Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler | Pankreası Ne Temizler?

14.01.2021
1.172
Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler | Pankreası Ne Temizler?

İnsanlar kalplerinin, akciğerlerinin ve böbreklerinin sağlığı konusunda endişe duyarken, midenin arkasındaki karın boşluğunda bulunan pankreaslarını çok az düşünür. Pankreasa iyi gelen yiyecekler sağlığı destekleyerek daha iyi bir hayat sürmeye yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte, genel sağlığın tadını çıkarmak için, vücudun önemli bir parçası olan pankreasın sağlığını göz ardı etmemelisiniz. Pankreasınızın iki temel işlevi vardır-kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için insülin salgılamak, yağ ve proteinin sindirimi için enzimler yapmak. Pankreas, vücudun yiyecekleri daha verimli bir şekilde parçalamasına ve besinlerini emmesine yardımcı olur. Ayrıca, insülin ile birlikte, bu organ polipeptitler, somatostatin ve glukagon gibi birçok önemli hormon üretir.

Sarımsak

Sarımsak, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerin yanı sıra pankreas kanserini önleme yeteneğine sahip olan allisin adı verilen bir bileşen içerir. Buda onu pankreas için bitkisel çözüm haline getirir.

 • Pankreas dokuları üzerinde olumlu etkileri olan kükürt, arginin, oligosakkaritler, flavonoidler ve selenyum gibi diğer yararlı besinleri de içerir.
 • 2013’de yapılan bir çalışma, sarımsak yağının pankreas karsinom hücreleri üzerindeki önleyici ve terapötik potansiyelini bildirmektedir.
 • Bunun yanı sıra şeker hastalığı tedavisi ve önlenmesi için çok faydalıdır.
 • Antihiperglisemik ve lipid düşürücü özelliklere sahiptir.
 • Kandaki şeker miktarını azaltmaya yardımcı olur ve pankreasın yeterli insülin üretimini uyarır.
 • Aç karnına günde 2 veya 3 çiğ sarımsak ve karanfil yemeniz oldukça önemlidir.
 • Ayrıca, yemeklerinize sarımsak ekleyin veya doktora danıştıktan sonra sarımsaklı bir takviye kullanın.

Probiyotik Yoğurt

Canlı, probiyotik kültürlere sahip yoğurt, pankreas için iyi olan bir başka harika besindir. Probiyotik yoğurt, bağırsaktaki kötü bakterileri iyi olanlarla takas etmede önemli rol oynayarak pankreas sağlığınızı güçlendirir.

 • Pankreas sağlığı sindirim sistemi için oldukça önemlidir.
 • 2011 tarihli bir çalışma, probiyotik tedavinin bir hayvan modelinde pankreatiti hafiflettiğini bildirmektedir.

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler; Ispanak

Ispanak, pankreasın ihtiyaç duyduğu ana besin maddeleri olan demir ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Vücudunuz iki besin kaynağını için yeterli miktara ulaştığında pankreas iltihabı azalır, iltihaplanma olduğu durumlarda kanser faktörü ortaya çıkmaktadır. Ispanak pankreasa iyi gelen şeyler arasında ilk sıradadır.

 • Ispanak, pankreastaki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilen ve apoptozu azaltabilen MGDG (mono galaktosil diasil gliserol) adı verilen güçlü ve kanserle savaşan ajan içerir.
 • Ispanağı günlük olarak yiyebilir, çorbalarınıza, salatalarınıza, meyve sularınıza veya smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz.

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler; Zerdeçal

Günlük yemeklerde kullanılan popüler bir baharat olan zerdeçal, pankreasınız için de iyidir. Pankreas kanseri de dâhil olmak üzere birçok kanseri önlemeye yardımcı olan kanserle mücadele özelliklerine sahiptir. Bu nedenle pankreasa iyi gelen yiyecekler arasına kolayca dâhil edilebilir.

 • İçindeki kurkumin bileşiği, potansiyel kanser hücrelerini tanımlamada etkilidir ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden bu zararlı hücreleri yok etmeye yardımcı olur.
 • Zerdeçal aynı zamanda her türlü iltihabı önleyerek pankreasınızı koruyan güçlü bir anti-enflamatuar ajandır.
 • Bu baharat, yüksek kan şekerini kontrol etmek ve diyabeti önlemek içinde kullanılmaktadır ve pankreas sağlığı için bitkisel çözümdür.

Yaban Mersini

Her çeşit çilek pankreas sağlığınız için iyidir, ancak yaban mersini bu amaç için en iyisidir. Pankreasa ne iyi gelir sorusunun cevabı yaban mersinidir.

 • Yaban mersini, pankreası bakteri hasarından kaynaklanan oksidatif strese karşı koruyabilen antioksidanlar bakımından zengindir.
 • Bu meyveler ayrıca pankreas kanseri gibi ciddi durumlar geliştirme riskinizi azaltabilir.
 • Meyvelerdeki bileşik pterostilben, akciğer, mide, pankreas ve meme kanseri hücrelerinin kendi kendini yok etmesine fayda sağlar.
 • Yaban mersini kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve diyabetle uğraşan insanlar için faydalıdır.
 • Ayrıca, meyvelerin anti-enflamatuar özellikleri, diabetes mellitusun neden olduğu pankreasın vasküler hasarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Pankreası sağlıklı tutmak için diyetinize taze yaban mersini ekleyin.

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler; Brokoli

Turpgiller ailesine ait bir sebze çeşidi olan brokoli, pankreas için oldukça faydalıdır. Brokoli, çeşitli organları detoksifiye etmeye yardımcı olan yüksek düzeyde kükürt içeren bileşikler içerir. Pankreasa iyi gelen yiyecekler grubuna dahildir.

 • Bu da pankreas ve diğer kanser türlerinin riskini azaltır.
 • Pankreas sağlığını destekleyen apigenin bakımından zengindir.

Kırmızı Üzüm

Pankreasınız için yararlı olan bir başka meyve de kırmızı üzümdür. Kırmızı üzümler, pankreas dokularını bakteri hasarından koruyabilen bir başka güçlü antioksidan olan resveratrol olarak bilinen bileşik bakımından zengindir. Serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayarak, pankreatit veya pankreas kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

 • Resveratrol pankreas kanseri hücrelerinde kalıcı ölüme (apoptoz) neden olur.
 • Ek olarak, kırmızı üzümlerdeki polifenoller vücuttaki karbonhidrat metabolizmasını ve hücrelerdeki glikoz taşınmasını iyileştirir.
 • Bu pankreasın insülin duyarlılığını düzenler.
Pankreasa hangi bitki iyi gelir?
Pankreas vücudumuzda bulunan bir salgı organıdır. Hem sindirime yardımcı olan enzimleri hem de kan şekerinin düzenlenmesinde gerekli olan hormon salgılarını üretmektedir. Bu sebeple pankreas önemli bir işleve sahip olan organlarımızdan bir tanesidir. Pankreasın sağlıklı olması için kişilerin yeşil çay, sinirotu, meyankökü, fesleğen, adaçayı ve meryemana dikeni gibi bitkilerin bolca tüketilmesi gerekmektedir
Pankreası ne güçlendirir?
Pankreas organını daha fazla güçlendirmek isteyen ve herhangi bir rahatsızlık çekmemek amacı güden kişiler bunu doğal besinler ile mümkün kılabilmektedir. Kişilerin brokoli, lahana, karnabahar gibi turpgiller familyasından olan sebzeleri tüketmeleri bu konuda önemli bir nitelik taşımaktadır. Bunlara ek olarak pankreasını güçlendirmek isteyen kişiler çeşitli sağlıklı ve doğal detoks çaylarından yararlanabilmektedir.
Pankreasa ne zarar verir?
Birçok konuda tüketilen, alınan ya da atılan maddelerin fazlaya kaçması takdirinde, bu maddeler kişilere zarar verebilmektedir. Kişilerin tükettiği birçok şeyin ne kadar tüketildiği önemli bir özellik taşımaktadır. Fazla tüketildiği takdirde kişiye zarar verebilecek olan besinlere kırmızı et, yağlı yiyecekler, şeker ve beyaz un örnek olarak verilebilir. Kişilerin et ve sebze arasındaki dengeyi kurmaları hayat kalitelerinin bozulmaması açından çok büyük öneme sahiptir.
Pankreas hastası nasıl beslenmeli?
Pankreasta oluşabilecek sorunların temel sebebi organ içerisinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin daha çok protein ağırlıklı beslenip, ağır ve yağlı beslenme tarzından uzak durmaları gerekmektedir. Bu kişilerin pankreasını daha fazla yoracaktır. Bu sebeple kişilerin balık, yağsız kırmızı et, tavuk, köy yumurtası, yoğurt ve bol miktarda barbunya, mercimek gibi baklagillerden tüketmeye yönelmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Geçer?

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Panik Atağa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Diş Eti Sağlığı İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.