten kaynağı olup, demir, magnezyum, çinko da içerir.

Hemoroide iyi gelen bu sebze, aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Brokoli haşlanıp, sade şekilde yenilebilir.
 • Brokolinin haşlama suyu da tüketilebilir. Günde en az bir, en fazla iki bardak brokoli suyu da iyidir.
Basur ne yemeli ne yememeli?
Basur hastalığının birincil düşmanı zeytinyağı ve lifli besinlerdir. Basur hastalığı olan kişilerin, kırmızı etten uzak durması, hamur işi ve katı gıdaları olabildiğince az tüketmesi önerilmektedir. Günde 2 ile 3 litre su tüketmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek, pilav ve makarna çok tüketmemek önemlidir.
Muz hemoroide iyi gelir mi?
Muz potasyum değeri yüksek olan meyvelerden biri olarak hemoroid hastalığını iyi gelebilmektedir. Süt ile karıştırılarak yaranızın üstüne sürebilir, kısa süreliğine rahatlama sağlayacağı için düzenli olarak bu formülü kullanabilirsiniz. Süt ve muz içmek ise basur rahatsızlığı bulunan hastalara önerilmemektedir.
Basur için en iyi ilaç hangisi?
Basur ilacı için mutlaka bir uzmana danışmanız önerilmektedir. Özellikle kremler ve oral yolla alınan ilaçlar için uzmanın önerileri dikkate alınarak, süreç takip edilmelidir. İlaç etken maddelerini kullanmaya yatkın olup olmadığınız ancak bir uzman görüşüyle karar verilen uygulamalardır.
Hangi meyveler basura iyi gelir?
Kivi, limon, çilek ve ahududu meyveleri basur hastalığı için önemli ilaçlar arasındadır. Ceviz, şalgam ve ay çiçeği de basura iyi gelmektedir. Sağlıklı beslenmek ve günde en az iki litre su tüketmek basur rahatsızlığınızın önüne geçmek için önemlidir. Özellikle E ve C vitaminine önem vererek ağrınızı hafifletebilir, kanamayı engelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Enginar Yağı Faydaları

Basur Nasıl Geçer Evde | Basur Nedir?

Basur Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.