Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Anksiyete Hastaları Ne Yememeli?

14.01.2021
943
Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Anksiyete Hastaları Ne Yememeli?

Halk arasında bilinen ismi ile kaygı bozukluğu anksiyete dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen çağın hastalığı. İlaçların yanı sıra psikolojik tedavi ile de tedavi edilen hastalığı yaşayanlar yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapabilmekte ve buna beslenme alışkanlıklarını değiştirerek başlayabilmekteler. Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler yaşanan kaygı bozukluğu ile mücadele etmede hem fiziksel hem de ruhsal açıdan destek sağlar.

Anksiyete Görülen Kişilere Brezilya Fındığı

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de anksiyete hastalığına ne iyi gelir; iyi geldiği kanıtlanan 7 önemli besin vardır, bunlardan ilki Brezilya fındığıdır. Ruh halini düzenlemeye yardımcı olan selenyum içeren Brezilya fındığında tüm selenyum içeriğine sahip besinlerde olduğu gibi duygu durum düzenlemesinde etkili bir gıdadır ve anksiyete görülen kişilere tüketimi önerilir. E vitamini içeren ve hücre hasarını da önleyen bir antioksidan olan Brezilya fındığının fazla tüketimi bazı yan etkilere neden olur; alırken mutlaka bir doktordan tavsiye alınmalı ve günde 3 ya da 4 taneden daha fazla tüketilmemeli.

Anksiyete Hastaları Yağlı Balık Tüketilmeli

Anksiyete hastalığında uzmanlar haftada en az iki kez yağlı balık tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Yapılan araştırmalar haftada 3 kez somon balığı yiyenlerde kaygı seviyesinin azaldığını kanıtlıyor. Uskumru, somon, sardalya, alabalık ve ringa balığı yağlı balıklardır ve bu balıklarda Omega 3 seviyesi yüksektir. Omega 3 bilişsel fonksiyonlar ve psikolojik açıdan önemli etki sağlayan güçlü yağ asididir.

Anksiyete İçin Yumurta Yiyin Mutlu Olun

Yumurtanın içinde bulunan triptofan adlı bir aminoasit vardır ve bu aminoasit halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin oluşumunda etkilidir, serotonin uykuyu, hafızayı, ruh halini ve davranışları düzenlemeye yarar. Mutluluk hormonu aynı zamanda beyin fonksiyonlarını iyileştirerek anksiyetenin azalmasına destek olur. Potasyum açısından zengin besinler olan kabak çekirdeği ve muz gibi gıdalar stres ile birlikte kaygı bozukluklarının azalmasına yardımcı olur. Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler arasında yer alan ve çok iyi bir çinko kaynağı da olan kabak çekirdeği beyin ve sinir gelişimi içinde gerekli olan bir besindir. İnsan vücudunda çinkoyu en fazla depolayan bölge beyinde bulunan ve duygular ile bağlantılı olan bölgedir.

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler; Strese Ve Kaygıya Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın strese ve kaygıya iyi geldiğini artık bilmeyen yoktur; yapılan birçok araştırmada bunu doğrular niteliktedir. Çikolatada yüksek oranda triptofan ve magnezyum vardır. Magnezyum içeren bir beslenme yöntemi depresyon ya da kaygı bozukluğu belirtilerini azaltır. Ancak bitter çikolata seçiminde kakao oranı yüzde 70’in üzerinde olmalı, ilave şeker ve yağ içermesinden dolayı günde ancak 2 ya da 3 parça tüketilmelidir. Asya ve Hint mutfağından bizim mutfağımıza giren ve bir hayli fazla tüketilen zerdeçal kurkumin maddesi içerir. Kurkumin maddesi depresyon ve anksiyete gibi duygu bozuklukları yaşayanlar üzerinde stres ve kaygıyı azaltır.

Fermente Gıdalar Mutlu Hissettirir

Yapılan araştırmalarda fermente gıdaların sosyal kaygıyı azalttığı ve bu gıdaları tüketenlerin çok daha mutlu hissettiği ortaya çıktı. Anksiyeteye iyi gelen şeyler olan peynir, yoğurt ve turşu gibi fermente gıdalar beslenme alışkanlıklarına eklendiğinde daha mutlu ve kaygılarından kurtulmuş bireylerin sayısı artacaktır.

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler; Kaygıyı Azaltan Besinler

Anksiyete rahatsızlığı nasıl geçer konusunda yapılan araştırmalarda kaygıların azalması ile tedavinin mümkün olduğu yönündedir. Kaygıyı azaltmaya yardımcı olan besin maddeleri arasında yer alan onlarca gıda var; triptofan içeren muz, hindi, yulaf, ananas ve tofu en çok bilinenelerdir. Ayrıca anksiyeteye iyi gelen yiyecekler arasında;

  • E vitamini deposu fındık ve badem
  • Omega 3 kaynağı Chia tohumu
  • Mutluluk hormonu salgılayan kuruyemişler, yağsız et ve süt ürünleri
  • Magnezyum zengini ıspanak ve pazı
  • İltihap giderici özelliğine de sahip olan tarçın yer alır.

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler; Anksiyete Tedavisine Bitkisel Çözüm

Anksiyete için bitkisel çözüm önerileri iyi birer seçenek olabilir; örneğin melisa çayı… Sakinleştirici özelliği bulunan melisa bitkisi iyi bir gece uykusu için de önerilir. Civanperçemi, şerbetçiotu, alıç, elma, kediotu ve marul en iyi çözümdür, işte mükemmel bir melisa çayı tarifi;

Malzemeler

  • Bir bardak su
  • Bir çorba kaşığı melisa bitkisi

Hazırlanışı; Suyu kaynamaya bırakın, belli bir süre kaynayan suyu ateşten alarak içerisine melisa bitkisini ilave edin. Dinlendirilmesinin ardından süzün ve dilerseniz bal ile tatlandırarak için.

Anksiyeteye hangi çay iyi gelir?
Anksiyetesi olan kişilerin iç dünyaların her zaman bir panik ve endişe bulunur. Kişilerin anksiyete seviyelerini düşürmek için içebileceği birçok doğal çay bulunmaktadır. Bu çaylara örnek olarak papatya çayı, adaçayı, limon otu çayı, çarkıfelek çayı, ıhlamur çayı, gül çayı ve sarı kantaron çayını verebiliriz. Bu çaylar kişilerin sinir sistemlerini düzenleyerek anksiyete seviyelerini kontrol altında tutabilmektedir.
Yaygın anksiyete bozukluğu tamamen geçer mi?
Kişilerde bulunan anksiyete bozukluğu doğru bir tedavi ile birlikte tamamen geçirilebilinir. Ancak hastalığın belirtileri tam olarak ortadan kalkmış olsa dahi anksiyete problemi olan kişilerin en az bir sene daha doktor kontrolünde kalmaları gerekmektedir. Tam bir iyileşme isteyen kişilerin işlerinde yetenekli bir doktora başvurarak tedavi olmaları gerekmektedir.
Anksiyete bozukluğu ilerlerse ne olur?
Anksiyete bozukluğu kişilerin zihinlerinin her zaman olumsuz bir şekilde çalışmasına sebep olur. Bu kişilerde bitmek bilmeyen korkular, endişeler ve panik hali bulunur. Bu sebeple kişilerin zihni çok fazla yorulur. Bu durumun ilerlememesi kişiler için önemli bir adımdır. Bu adımın içerisinde bulunacak olan gerekli tedavileri uygulamak için doktorlardan yardım alınması gerekmektedir.
Anksiyeteyi yenmek için ne yapmalı?
Anksiyeteyi yenmek isteyen kişiler ilk olarak sakin kalmayı öğrenmelidir. Bu sayede korkulacak ya da panik halinde olmasını gerektirecek bir durum olmadığını daha kolay bir şekilde göreceklerdir. Ancak bu hastalığa sahip olan kişileirn doktor gözetimine girmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi anksiyete probleminin günden güne artabilecek olmasıdır. Anksiyete sorunun çok fazla uzaması halinde kişiler çok daha fazla yorulacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Anksiyete Tedavisi

Veganlık Nasıl Ortaya Çıktı? | Nasıl Vegan Olunur?

Panik Atağa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler | Ne Düzenler?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.