Doğal Sağlık

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Hangi Besinler Tuvalete Çıkarır?

14.01.2021
584
Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Hangi Besinler Tuvalete Çıkarır?

Kabızlıktan mustaripseniz, doğal olarak kabızlığa iyi gelen yiyecekler ile sindirim sindiriminizi tekrar başlatmaya ihtiyacınız varsa, aşağıda listelenmiş olan besinleri kaynak olarak kullanabilir ve önlem alabilirsiniz.

Genel olarak, menülerinize yüksek lifli yiyecekler eklemek her zaman daha iyidir. Bunlar vücudunuzun doğal olarak dışkı oluşturmasına ve atıkları sisteminizde hızlı bir şekilde hareket ettirmesine yardımcı olur. İşlenmemiş bitki gıdaları genellikle çok fazla lif içerir. Yüksek lifli yiyecekler yemek genellikle iyi olsa da, kabızlık sorunu için daha spesifik yiyeceklere ihtiyacınız olabilir.

Fasulye Ve Çeşitleri

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı fasulyedir. Fasulyelerin gaza neden olma konusunda üne sahip olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak diyetinize bir lif kaynağı eklemeye yardımcı olurlar ve kabızlık ile ilgili sorunları önleyebilirler. Düzenli olarak sorun yaşıyorsanız, günlük yarım bardak fasulye yemek sizi tekrar yoluna sokabilir.

 • Haşlanarak, salatalara koyularak veya yemekler içinde kullanılması uygundur.
 • Günde yarım bardak ila bir bardak arası yeterlidir.
 • Fazla tüketmek gaz problemine yol açabilmektedir.

Şeftali

Şeftali, lifle dolu lezzetli bir meyvedir. Şeftalilerdeki lif, sindirim sisteminizin hızlı hareket etmesine yardımcı olacaktır ve kısa sürede kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır.

 • Günde 2 adet tüketilmesi uygundur.
 • Komposto veya sadece şekilde tüketilebilir.
 • Kabızlığın yanı sıra cilt içinde oldukça faydalıdır.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler; İncir

İncirleri hiç denemediyseniz, kabızlığa yardımcı olan en iyi yiyeceklerden birini göz ardı etmişsiniz demektir. İncir mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca dışkınızı daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olurlar.

 • Günde 2 adet tüketilmesi uygundur.
 • Soğuk su ile karıştırılmamalıdır (Aksi takdirde ishale neden olabilir).
 • Karın ağrısını hafifletme özelliğine sahiptir.

Ananas Suyu

Ananas suyu, bağırsakların çalışmasına yardımcı olan ve hızlı etki gösteren en önemli meyve çeşididir. Bu meyvenin suyunu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir marketten satın alabilirsiniz. Ananas suyu, kabızlık sancılarını hafifleten tatlı ve keskin bir lezzetin karışımdır.

 • Günde 2 bardağa kadar tüketilebilir.
 • Kabızlığa yardımcı olmasının yanı sıra doğal bir antioksidan kaynağıdır.
 • Fazla tüketim ishale yol açabilir.

Brokoli

Brokoli, kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında hemen hemen ilk sıradadır. Lif doludur ve birçok farklı ana yemek ile yenebilir. Kabızlıktan mustaripseniz, bu bir sonraki yemeğinizle servis yapmak için harika bir garnitürdür.

 • İstendiği kadar tüketilebilir.
 • Salatası ve haşlanarak yenmesi daha uygundur.
 • Limon ve zeytinyağı ile daha faydalı olduğu bilinmektedir.
 • %70’i suya dönüşmektedir.
 • Bağırsak yumuşatma özelliğine sahiptir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler; Tam Tahıllı Gıdalar

Tam tahıllı gıdalar sindiriminizi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir, rafine un yemeyi bırakmak ve kepekli tahıllara geçiş yapmak kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Kepekli tahıllar, vücudunuz ve özellikle sindirim sisteminiz için iyi olan protein ve lif ile doludur.

Kabızlığa iyi gelen şeyler için beyaz yerine kahverengi pirinç, beyaz yerine tam tahıllı ekmek ve beyaz yerine tam tahıllı makarna yiyerek kepekli tahılları menülerinize ekleyebilirsiniz.

 • Quinoa’yı salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Arpayı haşlayarak çorba veya salatasını yapabilirsiniz.
 • Darı ve yabani pirinçten pilav veya çorba yaparak sindirim sisteminizi harekete geçirebilirsiniz.

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, hayatınıza eklediği rahatsızlık ve acıyı yeniden yaşamak zorunda kaldığınızda bu bir kâbusa dönüşebilir. Ancak kabızlık için bitkisel çözüm yollarına başvurarak hem kabızlığı hafifletebilir hem de tekrar bir sorun haline gelmesini önleyebilirsiniz.

Çoğu insan kabızlık nasıl geçer diye düşünürken müshile başvurur. Bağırsak hareketleriyle mücadele ederken müshil almak kolay olsa da, bunu yapmak aslında daha fazla zarar verebilir. Arada bir müshil kullanmak iyidir, ancak çok sık kullanırsanız, onlara bağımlı olabilirsiniz. Müshil yerine kullanılabilecek bitkisel çözümler şu şekildedir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler; Probiyotik

Probiyotikler bağırsaklarınızın doğal ve sağlıklı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olabilir. Yoğurt yiyerek veya kefir içerek sağlıklı bakteriler alabilir ve kabızlık sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Probiyotik gibi gıdalar sindirime yardımcı olan bakteriler yetiştirilerek yapılır. Ayrıca, sindirimi sizin için pürüzsüz ve kolay hale getiren çeşitli sağlıklı bakteriler içeren probiyotik takviyeleri de deneyebilirsiniz.

 • Kefir olarak tüketilecekse 500- 600 ml yeterlidir.
 • Yoğurt olarak 2-3 kâse kadar yenilebilir.
 • Bal veya pekmez ile tatlandırılabilir.

Sağlıklı Yağlar

Sağlıklı yağlar sindirim sisteminizi yumuşatarak kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. Bazı insanlar kabızlığı hafifletmenin bir yolu olarak mineral yağ kullanırlar, ancak bu bir petrol ürünüdür.

Sizin için iyi olan gıdalardan sağlıklı yağlar almak her zaman daha iyidir. Zeytinyağı, aspir yağı veya diğer bitkisel yağlar, ihtiyacınız olan bağırsak yumuşaklığını sağlar.

 • Etki elde etmek için en az iki çorba kaşığı tüketilebilir.
 • Kronik kabızlığınız varsa, günde dört yemek kaşığı kadar tüketilebilir.
 • Sağlıklı yağlar kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir.
Kabızlık en çabuk ne geçirir?
Kabızlığın en kısa sürede geçirilmesi için yüksek lifli gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. En hızlı fayda edecek meyveler arasında kayısı yüksek lif oranıyla kısa sürede kabızlığın geçmesinde etkili olacaktır. Bir bardak su ile birlikte kuru veya taze kayısı tüketmeniz ve uyumadan önce iki gün art arda uygulamanız sağlıklı olacaktır.
Hangi yiyecekler büyük tuvalete cikarir?
Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında kayısı ve zeytin yağı kısa sürede tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte soğuk olmaması kaydıyla bol bol su tüketmeniz, zeytin yağı ve kayısıyla birlikte sıvı yiyeceklerle öğünlerinizi hazırlamanız önemlidir.
Kabızlığa ne iyi gelir evde çözüm?
Evde kabızlık için yapabileceğiniz en kolay yöntem, zeytin yağı içmenizdir. Eğer kuru kayısınız bulunuyorsa, çeyrek çay bardağı ile birlikte iki üç adet kuru kayısı yemeniz kısa sürece tuvalete çıkmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bol su tüketmeniz de önemlidir.
Hangi içecek kabızlığa iyi gelir?
Kabızlığa iyi gelecek yiyecekler arasında bol çiğ meyve ve sebze tüketmeniz sindiriminizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda probiyotik değeri yüksek olan yoğurt suyu ve peynir suyu da bağırsaklarınızın çalışmasında ve sindirim sisteminizde etkili olacaktır. Yeşil çay ve zeytin yağı da tüketerek kabızlık probleminizi çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Kabızlık Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Ananas Cinselliğe Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.