Sarı Kantaron Yağı | Kantaron Yağının Faydaları Ve Nasıl Kullanılır?

11.05.2021
1.255
Sarı Kantaron Yağı | Kantaron Yağının Faydaları Ve Nasıl Kullanılır?

Her derde deva olarak bilinen sarı kantaron yağı farklı birçok rahatsızlığın tedavisinde destek olarak kullanılıyor. %0.9 ila %5 oranında adhiperforin ile hiperforin, %0.5 ila %3 miktarında psödohiperisin ve hiperisin içeriyor. Bunun yanında %4 oranında da flavonoid içeren bu yağ %100 doğal sarı kantaron bitkisinin şifa verici özelliklerini barındırıyor.

Hypericaceae familyasına ait sarı kantaron bitkisinin çeşitli işlemler sonucunda doğal yağının elde edilmesi ile bu yağa ulaşılıyor. Tamamen doğal içeriği ile cilde ya da uygulanan türe göre sağlığa zarar vermez. Faydalarının çok, kullanımının son derece kolay olması nedeniyle günümüzde evlerden eksik olmaması gereken doğal yağlardandır.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Genellikle cilde ve yaralara iyi gelmesi nedeniyle tercih edilen bu yağın faydaları saymakla bitmez. En bilindik ve temel kullanım nedeni olan faydaları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Sarı kantaron yağı antibakteriyel ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle sivilcelerde, yaralarda ve yanıklarda hızlı iyileşme sağlar. Bunun yanında iz kalma olasılığını da azaltır. Özellikle yanık tedavisinde kullanılması doktorlar tarafından öneriliyor.
  • Cildiniz için doğrudan kullandığınızda ise cildinizi nemlendirir, renk tonunu eşitler ve cilt lekelerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cildinizi pürüzsüz ve canlı bir hale getirir.
  • Romatizma ağrılarının giderilmesini sağlar. Eklem ve kemik ağrılarında etkisi olduğu için ağrı kesici amacıyla kaslara uygulanır.
  • Basur ve çıban gibi kişilerin hayat kalitesini düşüren hastalıkların etkisini en az seviyeye düşürür.
  • Hamilelik ya da kilo alıp vermeye bağlı oluşmuş çatlakların üzerinde kullanıldığında hücre yenileyici özelliği ile gözle görülür değişiklik oluşturur.
  • Kaşıntı ve pişik gibi cilt problemlerinin giderilmesinde etkili rol oynar.
  • Özellikle baş bölgesindeki kaslara masaj yolu ile uygulandığında depresyon ve stres için rahatlatıcı etki gösterir.
  • Kanamaların durdurulmasında kullanıldığında hem yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar hem de kanamayı kısa sürede durdurur.
  • Kış aylarında elleri ve ayakları fazla üşüyen kişiler tarafından kullanıldığında kan akışını hızlandırır ve üşümenin giderilmesini sağlar.
Arifoğlu Sarı Kantaron Yağı 250ml

Arifoğlu Sarı Kantaron Yağı 250ml

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağının kullanılmasının en temel yolu cilde doğrudan uygulanmasıdır. Her nedenle olursa olsun istenilen bölgeye uygulandığında deriye nüfuz eder ve istenilen etkinin oluşmasını sağlar. Uygulama için öncelikle uygulamanın yapılacağı alanı derinlemesine temizlemeniz gerekir. Uygun bir sabun ya da temizleyici ile alanı temizlemeli ve durulamalısınız. Bunun ardından cildinizi hafif nemli olacak şekilde bekletmelisiniz. Burada alanı tampon hareketler ile bastırmadan kurulamak yeterli olacaktır.

Temizleme işleminin tamamlanmasının ardından bölgeye bölgenin büyüklüğüne göre 1 ila 5 damla arasında sarı kantaron yağı damlatın. Gereğinden fazla yağ damlatmanız durumunda cildinizde kaşıntı gibi reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle temkinli bir şekilde kullanmak tüm riskleri ortadan kaldıracaktır. Ardından parmaklarınız yardımı ile 5 dakika masaj yaparak yağı cildinize yedirin. Eğer cildinizi kapatmanız gereken bir bölge ise (Sırt, bacak ve bel gibi) yarım saat bekledikten sonra yağı temizleyip kapatabilirsiniz. Ancak el, yüz ve kol gibi kapatılmayacak bir bölgede ise yağı temizlemeyin, iyice emilmesi için bekleyin.

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Sarı kantaron yağının temel kullanım amacı cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasıdır. İçindeki bulunan yapı sayesinde ciltte meydana gelen bütün olumsuz durumları ortadan kaldırır. Özellikle sivilce izleri, güneş lekeleri, yara izi gibi birçok cildin görünümünü bozan renk eşitsizliklerini dengeler.

Cilt problemlerinin yanında ruhsal olarak da fayda sağlar. Menopoz sonrası kadınlarda yaşanan ruhsal değişimler ve gerginlikler, depresyon ve stres gibi durumlarda masaj ile uygulanır. Böylece vücutta bulunan kan akışı düzenlenir ve beyine giden oksijen miktarı artar. Bu da ruhsal olarak kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Alkol, kafein ve sigara gibi bağımlıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bağımlılık için zirvede hissedilen zamanlarda masaj yapılarak uygulandığında bağımlılığın azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bunların yanında gut, romatizma, eklem ve kas ağrılarının oluşturduğu ağrıların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca ishal, mide ağrıları, idrar kaçırma gibi birçok konuda da etkisi bulunuyor. Kozmetik olarak sıklıkla tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise saç dökülmesini durdurmasıdır.

En Ucuz Sarı Kantaron Yağı

Her konuda kişilere destek sağlayan sarı kantaron yağı, faydaları nedeni ile kullanıcılarının vazgeçilmez doğal yağlarından biridir. Kan akışını hızlandırması, cilt ile ilgili bütün problemlerde etki sağlaması ve birçok hastalığın tedavisinde rahatlatıcı etkisi bulunuyor. Bu nedenle kolaylıkla ulaşabileceğiniz evde bulunan bir sarı kantaron yağının bulunması karşılaşacağınız medikal problemlerde ilk başvuracağınız yöntem olacaktır.

Sağlığınızı düşünürken en uygun fiyatları arıyorsanız size sunduğumuz cazip fiyatlar ile bu isteğinize ulaşabilirsiniz. https://www.dogalsaglik.com/shop/ sağlığınızı her şeyden ön plana tutarak kaliteli yağları uygun fiyatlar ile satışa sunuyor.

Sarı Kantaron Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Sarı kantaron yağını özellikle hamileliğe bağlı olarak oluşan bel ve kalça bölgesindeki çatlaklara etkisi gözle görülebilecek derecede iyidir. Ciltteki hücrelerin yenilenmesinde büyük etki oynar ve cildin onarılmasını sağlar. Emzirme döneminde de meme etrafında oluşan yaralara karşı etkili bir rol oynayabilir. Ancak tüm bu problemler için sarı kantaron yağının kullanımında dikkatli olunması gerekir.

Güçlü yapısı sayesinde sarı kantaron bitkisi tüketildiğinde ya da yağ haline getirilip kullanıldığında istenilen etkinin elde edilmesini sağlayacaktır. Fakat hamilelik ve emzirme döneminde hiçbir şekilde sarı kantaron bitkisinin kullanılması tavsiye edilmez. Doktorların elinde hamilelikte kullanım konusunda yeterince bir bilgi ve sonuç bulunmadığı için kullanılmaması çok daha uygundur.

Bazı durumlarda kadınların hamilelik ya da emzirme döneminde sarı kantaron yağına ihtiyacı olabilir. Bu durumda en mantıklı çözüm doktorunuza danışmak olacaktır. Eğer doktorunuz sizin için kullanımı uygun görürse bu yağı kullanabilirsiniz. Doktorunuz bu tedavi yöntemini sizin için uygun görmezse de probleminizi ortadan kaldıracak başka tedavi önerilerinde bulunacaktır.

Emzirme ve hamilelik döneminin hemen ardından ise sarı kantaron yağınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Arifoğlu Sarı Kantaron Yağı 250ml

Sarı Kantaron Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Sarı kantaron yağı içeriği nedeniyle alerji, pişik gibi cilt problemlerinde güçlü bir etkisi bulunuyor. Özellikle bebeklerde oluşan pişiklerin kısa bir sürede giderilmesinde büyük rol oynuyor. Bu doğal yağın bebeklerde kullanılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak dilerseniz öncesinde doktorunuza danışarak da bir bilgi alabilirsiniz.

Sarı kantaron yağının etkisi bebeklerde yalnızca pişik için değildir. Bebeklerde oluşan karın ağrılarında da karna masaj yapıldığında rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor. Bebek cildinin kurumasına da engel olur. Masaj yolu ile uygulandığında da rahatlatıcı özelliği vardır.

Bebeğinizde karşılaştığınız cilt problemlerinde ya da ağrılarda çekinmeden yağı uygulayabilirsiniz. Uygulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle uygulama alanını temizlemelisiniz. Bunun ardından yağı istenilen bölgeye yumuşak bir masaj ile uygulayın. Uygulama işlemini yaklaşık 10 dakika kadar uzatın. Daha sonra temizlemeden bebeğinizin kıyafetlerini ya da bezini giydirin.

Sarı kantaron yağını bebeğinizde kullanırken yalnızca tek bir noktaya çok dikkat etmelisiniz; alerji. Bebeğinizin cildi bu yağa alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle ilk uygulamada yalnızca küçük bir alana yağı damlatmalı ve beklemelisiniz. Herhangi bir reaksiyon görmezseniz tüm vücut için yağı kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı cilde nasıl kullanılır?
Sarı kantaron Anadolu’da senelerdir birçok alanda şifa kaynağı olarak kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Kantaron yağı da neredeyse yüzyıllardır cilt sağlığının en temel kaynaklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Doğala yönelmenin artış gösterdiği son senelerde, kantaronun da daha fazla kişi tarafından bilindiği ve kitlelere ulaştığı da eklenmesi gereken hususlar arasındadır.
Kantaron yağı neye faydaları var?
Ciltte meydana gelen lekelerin giderilmesi için ilk olarak kullanılması gereken doğal içeriklerin başında gelmektedir. Hamilelik sürecinde meydana gelen lekeler, güneş lekeleri, ciltte meydana gelen sivilce izleri gibi hususlar ile baş etmeniz için harika bir fırsat sunmaktadır. Kantaron yağı sayesinde muhteşem bir dokuya erişirken aynı zamanda cildinizde kuruluk sorunu varsa bununla da başa çıkma imkanını elde edebilirsiniz.
Kantaron yağı ne işe yarar nasıl kullanılır?
Cildinizde bir kesik meydana geldiği zaman kanamayı durdurmakta zorlanmamak için bölgeye anında kantaron yağının uygulanması gerekmektedir. Kanamanın kısa süre içerisinde kesilmesi için fikir verilmektedir. Kantaron yapının kesik yaralarının iyileşmesi için de harika bir fırsat olduğunun ayrıca bildirilmesi gerekir. Cildinizde meydana gelen sorunlar ile başa çıkmak için sarı kantaron harika bir doğal kaynak olacaktır.
Sarı kantaron yağı nelere faydası var?
Sivilce lekelerinden şikayetçi olan kişilerin sarı kantaron yağı ile gözle görülür biri iyileşme süreci elde etmesine de imkan verilmektedir. Özellikle lekelerin giderilmesi için düzenli kullanım büyük önem arz etmektedir. Sadece bir kullanım ile büyük bir başarı elde etmek ve lekelerin birden geçmesini sağlamak maalesef ki mümkün olmayacaktır. Ayrıca kullandığınız içeriğin doğal olduğundan emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir;

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Yanmış Sarı Saç Bakımı

Çarpıntıya İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Beyaz Saçları Kapatmak İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.