Akciğere İyi Gelen Yiyecekler | Akciğere Hangi Meyve İyi Gelir?

14.01.2021
2.605
Akciğere İyi Gelen Yiyecekler | Akciğere Hangi Meyve İyi Gelir?

Havadaki oksijeni alarak vücuda dağıtan dolayısı ile nefes almamızı sağlayan akciğerimiz hava kirliliği, yetersiz beslenme, sigara gibi zararlı maddelerden etkilenir. Oksijeni kan ile organlara taşıyan akciğerin olumsuz etkilenmelerinden dolayı son yıllarda akciğer kanseri, koah, astım ve zatürre vakalarında ciddi artışlar yaşanmaya başladı. Vücudumuz ve hayatımızı sürdürmemiz için bu kadar önemli bir organ olan akciğere iyi gelen yiyecekler, organı korumamızı sağlar.

Hastalıkların Nedeni Sağlıksız Beslenme

Akciğer sağlığını korumak için öncelikle alkol ve tütün kullanımına son vermek gerekir, direk akciğere zarar veren bu maddelerin kullanımına devam edilmesi durumunda başta kanser olmak üzere birçok hastalık nedeni ile akciğer zarar görür. Hemen her hastalığın altında yatan neden dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. dolayısı ile akciğerlerimizin de hastalanmaması ve sağlıklı kalması için doğal, düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

Vücudun Savunma Sistemi Güçlendirilmeli

Temiz hava, bol egzersiz gibi koruma yöntemleri dışında akciğere ne iyi gelir sorusunun cevabı bitkilerden geçer. Güçlü bir savunma sistemine sahip olan vücut hangi hastalıkla karşılaşırsa karşılaşsın kendisini savunur ve hastalığa karşı direnç kazanır bu nedenle şifayı besin maddelerinde aramak en doğrusudur.

Akciğeri Temizleyen Ve Koruyan Gıdalar

Akciğere iyi gelen yiyecekler ve besin maddeleri şunlardır;

 • Su; Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan su akciğerin temizlenmesini de sağlar, her gün düzenli olarak 2 litre su içmek gerekir.
 • Zerdeçal; İçeriğindeki besin maddeleri akciğerin toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Zencefil; çok güçlü bir antioksidan olan zencefil nefes daralmasına iyi gelir ve toksinlerden arındırır.
 • Üzüm; en iyi detoks kaynağıdır, oksijenin vücuda dağılımını kolaylaştırır ve kana karışmasına yardımcı olur.
 • Lahana; akciğer dostu olarak tanınan sebze antioksidan özelliği dışında kanser hücrelerinin yayılmasını önler.
 • Sarımsak; doğal antibiyotik akciğerin temizlenmesini sağlar.
 • Ebegümeci; çok güçlü bir C vitamini kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürüğe karşı faydası vardır.
 • Okaliptus yağı; solunum yollarının açılmasını sağlar.
 • Kekik; antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bakteri oluşmasını önler, öksürüğün yanı sıra üst solunum yolları iltihaplanmalarına karşı iyi gelir.
 • Keçi boynuzu; toksinlerden arındırarak detoks etkisi yaratır, akciğeri temizler, kanser ve astıma karşı etkilidir.
 • Siyah havuç; akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur, balgam söktürücü özelliği vardır ve öksürüğe iyi gelir, güçlü bir antioksidandır.
 • Öksürük otu; hem C vitamini deposu hem de balgam söktürücüdür, astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelir.
 • Tere; tam anlamı ile en sağlam akciğer dostu gıdadır, akciğerdeki tahribatı yok eder ve vücudu sigaranın etkilerinden temizler.

Akciğere İyi Gelen Yiyecekler; Keçi Boynuzu Akciğerde Sigara Etkisini Azaltır

Akciğer için bitkisel çözüm önerileri arasında ilk olarak keçi boynuzu yer alır;

 • 5 adet keçi boynuzu
 • 1 litre su

Bir litre suyun içerisinde 5 adet keçi boynuzu kaynatılır ve aç karına içilir, kür sigaranın verdiği zararı en aza indirerek akciğerin temizlenmesini sağlar.

Ebegümeci Akciğer Kanserini Önler

Ebegümecinin de akciğeri temizlediği, sigaranın etkilerini azalttığı ve akciğer kanserini engellediği bilinir, ebegümecinin hazırlanması ise şu şekildedir;

 • 1 litre su
 • Bir tutam ebegümeci

Bir litre su içerisinde kaynatılan ebegümeci 5 ya da 6 saat kadar demlemeye bırakılır ve soğuduktan sonra aç karına bir bardak içilir.

Akciğere İyi Gelen Yiyecekler; Akciğer Detoksu Yapılmalı

Zaman içerisinde yorulan ve görevini tam olarak yerine getiremeyen akciğere iyi gelen şeyler arasında uzmanlar akciğer detoksu yapılması gerektiğini açıklıyor, akciğere iyi gelen yiyecekler kullanılarak yapılan akciğer detoksu elma, greyfurt, nar ve yoğurt gibi gıdalar ile hazırlanır. Akciğeri temizleyen elma kürünün yapılışı şöyle;

 • 3 tane yeşil elma
 • 1 kök zencefil
 • 1 kök zerdeçal
 • 2 adet çubuk tarçın
 • 5 adet karanfil

Elmaların çekirdeklerini alarak malzemelerin hepsini bir arada 5 dakika kadar kaynatın, karışımı kavanozlara koyarak sabah akşam için.

Akciğere İyi Gelen Yiyecekler; Tere Çayı Akciğeri Temizler

Akciğerin temizlenmesini sağlayan tere çayı tarifi;

 • 15 tane tere
 • 2 bardak su

Kaynayan suyun içerisine tereleri atarak 3 dakika daha kaynatın ancak kapağın kapalı olmasına özen gösterin. Daha sonra tereleri süzerek suyunu bir cam kavanoza alın. Aç karına ya da yemekten iki saat sonra tüketin kürü en fazla 5 gün kullanın, idrarda yanmaya neden olduğundan dolayı 5 günden fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Uyarıları Dikkate Alın

Eğer bazı bitkilere ya da sebze ve meyvelere karşı vücudunuz hassas ise o durumda doktora danışmadan kullanmayın ayrıca akciğer ile ilgili ciddi şekilde sorun yaşıyorsanız da kesinlikle bir doktora başvurun.

Akciğer nasıl temizlenir?
Akciğerleri temizlemek aslında hiçte zor bir eylem değildir. Akciğerlerini temizlemek isteyen kişiler elbette sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmalıdır. Buna ek olarak kişilerin her gün rahatlayacağı bir banyoya girmeleri yararlarına olacaktır. Bu sayede kişilerin vücutlarındaki toksinler dışarı atılır. Bunun yanında kişilerin açık ve temiz havayı solumaları da akciğerlerinin temizlenmesine yardımcı olur.
Akciğere hangi meyve iyi gelir?
Akciğerler insan vücudunun en önemli organlarındandır çünkü nefes alış verişimizi sağlayan yapıdır. Bu sebeple akciğerlerimizi korumamız gerekmektedir. Akciğerlerin daha doğal yollarla korunmasını isteyen kişiler C ve B6 vitaminini bolca içeren besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Bu besinlere örnek olarak çilek, portakal, mandalina, kivi, greyfurt, yeşilbiber ve yaban mersini gibi besinleri verebiliriz.
Akciğere hangi meyve iyi gelir?
Akciğerlerini güçlendirmek isteyen kişiler B6 ve C vitamini içeren besinleri tüketmelidir. Bu besinlere örnek olarak kuru baklagiller, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, havuç, ıspanak, bezelye, tatlı patates, karnabahar, muz, avokado gibi besinler B6 vitaminini içerirken; kivi, portakal, greyfurt, mandalina, yeşil biber, ananas, çilek, limon, domates, çeşitli yeşillikler ise C vitamini içerir.
Akciğere hangi sebze iyi gelir?
Akciğer C ve B6 vitaminini içeren besinlerle güçlenmektedir. Bu sebeple C vitaminini içeren brokoli, lahana, ıspanak, yeşil biber, kırmızı biber, kırmızı lahana gibi sebzeler; B6 vitaminini içeren havuç, ıspanak, bezelye, tatlı patates, karnabahar gibi sebzeler de akciğere iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Bu besinlerin bolca tüketildiği takdirde akciğerler temizlenir ve güçlenir.
Akciğeri güçlendiren besinler nelerdir?
Akciğerlerini güçlendirmek isteyen kişiler B6 ve C vitamini içeren besinleri tüketmelidir. Bu besinlere örnek olarak kuru baklagiller, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, havuç, ıspanak, bezelye, tatlı patates, karnabahar, muz, avokado gibi besinler B6 vitaminini içerirken; kivi, portakal, greyfurt, mandalina, yeşil biber, ananas, çilek, limon, domates, çeşitli yeşillikler ise C vitamini içerir.

İlginizi Çekebilir;


Covid-19 Akciğerlerde Ne Oluşturur | Akciğer Yaraları

Dut Kurusunun Cinselliğe Faydaları

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Zayıflarım?

Cinselliğe Faydalı Vitaminler

Zatürre Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.