Basur Tedavisi | Basur Evde Nasıl Tedavi Edilir?

04.09.2021
632
Basur Tedavisi | Basur Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Tedavisi; Basur günümüzde kişilere en çok rahatsızlık veren hastalıklardan biridir. Basur anüsün en altında kanal sonunda kanalı beslemek için bulunan geniş kam damarlarıdır. Bu damarlar genişleyip daralabilen damarlardır. Bazı durumlarda fazla genişlediği için tahriş olurlar.  Şişme ve tahriş sonucu bu damarlar makat dışına çıkar ve bu durum basur adıyla anılır. Sonuç olarak basur tedavisi olunması şart hale gelir.

Basur tedavisi tanısı konulması için doktorunuzun uygulayabileceği iki yöntem vardır. Bunlardan ilki doktor rektumu incelediği fiziksel muayenedir. Fiziksel muayene sırasında tahriş, şişme ve topaklar ve başka sorunlar incelenir. İkinci yöntem ise dijital rektal muayene yöntemidir. Bu yöntemle doktor hijyen eldiveniyle kişinin rektumundaki herhangi bir şişikliği, tahrişi ve ya sorunu tespit etmek amacıyla parmağıyla hissederek kontrol eder. Ancak iç basurları kontrol etmek daha karmaşık yöntemin uygulanmasını gerektirir. Bu yöntem rektoskopi adıyla bilinen cihazla gerçekleştirilir.

Basur tedavisinin çeşitli yöntemleri mevcuttur. Bu tedaviler şöyle sıralanabilir; doğal tedaviler, tıbbı ilaçlar, yaşam tarzında değişiklikler, cerrahi müdahaleler. Bu tedaviler istenilen sonucu verse de basurun asıl çıkma sebebi değiştirilmediği sürece yeniden çıkma ihtimali yüksektir.

Basura Ne İyi Gelir?

Yaşam tarzında yeme düzenine lifli yiyecekler eklediğinizde bağırsaklardan geçen yiyeceklerin daha kolay hazmedilmesi sağlanabilir. Bu sayede basur kısa sürede geçebilir. Ayrıca bol sıvı tüketmekte basurun azalmasına katkıda bulunacaktır.

Basura iyi gelir dediğimiz başka bir yöntem ise ılık su ile basurun olduğu bölgeyi temizlemek ve yıkamaktır. Basurun olduğu bölgede ağrıları durdurabilmeniz için buzla birlikte masaj yaparak kişiler etkili bir sonuç alabilir.

Basur tedavisi için önemli olan nokta eğer sebep olarak kabız ya da ishal var ise önce bunların geçirilmesi gerekir. Bu sayede basurun geçirilmesi kolay hale gelir. İshal ve kabız bağırsak çalışmasının düzenlenmesi ile giderilir.

Doğal tedavi olarak yoğun buzlu masajlar, zeytinyağı, bitkisel krem kullanılması önerilir.

Eğer sorun halen geçmiyorsa basur tedavisi için ilaç tedavisi uygulanması gereklidir. İlaç tedavisinde kullanılan ilaç tipleri; pomat, fitil, hap, kremdir. Bu ilaçların hangisinin kişilere uygun olduğu doktorlar tarafından belirlenmelidir. Kişiler kafalarına göre ilaç kullanımı yapmamalıdır.

Basur Tedavisi; Basur Ameliyatsız Geçer Mi?

Basur tedavisinden bazıları doğal ve ilaçla çözümlerdir. Basur ameliyatsız geçer ancak bu kesin çözüm olmamakla birlikte bazı durumlar da farklı tedaviler çok daha işe yaramaktadır. Doğal çözüm olarak bitkisel kremler damarın normal hale geri dönmesini sağlar. Zeytinyağı ve buzla masaj da hem şişikliği azaltıp hem de ağrıyı azaltacaktır.

Basuru Rahatlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Basuru rahatlatmak için evde yapabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları; basur bölgesine buzla masaj, pamuğun üstüne zeytinyağı konularak tampon usulü uygulayıp basuru rahatlatabilirsiniz.

Basur Tedavisi; Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Basur için doğal yöntemler her zaman daha önceliktir. İlaçlar yan etki gösterebilmekle beraber en ağır durumlarda kullanılmalıdır. Doğal yöntemlerinde en başta doğal bitkisel kremler gelmektedir. Bitkilerin her zaman şifalandırıcı özelliği sayesinde basuru iyileştirebilirsiniz. Bir diğer doğal yöntem ise zeytinyağıdır.

Basur ağrısı kişilerin dayanmakta çok zorlandığı ve günlük hayatlarını büyük ölçüde kısıtlayan bir ağrıdır. Basurun dayanılmaz olduğu zamanlarda kişiler ağrıyı anında kesmek isterler. Basur tedavisinde kullanılan ve basur için en etkili ilaçlardan ikisi Proctolog ve Procto Glyvenol dur. Şişkiniliği indirip kaşıntıyı geçiren bu ilaçların etkisi oldukça fazladır ve en iyi kremler arasında kendilerini ispatlamışlardır. Yoğun ağrıları azaltmak için de en etkili ağrı kesici Daflon isimli ilaçtır.

Basur Tedavisi; Zeytinyağı Basura İyi Gelir Mi?

Basur için ilaç kullanmak ve ameliyat olmak istemeyen insanlar alternatif olarak basur süreci geçene kadar zeytinyağı kullanabilir. Zeytinyağı pamuk üstüne damlatılıp basurun olduğu bölgeye tampon usulü uygulanır. Zeytinyağı basura iyi gelir dense de tam olarak sonuç getirmeyecektir. Sadece ağrının azalması ve şişkinliği inmesi için etkili olacaktır. Eğer kendiliğinden geçmiyorsa bu durumda bitkisel kremler kullanılabilir. Ciddi sorunlar oluşturacak seviyeye geldiyse doktora görünmeniz en iyisi olacaktır.

Basur Neden Olur?

Basurun oluşma nedeni anüste basur damarlarının çok fazla genişleyip kanalı kapatmasından dolayı oluşur. Sebep olarak kabızlığa ve tuvalette fazla zaman geçirmek gösterilir. Bölgede ki kan akışı değişmeye başlar ve dışkılamada zorluklar yaşanır.

Dış Basur Nedir?

Bilimsel adı perianal hematom olan dış basur makatın dışında oluşup deri altında meydana gelir. Dış basurlarda dışkılama sırasında kanama, ağrı yaşanır. Ayrıca günlük yaşamınızı oldukça kısıtlayıp sık sık kaşıntıya sebep olur. Dış basur da oluşan yoğun sinirler yoğun ağrıların hissedilmesine neden olur.

Acı yemek hemoroid yapar mı?

Anüste çok hassas olan adı mukoza olan bir bölge vardır. Mukozanın yüzeyi oldukça hassas olmakla beraber fazla baharatlı ve acı yiyecekler mukozanın tahriş görmesine neden olabilir. Tahriş sonucu hemoroid olma ihtimaliniz yükselir.

Basur kanama yapar mı?

Dış basur türünde anüsün dışında ve deri altında oluşan şişkinlik ve yoğun sinir bölgesi oluşur. Dışkılama sırasında özellikle eğer kabız iseniz zorlanma sonucu basur bölgesinde kanama meydana gelir.

Basur ağrı yapar mı?

Basur günlük hayatınızı oldukça kısıtlayabilecek yoğun ağrılara sebep olan ve türleri olan bir hastalıktır. İç basur türünde ağrı olmazken dış basur türünde yoğun ağrılar oluşur. Bu sebeple kişilerin vakit kaybetmeden gerekli tedavileri ve doğru ilaçları kullanmaları önerilir. Kişiler kafalarına göre ya da birinin tavsiyesine göre ilaç kullanmamalıdır. Kişilerin tedavilerini alanında tecrübeli bir doktora başvurarak almaları kişilerin yararına olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Basur Nasıl Geçer Evde | Basur Nedir?

Hemoroid Tedavisi

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler | Basur Nasıl Geçer

Düğün Çiçeği Yağı

Dereotu Yağı Faydaları Tiroid

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.