Odaklanma Sorununa İyi Gelen Yiyecekler | Odak Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

14.01.2021
674
Odaklanma Sorununa İyi Gelen Yiyecekler | Odak Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Zayıf hafızanın, uyku eksikliği, fiziksel aktivite, çevresel koşullar ve tabii ki diyetler gibi konsantrasyon eksikliğinin birçok nedeni vardır. Beyin fonksiyonlarınızı artırmak istiyorsanız, yapmanız gereken bazı şeyler mümkündür; sağlıklı yiyeceklere ek olarak yeterli uyku ve fiziksel aktivite de gereklidir. Bunlar beyninizi besler, kan akışını arttırır, düzgün çalışması için gerekli besinleri ve enerjiyi sağlar. Genel beyin fonksiyonlarını düzelten, hafıza ve odaklanma sorununa iyi gelen yiyecekler aşağıda listelenmiştir. Onları yemeye başladıktan sonra farkı hissedeceksiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersini vücuda birçok fayda sağlar;

Genel olarak koyu renkli meyveler ve özellikle yaban mersini, vücuda anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip antosiyaninler sağlar. Buda odaklanmayı arttıran şeyler arasında en önemli olanlardan bir tanesidir.

 • Antioksidan etkisi, beynin yaşlanma sürecini ve nörodejeneratif bozuklukların yavaşlamasına yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan bazı antioksidanlar beyin hücreleri arasındaki bağlantıları geliştirir.
 • Kahvaltıya biraz yaban mersini ekleyin ve bu avantajlardan yararlanın.

Odaklanma Sorununa İyi Gelen Yiyecekler; Brokoli

Brokoli, beyin için en iyi gıdalardan biridir, çünkü hafızayı ve konsantrasyonu artıran yüksek miktarda K vitamini ve kolin içerir. Buda onu odaklanmaya iyi gelen yiyeceklerden bir tanesi haline getirir.

 • Ayrıca C vitamini ile doludur.
 • İçindeki yüksek lif seviyesi nedeniyle, kilo vermeye çalışan insanlara yardımcı olur, çünkü hızlı şekilde doyum hissi vermektedir.
 • Bazı brokoli tariflerini menünüze ekleyebilirsiniz.

Odaklanma Sorununa İyi Gelen Yiyecekler; Fındık

Bazı araştırmalar, fındık yemenin genel sağlığı, özellikle de beyin ve kalp sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, fındık yemenin düzenli olarak bilişi geliştirdiğini ve nörodejeneratif hastalık riskini azalttığını göstermiştir. Bu nedenle odaklanmaya ne iyi gelir diye düşünüyorsanız fındık yemeyi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

 • Fındıkların beyin faydaları, sağlıklı yağların, antioksidanların ve E vitamininin varlığından kaynaklanmaktadır.
 • E vitamini, beyin zarlarını ciddi beyin hasarlarına neden olan serbest radikallere karşı korur.
 • Tüm fındıklar ve cevizler, omega-3 yağ asitleri içerirler

Portakal

Günde bir portakal, vücudunuza zihinsel düşüşün önlenmesi için gerekli olan C vitamini gereksinimlerini sağlar. Odaklanma sorunu yaşayanlar için tavsiye edilmektedir.

 • Yapılan araştırmalara göre, diyetinize C vitamini açısından zengin gıdalar eklemek beyninizi yaşa bağlı zihinsel gerileme ve Alzheimer’a karşı korur.
 • C vitamini ayrıca beyninizi serbest radikallere karşı koruyan güçlü bir antioksidandır.
 • C vitamini ayrıca biber, guava, domates ve çileklerde bulunur.

Odaklanma Sorununa İyi Gelen Yiyecekler; Somon

En iyi beyin uyarıcı yiyeceklerden biri somondur; bu deniz ürünlerini seven insanlar için iyi bir haberdir. Somon, beyin fonksiyonlarınızı önemli ölçüde artıran yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Beyin sisi ve konsantrasyon eksikliği çekiyorsanız, odaklanmak için çözüm somondur.

 • Bazı araştırmalar, somonun dehb’li çocukların konsantrasyonlarını arttırarak yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Ayrıca, kanserlerin önlenmesinde rol oynar.

Chia Tohumları

Bu tohumlar, uzun zamandır beyniniz için çok yararlı olan bir şey olarak tanımlanan Omega-3 bakımdan oldukça yüksektir. Ayrıca, chia tohumlarının çeşitli B vitaminleri bakımından yüksek olduğunu biliyoruz ve beynimize uzun bir süre boyunca ek enerji sağladıkları da kanıtlanmıştır.  Ek olarak, chia tohumları doğrudan kan şekeri seviyenize yardımcı olmakla bağlantılıdır ve odaklanma yeteneğiniz söz konusu olduğunda bu kendi başına önemlidir.

 • Glikoz seviyeleriniz kontrol altındaysa, bunun doğrudan zihinsel yorgunluğun önlenmesiyle ilgili olduğu ve konsantrasyon seviyelerini arttırdığı gözlemlenmiştir.
 • Chia tohumunu günlük menülerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Uzmanlar Omega 3, diyetinizde sahip olabileceğiniz en sağlıklı yağlardan biri olacağını gösterdi.
 • En önemli şey, DHA olarak bilinen bir şey yaratmasıdır ve bu beyninizin hafıza, yaratıcılık, duygu, soyutlama ve dikkat etme yeteneğiniz üzerinde çalıştığı bilinen kısmı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.
 • Tabii ki, Omega-3 içeren başka şeyler de yararlı olacaktır, ancak chia tohumlarının bu konuda özellikle yüksek olduğu bilinmektedir ve bunları gün boyunca çeşitli yiyeceklerle harmanlamak mümkündür.

Ispanak

Temel Reis’in fiziksel gücünü ıspanak yemekten aldığını hatırlayabilirsiniz, ancak şimdi bunun zihinsel gücüde arttırabileceğini biliyorsunuz. Ispanak potasyum bakımından zengindir ve bu, beyninizdeki iletkenlik seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için önemlidir. Önemli olan, beyninizdeki bilgilerin işlendiği hızı arttırmasıdır, bu da daha hızlı ve daha doğru düşünmenizi sağlar, çünkü sinyaller beyninizdeki nöronlar arasında daha yüksek hızda ileri geri ateş gerçekleştirmektedir. Buda odaklanmaya iyi gelen bitkisel çözüm olarak kabul edilir.

 • Ispanak folat bakımından yüksektir ve bu, hafızanızı etkili bir şekilde iyileştirmekle bağlantılıdır.
 • Folatın beyindeki belirli amino asitlerin üretimini azaltabildiği göz önünde bulundurulursa ıspanak bu durum için hayat kurtarıcıdır.
Dikkat eksikliği için ne yemeli?
Dikkat eksikliğine iyi gelen çeşitli gıdalar bulunur. Bu gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Omega-3 açısından zengin gıdalara önem verilmelidir. Ceviz, susam, tahin ya da yer fıstığı, çinko açısından önemli gıdalardır. Çünkü bu gıdalar, beynin nörotransmitter üretimini artırdığı için dikkat eksikliğine de fazlasıyla iyi gelmektedir.
DEHB ne iyi gelir?
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için belirli tedavi yöntemleri bulunur. Bunlar besin olarak yer edindiği gibi ilaçlı şekilde de tarafınıza sunulur. Sürekli olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişiler, tıbbi müdahale ile birlikte bunu önleyebilir. Bunun için tarafınıza belirli ilaçlar verilir. İlaçlar kesinlikle doktor kontrolünde tüketilmeli.
Dikkat eksikliği gidermek için ne yapmalı?
Dikkat eksikliğini gidermek için ev içerisinde çeşitli yöntemler bulunur. Bunun için dengeli ve düzenli beslenmeniz önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Uykunuzu tam anlamıyla almalısınız. Meditasyon ya da çeşitli egzersizlerde dikkat dağınıklığı çeken kişiler için tavsiye edilir.
Dikkat eksikliği nelere yol açar?
Dikkat eksikliği beraberinde komutlara uyum sağlayamama, organizasyon problemleri ile karşılaşma gibi etmenleri getirir. Gün içerisinde yapmanız gereken işleri rutin olarak yapamazsınız. Dikkatiniz kısa bir süreç içerisinde dağılır. Uzun süreli sabit duramaz, oturamaz ve bunun gibi çeşitli etmenler de beraberinde gelir. Dikkat eksikliği tedavi ile geçebilecek rahatsızlıktır.

İlginizi Çekebilir;

Chia Tohumu Yağı Faydaları

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Fındık Yağı Saç Bakımı

Balık Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.