Doğal Sağlık

Nane Yağı | Nane Yağı Ne İşe Yarar?

11.05.2021
829
Nane Yağı | Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane yağı; nane bitkisinin yapraklarından elde edilen bitkisel yağ türüdür. Taze nane yapraklarının buharla damıtılması ile üretilen yağ, güzel kokusu ile tanınır. Zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı cilt bakımı, saç bakımı, bazı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda uçucu ve zengin içerikli bir yağ olmasından dolayı rahatlatma etkisine de sahiptir.

Nane Yağı Faydaları

Nane yağı içeriğinde menthone ve mentol bileşenleri bulunur. En bilinen faydaları baş ağları ve eklem ağrılarını kısa sürede geçirmesidir. Aynı zamanda antiseptik özelliği vardır ve birçok faydası vardır.

 • Nane yağı doğal bir ağrı kesici işlevi görür ve özellikle baş ağrılarına iyi gelir. Migren hastalarının tedavisine yardımcı olur.
 • Mide rahatsızlıkları sebebi ile yaşanan mide ağrıları ve mide bulantılarına karşı etkilidir.
 • Keskin bir kokuya sahiptir ve sinüslerin açılmasını sağlayarak nefes almayı kolaylaştırır.
 • Ateş düşürme etkisi vardır.
 • Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemine iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcıdır. İştah kapatma özelliği vardır.
 • Ağız bakımında kullanıldığında ağız kokularını gidermeye yardımcı olur.
 • Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Yanık ve kaşıntı gibi cilt sorunlarının giderilmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kasların rahatlamasını sağlayarak eklem ağrılarını hafifletir.
 • Dudak kuruması ve dudak çatlaklarına iyi gelir.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı birçok faydaya sahip bitkisel yağlardan biridir. Cilt sorunları, yanık tedavisi, migren, zayıflama gibi farklı kullanım alanları vardır. Bu nedenle kullanım şekli, kullanım amacına göre belirlenmelidir. Rahat nefes almak, boğaz ağrılarını hafifletmek için ince bir pamuk üzerine 2-3 damla nane yağı damlatarak boyun bölgesine sürebilirsiniz. Nane yağının cilde doğrudan temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Zayıflamak için nane yağı kullanmak istiyorsanız her gün düzenli bir şekilde nane yağını su ile karıştırarak tüketmeniz gerekir. Sabahları aç karnına içeceğiniz bir bardak su içerisine, 1-2 damla nane yağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Nane yağı, sindirim sistemine iyi gelir ve iştah kapatır. Doğrudan zayıflamaya etkisi olmasa da düzenli kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Cilt bakımı için kullanılabilecek etkili yağlardan biri olan nane yağı oldukça faydalıdır. Siyah noktaların giderilmesi, gözeneklerin temizlenmesi ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Cilt lekelerine karşı kullanmak için uzun süreli bakım yapılması gerekir. Haftada 2-3 kez nane yağı ile cildinize 5 dakika masaj yapabilirsiniz. Ciltteki kaşıntı ve kurumaları giderdiği de bilinmektedir.

Özellikle kış aylarında en çok karşılaşılan cilt sorunlarından biri dudak kurumasıdır. Doğal nemlendirme etkisi olan nane yağı, dudak kuruması ve çatlamaların geçmesinde oldukça hızlı bir etkiye sahiptir. Dudak nemlendirici kremlerin içerisinde 4-5 damla kadar nane yağı ekleyerek daha hızlı sonuç alabilir veya haftada 1 kez nane yağını direkt dudaklarınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

Nane yağı eklem ağrıları geçirmede en etkili bitkisel yağlardan biridir. Bel ağrısı, boyun ağrısı gibi yaşam kalitesini etkileyen ağrıları geçirmek için vücudunuza nane yağı ile masaj yapabilirsiniz. Doğrudan cilde temas etmesinde sakınca olmadığı gibi cildin kendini yenilemesini de sağlayacaktır. Uzun süre ayakta çalışanlar, ayaklarına ve bileklerine nane yağı ile masaj yaparak olası hastalıkların önüne geçebilir.

Nane yağı cildi ferahlatma ve yenileme özelliğine sahiptir. Saç derisinde kuruma, soyulma ve yara gibi sağlık sorunlarında kullanıldığında etkisini kısa sürede gösterir. Duş öncesinde saç derisine nane yağı ile 5 dakika masaj yaparak derinin kendin yenilemesini sağlayabilirsiniz. Ölü derilerden arındırma etkisi olduğu için kepek sorununun da önüne geçmeye yardımcıdır.

Nane yağı, böceklere ve farelere karşı da kullanılır. Kapalı alanlarda yaşayan haşerelerin ve farelerin uzaklaşması için belirli bölgelere nane yağı sürebilirsiniz. Keskin kokusu sayesinde haşerelerin uzaklaşmasını sağlar. Aynı zamanda böcek ısırıkları sebebi ile oluşan kaşıntı hissini geçirmek için de kullanabilirsiniz.

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane yağı keskin ve hoş kokusu ile bilinen en faydalı bitkisel yağlardan biridir. Kullanım alanı oldukça geniş olan yağın cilt bakımından migren ağrılarına kadar faydası vardır. Nane yağının en sık kullanıldığı alan ağrıların doğal yollarla geçirilmesini sağlamaktadır. Ağrıları hafifletme, eklem ve kas ağrılarının geçmesini sağlamakta birebirdir. Vücudun doğal bir şekilde rahatlamasını sağlar.

Kadınların adet döneminde karın ve bacak bölgelerine nane yağı ile masaj yapması, ağrılarının kısa süre içerisinde hafiflemesini sağlar. Şiddetli kasık ağrılarına ağrıyan bölgelere 5 dakika kadar masaj yaparak geçmesini sağlayabilirsiniz. Yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda vücuda nane yağı ile masaj yapılmasının yorgunluğu aldığı da bilinmektedir.

Nane yağı cilt bakımı için oldukça kullanışlıdır. Sedef hastalığı, egzama gibi rahatsız edici cilt hastalıklarının hafiflemesine yardımcı olur. Kaşıntı giderdiği bilinen nane yağı, cildin kendini yenilemesini de sağlar. Akne tedavisinde de kullanılan bitkisel yağın siyah noktaları gidermede etkili olduğu bilinmektedir. Yanık lekeleri ve sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Nane yağı tırnak bakımı yapabileceğiniz doğal ve faydalı bitkisel ürünlerden biridir. Tırnak soyulması, kırılması gibi sorunlarınız varsa nane yağını tırnaklarınıza uygulayarak kendini yenilemesini sağlayabilirsiniz. Ilık su içerisine ekleyeceğiniz birkaç damla nane yağı, sabun ve Hindistan cevizi yağı karışımının içerisinde ellerinizi 5 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir.

En Ucuz Nane Yağı

Sıklıkla eklem ağrısı, baş ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız evinizde nane yağı bulundurmanızda fayda var. Ağrı kesici ilaçların uzun süre kullanılması etkilerinin kaybolmasına neden olduğu gibi böbrek hastalıklarını da beraberinde getirir. Bu nedenle vücudunuza zarar vermeyecek doğal yollarla ağrılarınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanda oldukça etkili ve faydalı olduğu bilinen nane yağını satın alabileceğiniz oldukça uygun adresler vardır.

Nane yağı uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz bitkisel yağlardan biridir. https://www.dogalsaglik.com/shop/ adresinden uygun fiyatlarla satın alabilir, kullanımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Nane yağı satın aldıktan sonra ağrı kesici, zayıflatma etkili olarak farklı birçok noktada kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hoş kokusundan yararlanmak için evinizin farklı köşelerine damlatarak da kullanabilirsiniz.

Nane Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelikte yaşanan mide bulantısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarında ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Bu durumlarla başa çıkmak için kullanabileceğiniz nane yağının herhangi bir zararı yoktur. Esansiyel yağlardan biri olan nane yağı nefes açma, baş ağrılarını hafifletme gibi etkilere sahiptir. Hamile kadınlarda sıklıkla yaşanan sabah bulantılarının giderilmesinde etkilidir.

Hamilelikte nane yağı ile vücudunuza masaj yaparak bedeninizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Cilde ve saça faydaları olduğu bilinen bitkisel yağın bu dönemde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelikte yaşanan cilt sorunlarına fayda sağlar, saç dökülmelerinin önüne geçerek cildin kendini yenilemesini sağlar. Doğum sonrası oluşan çatlakların ve sarkmaların giderilmesi de için kullanılabilir.

Nane Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Bebeklerin doğal yollarla rahatlamasını sağlamak için en sık kullanılan esansiyel yağlardan biri nane yağıdır. Nane yağı eklem ağrılarını azaltmada oldukça etkili bir kas gevşeticidir. Bebeğinizin vücudunda birkaç damla nane yağı ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur ancak cildine zarar vermemesi için Hindistan cevizi yağı gibi yumuşatma etkisi olan farklı bir yağ ile birlikte kullanmak daha sağlıklıdır.

Nane yağı ne işe yarar nasıl kullanılır?
Nane yağı özellikle mide bulantısı sorunu çeken kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Hafif bir tüpün içerisine koyarak mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda koklamanız bulantıyı büyük oranda engellemektedir. Bunun yanı sıra migren krizi içerisinde olan kişilerin bu krizi çok daha az zarar ile atlatmaları için fırsat verilmektedir. Migren krizinde olan kişilerin mide bulantısını da hafifletmektedir.
Nane yağı mide bulantısına iyi gelir mi?
Uzun yolculuklarda mide bulantısı sorunu yaşayan kişilerin bu sorundan olabildiğince kısa sürede kurtulması için nane yağı en temel çözüm yollarından biri olacaktır. Son senelerde doğal yöntemlerin daha da popüler bir hale gelmesi ile beraber nane yağı da yeniden gündeme gelmiştir. En az medikal yöntemler kadar büyük önem arz ettiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Nane yağını doğal üreticilerden temin etmeye ayrıca dikkat etmelisiniz.
Sinüzit için nane yağı nasıl kullanılır?
Nane yağının sinüsleri açma özelliği de memnun etmektedir. Özellikle sinüzit rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin baş ağrılarını ve alın bölgesinde yer alan basıncı olabildiğince hafif bir hale getirmesi için nane yağından yardım alması mümkündür. Bir kabın içerisine kaynayan sıcak suyu koymanızın sonrasında içerisine birkaç damla nane yapı damlatmalısınız. Daha sonrasında derin nefesler alarak buharı koklamalısınız. Birkaç dakika içerisinde rahatladığınızı hissedeceksiniz.
Nane yağının zararı var mı?
Nane yapını kullanmadan önce el bileğinizin iç kısmında denemeniz gerekmektedir. Bu şekilde cildinizin nane yapına olumsuz bir alerjik tepki gösterip göstermeyeceğini de denemiş olursunuz. Herhangi bir kızarıklık oluşursa bol su ile yıkamanız tavsiye edilmektedir. Kullanım öncesinde doktorunuza da danışmanız gerekmektedir. Bu şekilde kullandığınız ilaçlar ile ters tepki yapıp yapmayacağına dair de bir bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Nane Çayı Zayıflama | Nane Çayı ile Kilo Verme

Boyalı Saç Bakımı

Nane Yağı İle Saç Bakımı

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.