Cadı Fındığı Yağı Faydaları | Cadı Fındığı Yağı Ne İşe Yarar?

07.05.2021
553
Cadı Fındığı Yağı Faydaları | Cadı Fındığı Yağı Ne İşe Yarar?

Anavatanı Avusturya olan cadı fındığı, kozmetik ürünlerde kullanılan içerisinde Omega 3 ve Omega 6 ile Omega 7’nin faydalarını taşıyan yararlı bitkiler arasında yer almaktadır. Cadı fındığı yağı faydaları, cilt ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Cilt üzerindeki etkileri düzenli kullanımda hemen fark edileceği gibi anti aging özelliğiyle de yaşlanma karşıtıdır.

Cadı Fındığı Yağı Ne İşe Yarar?

Oleik Air, Palmitoleik asit ve linoeik asit ile üç farklı asidin bir araya geldiği cadı fındığı yağı faydaları, içerisinde bol miktarda Omega taşıdığı için dünya üzerinde kozmetik ürünlerde ilk sırayı almıştır. İçerisinde bulunan yağ asitleriyle, cildin berrak görünmesinde ve tedavi edilmesinde etkili olacaktır.

  • Akne ve Sivilcelerin iyileşmesinde etkilidir.
  • Cilt üzerindeki lekelerin tedavisinde kullanılır.
  • Kanser tedavisi ve kanser önlemleri için tavsiye edilmektedir.
  • Göz altı torbalarının tedavisinde kullanılır.
  • Saçın parlaklığı için kullanılabilir.
  • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Cildin ne oranını dengeler ve kuruluğunu giderir.
  • Saç köklerini besler ve kepekleri azaltır.

Cadı Fındığı Zararları Nelerdir?

Ağır bir yağ olarak cadı fındığı yağı faydaları olduğu kadar zararları da olan doğal bir üründür. Özellikle yemeklerde kullanmak ve saf olarak tüketmek karaciğer yağlanmasında neden olabilmektedir. Uzun vadede kullanılan cadı yağı, yemeklerde tüketildiği takdirde kilo alınmasını sağlamaktadır.

Cadı fındığı yağı nasıl kullanılmalıdır; Uzmanlar cadı fındığı yağının az oranda kullanılmasını ve tüketilmemesini önermektedir. Cildinize alerjen etkileri bulunmadığı takdirde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ancak yemeklerin içinde ve salatalarda kullanmak cilt rahatsızlıklarınızı artırabilir. Cadı fındığı sıcak su içine konmamalıdır.

Cadı Fındığı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cadı fındığı yağı faydaları, cilt üzerinde oldukça etkili olduğu gibi Hemoroid hastalıklarında da kullanılması tavsiye edilmektedir. Saçınız için ve cildiniz için vücudunuzu temizledikten sonra özellikle duştan sonra kullanmanız tavsiye edilmektedir. Kirli vücut üzerine uygulanmamalıdır. Hafif dairesel hareketler yaparak cildinize yedirmeniz ve tahriş edici malzemelerle birlikte kullanmamanız önerilmektedir. Direkt göz ve göz içine sürülmemeli, güneş almayan bir odada, hafif serin bir noktada muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Cadı fındığı yağı nasıl kullanılır?
Cadı fındığı yağı doğrudan cilde uygulanır. Uygulama miktarı ise tüm yüz için ortalama 3 ila 4 damla şeklindedir. Cadı fındığı yağını makyaj pamuğunun üzerine damlatarak hem eşit yayılım yapmış olursunuz hem de cildinize alması gerekenden fazla yağ vermezsiniz. Gün içerisinde yağı cildinize 2 kereden fazla uygulamamanız önerilir.
Cadı fındığı yüzde ne işe yarar?
Cadı fındığı içerisinde antioksidan ve kolajen bulunur. Zengin içeriği sayesinde cildinizin hücrelerini onarır ve gençleştirir. Özellikle hücre hasarlarının giderilmesinde cadı fındığı yağı oldukça etkilidir. Cildinizde hücre yenilemesi yapar ve yaşlanmayı geciktirir. Özellikle dudak, göz ve boyun çevreniz için uygulayarak var olan kırışıklıkların giderilmesini ve kırışık oluşumumum engellenmesini sağlayabilirsiniz.
Macadamia yağı ne işe yarar?
Macadamia yağı sinir sistemini dengeler, endokrin sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar, üreme sistemini uyandırır. Ayrıca cilde doğrudan uygulandığında cilt üzerindeki kırışıklıkların, yara izlerinin ve kırışıklıklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Cilt lekelerinin de zamanla yok olmasına yardımcı olur. Cildi ileriye yönelik olarak da kırışıklıklardan ve sivilcelerden korur.
Cadı fındığı özü nedir?
Cadı fındığı temelde birçok çeşidi olan bitki ailesinin genel adıdır. Latince adı Hamamelis olan bu bitkinin İngilizce karşılığı da Wich Hazel’dir. Kozmetikte ve bakımda en çok kullanılan türü Hamamelis Virginiana olmaktadır. Bu bitki özellikle kuzey Amerika ormanlarında görülen ve yaklaşık 3 metre boya ulaşan bir ağaçtır.

İlginizi Çekebilir;

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid Tedavisi

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilmelidir?

Çörek Otu Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.